We wszystkich poławianych gatunkach śledzi występuje wiele pasożytów, zarówno tych szkodliwych dla organizmu człowieka, jak i tych nieszkodliwych. Do pierwszej grupy zalicza się między innymi nicienie. Ich odmiana, Anisakis, jest naprawdę groźna. Bowiem wywołuje anisakidozę.

Objawy anisakidozy

Anisakidoza to choroba atakująca głównie żołądek i jelita. Jej pierwsze objawy mogą wystąpić nawet kilka godzin po spożyciu larw nicieni. Do najczęściej wymienianych dolegliwości należy ostry ból brzucha, wymioty, nudności, ale również wysypka skórna oraz pokrzywka. 

Wywołana spożyciem niewłaściwie przygotowanych śledzi choroba powoduje stany zapalne, które mogą stanowić przyczynę martwicy ścian układu pokarmowego. I choć z czasem dolegliwości powinny ustąpić, zdarza się, że pasożyta trzeba usuwać chirurgicznie.

Magda Gessler krytykuje polskie śledzie

Prawidłowo obrobiony i co najważniejsze bezpieczny dla zdrowia śledź powinien być umieszczony w beczce, dobrze zasolony, z dodatkiem ikry lub mleka. Tak przygotowane śledzie to rzadkość w polskich sklepach. Nawet jeśli je spotkacie z pewnością wybierzecie te z wiaderka. Bowiem na każdym kilogramie możecie w ten sposób oszczędzić ok. 7 złotych.

Zobacz także:

„Każdy czeka na tego idealnego śledzia, a ostatnio są same porażki, ponieważ śledzie, które kupujemy, zazwyczaj są z kubełka, gdzie jest woda lekko osolona, a śledź jest prawie że surową rybą. Już nie mówię o ilości tasiemca lub jaj tasiemca, która się znajduję w tychże śledziach, bo jest to ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia” – stwierdza znana restauratorka, Magda Gessler, w jednym ze swoich filmików na Instagramie.

Jak uratować śledzie z pudełka?

Jeśli jednak jest już za późno i w waszych domach pojawiły się śledzie z pudełka, zastosujcie kilka ważnych rad. Przede wszystkim poddajcie rybę bardzo wysokiej lub bardzo niskiej temperaturze. Oznacza to, że najlepszym sposobem będzie usmażenie śledzi. Jeśli jednak chcecie zaserwować go tradycyjnie, w oleju lub śmietanie, koniecznie wcześniej go zamroźcie.