Leonardo di Caprio sfinansuje produkcję roślinnych burgerów. Skorzystamy na tym wszyscy
ONS.pl
Newsy

Leonardo DiCaprio sfinansuje produkcję roślinnych burgerów. Skorzystamy na tym wszyscy

Liczba zwierząt hodowlanych żyjących na ziemi jest czterokrotnie większa niż liczba ludzi. Wyobrażacie sobie ile potrzeba paszy, żeby te zwierzęta nakarmić? To jeden z problemów przyczyniających się do degradacji środowiska naturalnego.

Jak produkcja mięsa wpływa na środowisko? Aby wyżywić stada zwierząt w hodowlach przemysłowych na całym świecie, potrzebna jest ogromna ilość paszy i wody. Dlatego od dziesięcioleci karczowane są ogromne obszary lasów, które wcześniej wpływały na zachowanie równowagi biologicznej.

Wraz z utratą lasów, tracimy tlen, do atmosfery przedostają się gazy cieplarniane, wymiera wiele gatunków zwierząt, w tym owadów, a także roślin. Jeśli konsumpcja mięsa nie zatrzyma się, a na razie tylko wzrasta, doprowadzimy do wielkiej katastrofy ekologicznej. Dlatego niektórzy szukają rozwiązań i inwestują w naukę i firmy mające nam dostarczyć nowoczesną żywność. Te produkty będą smakowały jak mięso, a nie będą mięsem. Jednym z inwestorów w przyszłość ziemi jest amerykański aktor.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dlaczego Leonardo DiCaprio inwestuje w roślinne burgery?

Aktor nie pierwszy raz zdecydował się powierzyć swoje pieniądze młodemu start-upowi, rozwijającemu produkcję żywności, która nie wpływa degradująco na środowisko i nie przyczynia się do zwiększania emisji gazów cieplarnianych. To żywność, bazująca na składnikach roślinnych, nieużywająca żadnych zwierzęcych komponentów.

W ostatnich tygodniach 48-latek został inwestorem strategicznym startupu Neat Burger. To londyńska firma produkująca roślinne burgery, która wchodzi właśnie na amerykański rynek.

Przy tej okazji aktor wydal oświadczenie:

- Zakłócanie naszego systemu żywnościowego za pomocą zrównoważonych alternatyw jest jednym z kluczowych sposobów, w jaki możemy naprawdę zmienić światowe emisje. Pionierskie podejście firmy Neat Burger do białek alternatywnych jest doskonałym przykładem rozwiązań, których potrzebujemy w przyszłości.

Zobacz także
Maja Ostaszewska nigdy nie jadła schabowego: „Już sam zapach mięsa jest odpychający"

Maja Ostaszewska nigdy nie jadła schabowego: „Już sam zapach mięsa jest odpychający"

Sylwia Spurek o jedzeniu mięsa przez Makłowicza: „Przyjdzie taki czas, że będzie za to przepraszał”

Sylwia Spurek o jedzeniu mięsa przez Roberta Makłowicza: „Przyjdzie taki czas, że będzie za to przepraszał”

Głos celebryty brzmi donośniej i niesie się dalej

Leonardo DiCaprio podobnie jej wielu innych znanych aktorów doskonale wie, jak duża jest waga jego głosu. Dlatego staranie wybiera wydarzenia, na których się pojawia i wspiera właśnie te, które działają na rzecz środowiska.

Jeśli podejmuje inicjatywy biznesowe, to takie, które pokazują, że warto inwestować w roślinne mięso czy zdrowe przekąski, produkowane w zrównoważony sposób. A na swoim Instagramie często nawołuje do zastanowienia się, w jakim kierunku zmierza świat i nagłaśnia wyniki badań pokazujących, że to nie jest kierunek właściwy:

- Raport ONZ przygotowany przez ponad 50 badaczy z całego świata wykazał, że globalne ocieplenie, nawet w umiarkowanych scenariuszach, zwiększy globalne ryzyko bardzo niszczycielskich pożarów nawet o 30% do 2050 r. i 52% do 2100 r.; wzrośnie do 57% do roku 2100, jeśli świat nie przestanie emitować gazów cieplarnianych, a planeta nadal będzie się nagrzewać - mówił słynny aktor.

- Życie w bardziej zrównoważony sposób nie musi być trudne – zachęcał w innym poście do spróbowania roślinnej diety.

Źródło: Ofeminin.pl, nauka.uj.edu.pl, Bloomberg.com. Instagram/Leonardo Dicaprtio, Facebook/NeatBurger

Zakupy w supermarkecie
Flickr/Ritzo ten Cate
Newsy
W popularnym sklepie kupimy wyjątkowe produkty znanej marki. To pierwsza sieć, w której są dostępne
Grudzień to dobry czas dla marek. Sklepy prześcigają się pod kątem coraz to nowszej oferty produktowej. Klienci docenią z pewnością artykuły spożywcze, które właśnie trafiły na półki pewnej popularnej sieci.

