Kolejna sieć handlowa wprowadza testy na COVID-19. Nigdzie nie kupicie ich taniej
Adobe Stock
Newsy

Kolejna sieć handlowa wprowadza testy na COVID-19. Nigdzie nie kupicie ich taniej 

Domowe testy wykrywające przeciwciała igG oraz IgM, stają się powszechnie dostępne w najpopularniejszych sieciowych sklepach. Swobodny dostęp do nich ułatwia kontrolowanie samopoczucia i ewentualne zachowanie szczególnych środków ostrożności.
Aleksandra Zaborowska
kwiecień 10, 2021

Kilka tygodni temu, testy serologiczne marki Primacovid, które wykrywają obecność przeciwciał w krwi, zostały wprowadzone do sprzedaży w sieciach dyskontowych takich jak Biedronka i Lidl. Teraz są one już dostępne w większej ilości sklepów – m.in. w Auchan czy Carrefour. Teraz wielka sieć drogerii zdecydowała się również wprowadzić Primacovid do swojej oferty – i to w wyjątkowo niskiej cenie 39 zł. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Testy Primacovid – jak działają?

Testy tego typu stosuje się, aby dowiedzieć się czy dana osoba miała kontakt z osobą zarażoną i są one przydatne w diagnostyce pomocniczej oraz w przypadkach objawowych ujawniających się z opóźnieniem, jako uzupełnienie, ale nie zamiast testów molekularnych (wymazów z nosa i gardła z następczym testem metodą PCR). Wykonuje się je także w badaniach przesiewowych, w celu wykrycia wcześniejszego kontaktu z wirusem – poinformowali przedstawiciele sieci Hebe w oficjalnym komunikacie.

Zobacz także


Testy serologiczne wykonuje się po drobnym nakłuciu palca. Umieszczona na pasku testowym kropla krwi, analizowana jest pod kątem obecności przeciwciał – ale nie samego aktywnego koronawirusa. Testy tego typu nie wykryją więc obecnego zakażenia i nie powinny być stosowane zamiast testów wymazowych w momencie, kiedy czujemy niepokojące objawy COVID-19.

Przeciwciała mogą zacząć wytwarzać się dopiero kilka dni po wystąpieniu objawów, dlatego Primacovid jest bardziej wyznacznikiem tego, czy już przechodziliśmy chorobę czy jeszcze nie. Przeciwciała utrzymują się długo po infekcji, więc powinny być wykrywane nawet przez wiele miesięcy po zakażeniu. Wytwarzają się one nawet wtedy, kiedy choroba przebiegała bezobjawowo.

W wielu miejscach testy te można kupić w cenie ok. 49 zł. Hebe jednak oferuje je obecnie w promocji za jedyne 39,99 zł. 

Czytaj też:

Komentarze