Wiecie, jak prawidłowo przechowywać truskawki, by szybko się nie zepsuły? Jeden błąd może sprawić, że owoce prędko stracą świeżość, a wy wyrzucicie pieniądze w błoto. Sprawdźcie, jak prawidłowo przechowywać truskawki.

Jak przechowywać truskawki?

Warto zacząć od tego w czym przynosimy truskawki do domu. Do wyboru zwykle mamy dwie opcje. Kobiałki, zwane także łubiankami lub jednorazowe siateczki foliowe. Drewniane koszyczki pozwalają zachować przewiew powietrza i z pewnością są lepszym wyborem, jeśli wiecie, że podróż do domu zajmie wam więcej czasu. Z kolei truskawki przyniesione do domu w foliowej siatce trzeba jak najszybciej przełożyć do innego naczynia.

Część osób od razu po przyniesieniu truskawek ze sklepu przystępuje do obierania ich z szypułek. To wielki błąd! Jeśli tak zrobicie, to truskawki bardzo szybko zaczną się psuć. Szypułki bowiem odpowiadają za utrzymanie świeżości zebranych truskawek.

Dlatego usuwajcie je dopiero tuż przed zjedzeniem truskawek lub gdy zamierzacie ich użyć do upieczenia placka. Zanim to nastąpi, przechowujcie truskawki wraz z szypułkami.

Zobacz także:

Czy truskawki powinno się od razu umyć?

Na pewno znacie osoby, które myją wszystkie warzywa i owoce zaraz po wyjęciu ich z torby z zakupami. Nie warto tak robić, ponieważ większość tych produktów po umyciu traci ochronną warstwę na skórce i zaczynają się psuć – dotyczy to także truskawek. Najlepiej więc myć je dopiero przed spożyciem.

Czy truskawki można trzymać w lodówce?

Gdy kupicie sporo truskawek i nie zamierzacie od razu ich wszystkich zjeść, trzeba się zastanowić nad odpowiednim miejscem do przechowywania. Dobrym pomysłem jest wstawienie ich do lodówki, ale zachowując odpowiednią ostrożność. Wyłóżcie talerz papierowymi ręcznikami i połóżcie na nich truskawki, a następnie przykryjcie kolejną warstwą ręczników – dzięki temu owoce będą długo świeże i soczyste! Pamiętajcie też o tych wskazówkach:

  • Najpierw przyjrzyjcie się owocom. Odrzućcie te, które są poobijane lub jeśli pojawiła się na nich pleśń.
  • Nie układajcie truskawek ciasno jedna obok drugiej, ponieważ mogą się wtedy uszkodzić i szybciej zaczną się psuć.
  • Truskawki powinno się wyjąć z lodówki pół godziny przed zjedzeniem. Gdy nabiorą temperatury pokojowej, odzyskają swój wspaniały smak!