Kopytka, to obok klusków śląskich, jeden z ulubionych dodatków Polaków do obiadu, zwłaszcza w postaci mięsnego sosu. Jesteście ciekawi, jak przygotowuje je Magda Gessler i co robi, żeby zawsze były one idealne miękkie i sprężyste?

Sekret idealnych kopytek Magdy Gessler

Magda Gessler to niekwestionowany autorytet w kwestiach kulinarnych. Jakiś czas temu królowa polskiej gastronomii zdradziła swój autorski przepis na kopytka. Ich sekret tkwi w dwóch prostych trikach.

Gwiazda zawsze pilnuje odpowiednich proporcji mąki i bardzo starannie wyrabia ciasto. Kopytka przygotowane według jej proporcji wychodzą miękkie i wyjątkowo apetyczne.

To jednak nie wszystko. Kluczowe według gwiazdy TVN jest właściwe gotowanie kopytek. Gessler twierdzi, że nieodzowne jest dodanie do wrzątku odrobiny oleju. Dzięki temu ugotowane ciasto nie ma prawa się skleić nawet, jeśli nie zadbacie o odpowiednie jego wyłożenie po ugotowaniu.

Zobacz także:

Przepis na ciasto na kopytka według Magdy Gessler

Składniki:

  • 1.5 kg ziemniaków mączystych 
  • około 200 g mąki pszennej
  • 2 nieduże jajka
  • łyżka mąki ziemniaczanej

Przygotowanie:

  1. Ziemniaki obierzcie i ugotujcie w osolonej wodzie.
  2. Ostudzone ziemniaki przepuśćcie przez praskę lub maszynkę do mielenia.
  3. Do zmielonych i ostudzonych ziemniaków dodajcie jajka, pół szklanki mąki oraz mąkę ziemniaczaną (uważajcie na ilość mąki - gdy dacie jej za dużo, ciasto na kopytka wyjdzie twarde. Jeśli ziemniaki są mocno mączyste, jak te w przepisie Magdy Gessler, warto dodać nieco mniej mąki).
  4. Ciasto wyrabiajcie, aż zacznie ładnie odchodzić od rąk (róbcie to w miarę szybko, dzięki czemu kopytka będą delikatne).
  5. Stolnicę podsypcie mąką i wyłóżcie na nią ciasto podzielone na kilka części.
  6. Z każdej części wałkujcie rulon, z którego następnie wytnijcie kluseczki.
  7. Kopytka wrzućcie na osolony wrzątek z niewielkim dodatkiem oleju, co zapobiegnie sklejeniu się kopytek.
  8. Po wrzuceniu koniecznie mieszajcie je od dna, by nie przywarły do garnka (pamiętajcie, by gotować kopytka w dużej ilości wody, dzięki czemu się nie skleją).
  9. Kiedy kopytka wypłyną na wierzch, gotujcie je jeszcze około trzech minut.