Gdy następnym razem wybierzecie się na zakupy, zwróćcie uwagę na opakowania, w jakich znajdują się wybrane przez was produkty. Coraz więcej z nich opatrzonych jest znakiem przedstawiającym trójpalczastą żabę. Wokół logo narosło wiele mitów, podczas gdy stosunkowo niewiele osób wie, co tak naprawdę ten znak oznacza. 

Burza wokół znaczka z żabą

Kiedy na produktach spożywczych zaczęło się pojawiać logo z trójpalczastą żabą, w internecie zaroiło się od teorii spiskowych na ten temat. Rozpowszechniano teorie mówiące o tym, że żaba umieszczana jest na produktach zawierających GMO oraz mRNA, a za wszystkim mają stać oczywiście znani milionerzy.

Są to oczywiście informacje nieprawdziwe, które zostały sprawdzone i obalone przez specjalistów, którzy zajmują się weryfikacją fake-newsów:

– Technologia mRNA to informacyjny lub matrycowy kwas rybonukleinowy. Po raz pierwszy wykorzystano ją w szczepionkach przeciw COVID-19. Nie ma ona nic wspólnego z żywnością czy omawianym logotypem z żabą - czytamy na stronie demagog.org.pl.

Co oznacza logo z żabą na produktach?

Czym więc jest logo z żabą? To również zostało wyjaśnione przez specjalistów:

Zobacz także:

– Tak naprawdę obecność znaczka z żabą na produkcie spożywczym oznacza, że wyprodukowano go przy zastosowaniu metod, które wspierają trzy filary zrównoważonego rozwoju według Rainforest Alliance. Są to: filar społeczny, ekonomiczny i środowiskowy - informują specjaliści na stronie demagog.org.pl.

Logo z żabą jest więc potwierdzeniem, że dany produkt został wytworzony z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju i zachowuje standardy wyznaczone przez organizację Rainforest Alliance. Są to:

  • Ochrona lasów - produkty opatrzone logo Rainforest Alliance nie mogą pochodzić z przedsiębiorstw, które prowadzą swoją działalność w tych lasach deszczowych, mających wysokie znaczenie ekologiczne. 
  • Zrównoważone praktyki rolnicze - to oznacza, że producenci muszą wytwarzać swoje produkty z poszanowaniem dla środowiska. Nie mogą więc używać szkodliwych pestycydów czy chemicznych nawozów, a także chronić glebę i wodę. 
  • Zarządzanie zasobami naturalnymi - producenci muszą tak zarządzać zasobami, by nie odbijało się to negatywnie na lokalnym środowisku.
  • Bioróżnorodność - przedsiębiorstwa prowadzące swoją działalność muszą to robić z poszanowaniem dla gatunków dzikich zwierząt i ich siedlisk. 
  • Troska o społeczności lokalne - firmy wytwarzające produkty opatrzone logo z żabą zobowiązane są dbać o warunki pracy i prawa pracownicze osób, które zatrudniają.