Od dawna mówi się, że zakaz handlu obowiązujący od ponad kilku zostanie wreszcie uszczelniony. Na czym polega to uszczelnienie i czy po 1 lutego zrobicie zakupy w niedzielę? Wyjaśniamy.

Co zmienia zakaz handlu od 1 lutego 2022 r.

Zakaz otwierania sklepów wielkopowierzchniowych działa już od kilku lat. Mimo tego sieci poszukiwały sposobów na obejście zakazu i ostatecznie go znalazły. W ustawie o zakazie handlu w niedziele i święta zapisane są wyjątki, które wskazują, jakie placówki mogą być otwarte. Należą do nich:

  • Placówki prowadzące działalność pocztową
  • Cukiernie i lodziarnie
  • Stacje paliw
  • Kwiaciarnie S
  • Sklepy z prasą
  • Kawiarnie

Sieci takie jak Lidl, Biedronka, Carrefour, Kaufland i inne kolejno zaczęły wprowadzać do swojego portfolio usługi pocztowe. To pozwoliło im funkcjonować jako placówki pocztowe i prowadzić sprzedaż także w niedziele niehandlowe.

Nowelizacja ustawy o zakazie handlu wchodząca w życie 1 lutego 2022 r. precyzuje działalność placówek pocztowych i określa, że to punkty, w których 40% sprzedaży generowana jest ze sprzedaży usług pocztowych. Oczywiście żadna z wymienionych sieci nie kwalifikuje się do tej definicji placówki pocztowej.

Zobacz także:

Sieci już zapowiadają, że zastosują się do nowego prawa i nie będą otwarte w niedziele.

Czy robienie zakupów w niedziele będzie możliwe?

Co prawda sieci nie zgłaszają sprzeciwów do wprowadzanej nowelizacji ustawy, ale zauważają, że zakupy w ich sklepach można robić nie tylko stacjonarnie. Na przykład na stronie sieci Auchan można znaleźć informację, że w dni objęte zakazem handlu będzie działał sklep internetowy, w którym nadal można robić zakupy.

- W niedziele niehandlowe, od 6 lutego br. funkcjonować będzie sklep internetowy Auchan — usługa, w ramach której produkty zamówione na stronie zakupy.auchan.pl dostarczane są bezpośrednio do domów klientów.

Jak w niedziele działać będą Żabki?

Nowelizacja ustawy nie obejmie jednak sklepów Żabka. Ich właściciele nadal będą mogli korzystać z innego wyjątku w ustawie, który pozwala na niedzielną sprzedaż w placówkach przedsiębiorcom, którzy działają na własny rachunek.

W tym przypadku prawo dopuszcza obsługę klientów osobiście przez właściciela, lub przez członków jego rodziny. Za ladą może stanąć on sam, lub jego żona dzieci czy rodzeństwo. Problem w przypadku korzystania z pomocy rodziny pojawia się w zakresie odpłatności za wykonaną pracę.

Członkowie rodziny mogą wykonać ją jedynie nieodpłatnie. W przypadku gdy zostaną zatrudnieni przez przedsiębiorcę do wykonania tej pracy i odpowiednio opłaceni, wówczas stają się pracownikami zatrudnionymi w placówce handlowej i nie mogą tej pracy wykonywać w niedziele.

Źródło: Innpoland.pl, auchan.pl