Marki przyzwyczaiły klientów do oferty, która nie nudzi. Ciekawe produkty trafiają na półki systematycznie. Często możemy dzięki temu spróbować różnych kuchni świata.  Roślinne mięso Firma Garden Gourmet Nestlé, którą znajdziemy w sieci sklepów Kaufland postanowiła rozszerzyć swoją ofertę o roślinne mielone, burgery, klopsiki i fileciki. Produkty pochodzenia roślinnego są dostępne w sprzedaży detalicznej w sklepach sieci Kaufland w całej Polsce. Koncern tłumaczy taką decyzję powodzeniem produktów na bazie roślin. Pokarmy zwierzęce, zwłaszcza czerwone mięso, cechuje duży ślad węglowy. Znaczy to, że ich produkcja ma ogromny wpływ na wzrost emisji gazów cieplarnianych, wykorzystanie gruntów i spadek bioróżnorodności.  Dieta planetarna Komisja EAT-Lancet, zajmująca się kwestiami żywienia i przyszłości naszej planety, opublikowała przegląd dotyczący zdrowych diet i zrównoważonych systemów gospodarki żywnościowej. Jako jedną z metod zapobiegania postępującym zmianom klimatycznym zaleca zmianę diety na taką, w której przeważają pokarmy pochodzenia roślinnego, a ubogą w produkty odzwierzęce. Dieta planetarna ma bowiem zrównoważony i niezwykle korzystny wpływ na środowisko. Marki tropem badań Znane marki spożywcze, nie chcąc zostać w tyle wobec najnowszych badań, stawiają na produkty roślinne. Nie musicie się martwić, ich oferta w sieci Kaufland jest naprawdę bogata! Ze względu na walory produktów roślinnych coraz częściej sięgają po nie zarówno zdeklarowani weganie czy wegetarianie, jak i osoby, które starają się jedynie ograniczyć mięso w codziennej diecie. Ten coraz silniejszy trend stanowi o ogromnym potencjale tej części rynku. Nowości produktowe W ramach marki...

Arnold Schwarzenegger, kulturystyka, brak mięsa
ONS.pl
Newsy
Arnold Schwarzenegger przestał jeść mięso. Jak 74-latek dostarcza organizmowi białko?
Wiemy co jada aktor, żeby zachować zdrowie i masę mięśniową. W tej diecie nie ma mięsa.

Któż z was nie zna tej barwnej postaci? Arnold Schwarzenegger to amerykański aktor austriackiego pochodzenia. Jest nie tylko filmowcem, ale też biznesmenem i aktywistą. Zrobił karierą polityczną, dwukrotnie pełnił funkcję gubernatora Kalifornii, kilkakrotnie był mistrzem kulturystyki. Jako były sportowiec bardzo poważnie podchodzi do diety i przestał niedawno jeść mięso. Arnold Schwarzenegger nie je mięsa Znany aktor ma już 74 lata. Mimo to prezentuje się dobrze i pędzi aktywny tryb życie. Rozpoczyna dzień o 7:00 treningiem na siłowni Gold’s Gym, w której ćwiczy od 1968 roku czyli odkąd przyjechał do Ameryki. Z kolei popołudniami jeździ na rowerze. Dla siedmiokrotnego mistrza zawodów kulturystycznych Mr. Olympia ważne jest też to, co jada. Kilka lat temu zrezygnował z mięsa i nabiału. Zrobił to nie tylko z powodów zdrowotnych. Słynny gwiazdor uważa, że hodowla bydła jest źródłem gazów cieplarnianych, które zagrażają planecie, a roślinna dieta może być rozwiązaniem problemów środowiskowych. Były gubernator Kalifornii dziś nie wyobraża sobie dnia bez warzyw i owoców. Jak mówi, nie jada nabiału, ale nie zrezygnował z jajek. To duża zmiana w stosunku do jego sposobu odżywiania się sprzed lat. Z reguły jadał samo mięso i dodawał do niego dużą ilość jajek dziennie: - Teraz jem więcej płatków owsianych, warzyw, owoców i zdrowej żywności. Trzymam się z dala od mięsa i białek zwierzęcych, ponieważ do tej pory żyłem w mylnym przekonaniu. Wierzyłem, że by stać się silnym i twardym, muszę jeść właśnie takie produkty.         Wyświetl ten post na Instagramie              ...

Po co w paczce mielonego mięsa podkładka na dnie? Nie tylko chodzi o wsiąkanie płynu z mięsa
Adobe Stock
Newsy
Czy zamienniki mięsa zagrożą schabowym? Po co nam bezmięsne burgery, parówki czy kabanosy? Kto to je?
Myślicie, że warto ograniczać jedzenie mięsa, nie rezygnując z ulubionych potraw? Wyjaśniamy, czy można pogodzić zdrowie, czyste środowisko i ulubionego kotleta schabowego.

