Owoc znany jest też pod nazwą passiflora i rośnie w obu Amerykach — Południowej i Północnej. Ma skórzastą skórkę i słodko – kwaśny smak.

Marakuja – co to za owoc i jak go jeść?

Gdy zdecydujecie się na zakup, wybierajcie duże, ciężkie i twarde okazy. Powinny mieć lekko pomarszczoną skórkę o barwie fioletowej, czerwonej lub żółtej.

Jeśli okaże się, że owoce nie są wystarczająco dojrzałe, tj. nie mają pomarszczonej skórki, odłóżcie je i trzymajcie w temperaturze pokojowej, aż skórka zacznie się marszczyć. Wtedy, można już ją zjeść. Gdy dojrzały owoc chcecie przechować dłużej, włóżcie go do lodówki. W chłodzie można go przechować jeszcze tydzień.

Owoce marakui jada się na surowo. Najlepiej przekroić go na pół i wyjadać miąższ łyżeczką. Z tego owocu wychodzą doskonałe galaretki i konfitury, szczególnie w połączeniu z ananasem. Marakują możecie też przybierać desery np. ciasta i lody.

Zobacz także:

Owoc świetnie sprawdzi się też w połączeniu z wytrawnymi smakami. Pasuje do potraw z kurczaka, ryb i wieprzowiny, którym nadaje egzotycznego posmaku. Można go dodawać do kefirów i jogurtów, a nawet przyrządzić sos z dodatkiem pomidorów.

Marakuja – wartości zdrowotne

Zdrowotne właściwości tego owocu znane są od zamierzchłej przeszłości. Rdzenne plemiona Amazonii do dziś stosują je jako środek łagodzący kaszel i wzmacniający serce. W Brazylii nasiona owocu używane są jako środek nasenny.

Portorykańczycy jedzą marakuję na obniżenie ciśnienia. Zbadano, że ekstrakt z owoców marakui ma działanie przeciwzapalne i pomaga w leczeniu ran. Z kolei z nasion pozyskiwane jest białko o działaniu przeciwgrzybiczym.

Na co jeszcze pomagają owoce marakui?

  • Na astmę. Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie i Uniwersytetu Medycznego w Iranie zbadali, że owoc może pomagać w leczeniu astmy. Po miesiącu spożywania ekstraktu ze skórki marakui, u 76 proc. pacjentów odnotowano osłabione napady kaszlu, u czterech na pięć osób całkowicie ustąpiły świsty, a jedynie 10 proc. pacjentów nadal uskarżało się na duszności
  • Na nadciśnienie. 100 g owocu zawiera aż 278 mg obniżającego ciśnienie krwi potasu, a także inne związki o podobnych właściwościach. Badania pokazały, że nasiona marakui obniżają także poziom lipidów, trójglicerydów oraz cholesterolu
  • Na sen. Hiszpańscy naukowcy odkryli, że w medycynie ludowej Ameryki Południowej, ten owoc był stosowany jako środek nasenny, do dziś używany w Brazylii. Stosowano go także do leczenia dzieci z nadpobudliwością

Czym są produkty oznaczone znakiem „Fairtrade”?

Marakuja i wiele innych, egzotycznych owoców sprzedawanych w Lidl jest oznaczona znakiem „Fairtrade”. To największy system certyfikacji produktów sprawiedliwego handlu. Tak o tym certyfikacie pisze Lidl:

- Kupując produkty ze znakiem Fairtrade, dbasz o ludzi, chronisz środowisko i pomagasz lokalnym społecznościom w krajach rozwijających się.

Jeśli nigdy dotąd nie zdecydowaliście się kupić nieznanych owoców jak marakuja czy mango, widząc taki znak nie tylko spróbujecie nowych smaków, ale też wesprzecie ludzi w biednych regionach dalekiej Afryki, Azji czy Ameryki Południowej. Dodatkowo, w tym tygodniu marakuja dla całej rodziny sprzedawana jest bardzo tanio. Zapłacicie tylko 1,42 zł kupując 4 sztuki, dla całej rodziny. 

Źródło: Gazetka Lidla, poradnikzdrowie.pl