Marchewka to charakterystyczne warzywo. Oczywiście ze względu na swój dość słodki smak. To właśnie dlatego marchew tak dobrze komponuje się z różnymi słodkimi dodatkami, a w połączeniu tworzy ciekawe smakowe kombinacje. Przykładem jest klasyczna surówka z marchewki z jabłkiem, które można też zamienić na ananasa, gruszkę albo rodzynki. 

Surówka z marchewki z nowym dodatkiem

Taką surówkę możecie zrobić z jeszcze innym, nietypowym dodatkiem. Polecamy wam wykorzystać ten przepis zwłaszcza zimą, gdy potrzebny składnik jest w sklepach na okrągło i kosztuje naprawdę niewiele.

Chodzi oczywiście o pomarańczę - nie dość, że pasuje do marchewki kolorem, to świetnie uzupełnia jej smak. Lekko kwaśna i jednocześnie słodka pomarańcza doskonale pasuje do również słodkiej, ale i czasami nieco gorzkiej marchewki. Skorzystajcie z poniższego przepisu i wypróbujcie to ciekawe połączenie. 

Przepis na surówkę z marchewki inaczej

Składniki:

  • 4 marchewki
  • 2 małe pomarańcze
  • pół cytryny
  • 3 łyżki oliwy lub oleju rzepakowego
  • 2 łyżki miodu (opcjonalnie)

Przygotowanie:

  1. Obrane marchewki zetrzyjcie na tarce na dużych oczkach. 
  2. Z cytryny wyciśnijcie sok, wlejcie do marchwi i wymieszajcie.
  3. Obierzcie obie pomarańcze i pokrójcie je w kostkę. Wsypcie do miski z marchewką. 
  4. Do surówki wlejcie jeszcze miód oraz oliwę. Wymieszajcie, a następnie włóżcie miskę do lodówki na pół godziny. Gdy już lekko się schłodzi, od razu można ją podawać. Smacznego!

Dlaczego warto jeść marchew?

Z marchewki możecie zrobić surówkę, udusić ją z groszkiem na patelni albo zapiec w piekarniku i zrobić w ten sposób beztłuszczowe i lekkie „frytki” marchewkowe. Warzywo to warto jeść pod każdą postacią z kilku względów:

Zobacz także:

  • nadaje skórze zdrowy wygląd 
  • zapobiega zaparciom i wspiera funkcjonowanie całego układu pokarmowego 
  • zwiększa odporność organizmu
  • wspomaga wzrok 

Na marchewkę powinny uważać osoby, które zażywają leki przeciwzakrzepowe. Warzywo to jest bogate w witaminę K, która wspomaga krzepnięcie krwi. Bardzo duże spożycie marchewki może spowodować z kolei karotenemię - nieszkodliwy stan powodowany przez beta-karoten znajdujący się w marchwi. Wówczas skóra jest zabarwiona na kolor żółty, a nawet żółto-pomarańczowy. Na szczęście gdy ograniczy się jedzenie marchewki, skóra wróci do swojego naturalnego stanu.