Uszczelnienie zakazu handlu w niedziele, wprowadzone od 1 lutego 2022 r. już w pierwszą niedzielę obowiązywania nowego zakazu ujawniło kreatywne podejście do zmiany. Niektóre sklepy Intermarche skorzystały z wyjątków w ustawie, pozwalających na pracę w dzień wolny placówkom kultury czy punktom obsługi pasażerów, i otworzyły się jako dworce, czy czytelnie. Czy Lidl otwierając czynne 7 dni w tygodniu książkomaty, także myśli o skorzystaniu z tej furtki?

Lidl stawia książkomaty. Będą czynne cały tydzień

Sieć Lidl rozpoczęła na terenie Poznania działania, których celem jest wspieranie czytelnictwa. Przy współpracy z Biblioteką Raczyńskich stawia książkomaty, docelowo na terenie miasta stanie ich 11. Mają ułatwić wypożyczenie książek z biblioteki w miejscach, w których placówka nie ma filii. Książkomaty mają dać możliwość wypożyczania książek zarówno obecnym jak i przyszłym czytelnikom i stać się ułatwieniem przede wszystkim dla seniorów i dzieci.

Obecnie przygotowywane są dwa książkomaty, które staną przy marketach Lidl w Poznaniu:

  • Przy ul. Zamenhofa 132
  • Przy ul. Poszwińskiego 6

Te dwie lokalizacje przeprowadzą pilotażowe wypożyczenia, które wystartują w połowie marca i mają na celu testowane urządzeń, przeszkolenie bibliotekarzy i sprawdzenie procedur.

Zobacz także:

Czy promowanie czytelnictwa przez Lidl ma być furtką do otwarcia sklepów w niedzielę?

Szefowa ds. komunikacji w sieci Lidl, Aleksandra Robaszkiewicz dementuje te plotki i podkreśla, że inicjatywa jest lokalna i jej celem jest wyłącznie promowanie czytelnictwa:

- Od kilku miesięcy jesteśmy w kontakcie z Biblioteką Raczyńskich ws. wspólnego przedsięwzięcia, którego celem jest wsparcie czytelnictwa wśród Polaków poprzez zlokalizowanie książkomatów przy naszych sklepach w Poznaniu. Projekt jest lokalny – dotyczy wyłącznie dwóch sklepów w Poznaniu – oraz nie jest związany z godzinami otwarcia naszych obiektów. 

Zaznacza, że wszystkie sklepy Lidl zgodnie z obowiązującym prawem w niedziele niehandlowe będą nieczynne:

- Od 1 lutego br. sklepy Lidl Polska – również te, przy których są zlokalizowane książkomaty – będą nieczynne w niedziele niehandlowe. Nasi klienci będą mogli dokonać zakupów wyłącznie od poniedziałku do soboty oraz w niedziele handlowe.

Źródło: radiozet.pl, gazetawroclawska.pl