Zwykle krótko po uruchomieniu piekarnika można się domyślić, jakie potrawy były w nim ostatnio przyrządzane. Pod wpływem temperatury znajdujące się w piekarniku resztki jedzenia szybko zaczną wydzielać mniej lub bardziej przyjemny zapach.

Problem pojawia się po tym, gdy źródła zapachów zalęgną się w zakamarkach piekarnika i po kilkukrotnym jego użyciu dojdzie do zwęglenia resztek. Jeżeli nawet pomimo dokładnego wyczyszczenia urządzenia dalej wydziela ono brzydki zapach, trzeba zastosować inne metody niż zwykłe wietrzenie i powierzchowne czyszczenie.

Jakie są domowe sposoby na śmierdzący piekarnik?

Jak sobie z tym poradzić? Zacznijcie od gruntownego wyczyszczenia piekarnika - nie zapomnijcie o wszelkich zakamarkach. Dokładnie umyjcie też kratkę i wszystkie blachy. Kiedy piekarnik będzie już lśnił, nanieście na ręcznik papierowy kilka kropli soku z cytryny.

Zobacz także:

Tak nasączonym ręcznikiem przetrzyjcie ścianki piekarnika. Następnie zamknijcie drzwiczki i włączcie piekarnik, ustawiając w nim niską temperaturę - chodzi o to, by tylko lekko się podgrzał. Już po chwili przyjemny zapach soku skutecznie usunie smrodek zalegający w piekarniku. 

Jak inaczej pozbyć się brzydkiego zapachu z piekarnika?

Poza olejkiem, sprawdzą się też inne produkty o silnym aromacie, który poradzi sobie z nieprzyjemnymi zapachami w piekarniku. Na przykład:

  • Sól - posypcie nią blachę, wstawcie do piekarnika i włączcie go. Poczekajcie, aż sól zacznie przybierać brązowy kolor i wyjmijcie ją.

  • Soda oczyszczona - wymieszajcie ją z wodą, a następnie w tak powstałym roztworze zanurzcie ściereczkę i przetrzyjcie nią wnętrze piekarnika.

  • Cynamon - zalejcie ciepłą wodą cynamon oraz kilka goździków. Gdy ostygnie, wytrzyjcie piekarnik ściereczką lub ręcznikiem papierowym nasączonym naparem.

  • Skórki cytrusów - wyłóżcie na blasze skórki z pomarańczy, mandarynek oraz cytryny i podgrzejcie w piekarniku.