Już niebawem rozpocznie się coroczne smażenie pączków. Większość pewnie zrobi je tradycyjnie, czyli z konfiturą z róży. Do środka pączków można też użyć innego nadzienia, na przykład budyniu czy deserowej albo białej czekolady.

Ważne jest jednak nie tylko wnętrze, ale samo ciasto - w końcu to ono decyduje o sukcesie pączków. Powinno być miękkie, a jednocześnie sprężyste i delikatne. Jak osiągnąć taki efekt? Sprawdźcie sami. 

Jakiej mąki użyć do pączków?

Zdania na temat mąki do pączków są różne. Niektórzy uważają, że powinno się używać mąki typu 650, ponieważ wówczas ciasto jest odpowiednio zbite, a pączki nie rozpadają się podczas smażenia. To jednak droga donikąd. Pączki mogą wyjść wtedy odrobinę twardsze i w dodatku nie będą zachwycały swoim szarym kolorem. 

Inna szkoła mówi, że typ mąki (chodzi o przemiał mąki) do pączków powinien być zdecydowanie niski. Nie chodzi tutaj nawet o typową mąkę tortową typu 450, a jeszcze niższy typ, a więc 405. Wtedy wypieki są leciutkie, bardzo delikatne, pięknie jasne i z pewnością wyrosną puszyste. Wystarczy odpowiednio dobrać proporcje reszty składników i wówczas pączki wyjdą takie, jak trzeba i nie rozpadną się w trakcie smażenia. 

Zobacz także:

Przepis na delikatne pączki

Składniki:

  • 1 kg mąki pszennej typu 405 lub 450
  • 150 g cukru
  • 100 g masła
  • 100 g drożdży
  • 2 szklanki mleka
  • 1 całe jajko
  • 6 żółtek
  • 3 łyżki wódki
  • 3 łyżki cukru waniliowego
  • szczypta soli

Oraz olej lub smalec do smażenia i powidła do nadziania pączków. 

Przygotowanie:

  1. Do miski wsypcie pokruszone drożdże, łyżkę mąki, cukru oraz 4 łyżki ciepłego mleka. Wymieszajcie dobrze i odstawcie w ciepłe miejsce na 10 minut. 
  2. W międzyczasie do kolejnej miski wbijcie całe jajko, dodajcie 6 żółtek, resztę cukru i szczyptę soli. Ubijcie na puch.
  3. Masło roztopcie w małym garnku lub mikrofali.
  4. Do masy jajecznej wsypcie przesianą mąkę, dodajcie rozczyn oraz ciepłe mleko. Wymieszajcie składniki i wyróbcie ciasto, dolewając do niego w trakcie masło.
  5. W momencie, kiedy masa przestanie kleić się do rąk, wlejcie 3 łyżki wódki i wyrabiajcie jeszcze kilka chwil.
  6. Następnie włóżcie ciasto do miski, przykryjcie je i odłóżcie w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
  7. Gdy ciasto podwoi swoją objętość, przełóżcie je na podsypaną mąką stolnicę. Weźcie wałek i rozwałkujcie ciasto na dość gruby placek (ok. 1 cm wysokości). 
  8. Szklanką wytnijcie kółka, na każde z nich połóżcie porcję dżemu i zlepcie pączka. 
  9. Ułóżcie pączki na stolnicy, przykryjcie ściereczką i odłóżcie na 20 minut do wyrośnięcia. 
  10. Następnie rozgrzejcie w garnku olej lub smalec. Gdy będzie odpowiednio gorący, partiami smażcie pączki z każdej strony na rumiany kolor. Smacznego!