Niestety koronawirus nie ustępuje. W ostatnich dniach padają w naszym kraju kolejne rekordy zachorowań. Szpitale są przepełnione, a sytuacja naprawdę nieciekawa. Koniecznością było ponowne zaostrzenie regulacji i obostrzeń. Po raz kolejny zamknięto część branż i zdecydowano się na wprowadzenie limitów.

Przez ponad rok trwania pandemii na pewno przyzwyczailiście się już do tego, że konieczne jest trzymanie dystansu, noszenie maseczek i unikanie kontaktów z dużą ilością osób. Dokładnie wyliczona jest też ilość klientów w sklepach. Sprawdźcie, ile klientów może przebywać w znanych sklepach w jednym momencie.

Ile osób może na raz robić zakupy?

Od dziś wchodzą w życie najnowsze obostrzenia, które potrwają co najmniej do 9 kwietnia. Jedną z głównych zmian jest wprowadzenie ostrzejszego limitu osób, które mogą w jednym momencie przebywać w sklepach. 

Restrykcje różnią się w zależności od powierzchni sklepu. Jeśli sklep ma powierzchnię mniejszą niż 100 metrów kwadratowych, może przyjąć jedną osobę na każde 15 metrów kwadratowych lokalu.

Zobacz także:

Jeśli sklep ma więcej niż 100 metrów kwadratowych, może wpuścić tylko jedną osobę na 20 metrów kwadratowych.

Średnia powierzchnia Biedronki to ok. 600 metrów kwadratowych. Jednocześnie w średniej Biedronce od dziś może przebywać tylko 30 klientów na raz!

W przypadku Lidla, średnia powierzchnia jest większa i wynosi ok. 1200 metrów kwadratowych. W jednym sklepie będzie więc maksymalnie 60 kupujących.

Carrefour ma średnią powierzchnię 500 metrów kwadratowych, wpuści więc nie więcej niż 25 osób.

W przypadku sklepu Netto, który ma zazwyczaj około 750 metrów kwadratowych, limit klientów to ok. 37.

Sklepy Dino są mniejsze i mają ok. 400 metrów kwadratowych, tym samym pozwolą na zakupy jedynie 20 osobom.

Znacznie większy sklep – Auchan, będzie mógł wpuścić od 250 do nawet 900 klientów, w przypadku największych obiektów.

Jakie sklepy pozostają otwarte?

Najnowsze obostrzenia nakazują zamknięcie się wielkopowierzchniowym sklepom budowlanym i galeriom handlowym, ale otwarte mogą pozostać:

  • Apteki
  • Salony prasowe
  • Drogerie
  • Sklepy spożywcze
  • Księgarnie