Coraz częściej mówi się o tym, że czas zrezygnować, a przynajmniej ograniczyć jedzenie mięsa. Ilość mięsa w ladach chłodniczych co prawda nie zmienia się, nadal jest go pod dostatkiem. Ceny mięsa także nie zmieniają się jakoś gwałtownie. To znaczy, zmieniają się, bo jest inflacja, ale nie rosną bardziej niż ceny pieczywa czy nabiału. Czy to, że słyszymy o ograniczeniu mięsa, oznacza, że pewnego dnia znikną nam schabowe i w sklepach zostaną tylko bezmięsne burgery i roślinne parówki? Jak mięso szkodzi zdrowiu? Gdy słyszycie, że należy jeść mniej mięsa, ma to związek zarówno ze zdrowiem jak i środowiskiem. To dwa całkowicie różne powody, ale oba dotyczą mięsa. Mięso jest szkodliwe, szczególnie gdy jadacie je codziennie i to w dużej ilości. Po chudych czasach PRL-u, gdy mięsa i wędlin nie było pod dostatkiem, przyszły czasy gdy zaopatrzenie w te produkty jest dobre, możecie je dostać w każdym sklepie, w nieograniczonej ilości. Polacy są też zamożniejsi, stać was więc na więcej. Dziś normą jest to, że na śniadanie jecie kanapki z szynką, na obiad mięso z ziemniakami, a na kolacje parówki z musztardą. Tymczasem mięso z powodu dużej zawartości tłuszczu, w tym nasyconych kwasów tłuszczowych nie jest obojętne dla zdrowia. Może wywoływać zmiany miażdżycowe, które prowadzą do zawałów serca lub wylewów. Szczególnie niebezpieczne jest mięso czerwone i przetworzone wyroby mięsne np. wędliny. Obecne zalecenia żywieniowe obejmujące mięso, przytoczyła mgr Hanna Stolińska-Fiedorowicz, w rozmowie z Gazeta.pl: - Zaleca się następujące proporcje: trzy razy w tygodniu mięso, dwa razy w tygodniu ryba i dwa razy rośliny strączkowe. To proporcje idealne, ale oczywiście mięsa może być mniej, a za to więcej roślin strączkowych. Wybór należy do nas. Jak...

„Globalistyczna" dieta zagraża nie tylko zdrowiu, ale też planecie. Naukowcy ostrzegają
Adobe Stock
Newsy
„Globalistyczna" dieta zagraża nie tylko zdrowiu, ale też planecie. Naukowcy ostrzegają
Czego wystrzegać się, żeby odżywianie można było uznać za zdrowe? I dlaczego warto to zrobić?

Mówi się, że to, co jest najlepsze w życiu, jest szkodliwe, albo tuczące. I to niestety prawda, że właśnie te produkty i dania, które mają najwięcej zwolenników, nie są raczej zalecane przez lekarzy. Podobnie jest w przypadku diety, którą naukowcy nazywają „globalistyczną”. Wiemy, o co w niej chodzi. Wpływ przetworzonej żywności na organizm człowieka Produkty, o których mowa, to przetworzona żywność, taka jak mrożona pizza, hamburgery, białe pieczywo z supermarketów i dania gotowe. To jedzenie może wywoływać stany zapalne w organizmie, sprzyja gromadzeniu się w ciele toksyn i innych szkodliwych substancji. W rezultacie powoduje choroby cywilizacyjne jak otyłość, wysoki cholesterol, nadciśnienie, cukrzyca, zawały, udary czy nowotwory. To, co w takich produktach jest najbardziej niebezpieczne dla zdrowia, czyli polepszacze, duża ilość cukru i soli, konserwanty powoduje jednocześnie, że taka żywność tak bardzo ludziom smakuje. Jej produkcja i sprzedaż rosną więc każdego roku, a społeczeństwa na całym świecie coraz bardziej tyją. Z jedzenia tych produktów najlepiej zrezygnować, a na pewno warto ograniczyć. Oto dlaczego to jest tak ważne, żeby unikać z przetworzonej żywności: Działa jak narkotyk. Przyzwyczajacie się od niej, jecie coraz częściej i coraz bardziej szkodzicie swojemu zdrowiu Powoduje nadwagę i otyłość obecnych i kolejnych pokoleń. Jedząc fast foody i dania gotowe nie tylko wpływacie na własną sylwetkę. Taka żywność modyfikuje układ genetyczny i wpływa na nawyki żywieniowe, co powoduje także predyspozycje do tycia, które przekazujemy dzieciom Zaburza pH organizmu. Regularne spożywanie przetworzonej żywności zaburza równowagę kwasowo-zasadowa organizmu i powoduje zakwaszenie krwi Oprócz tego negatywnie wpływa na prace jelit, powoduje...