Prowadząca program rozrywkowy „Hotel Paradise”, Klaudia El Dursi od lat zachwyca przepiękną, zgrabną figurą. Celebrytka ma za sobą dwie ciąże, ale jej sylwetka jest jeszcze lepsza niż przed nimi. Zgrabne i wysportowane ciało to dzisiejszy kanon piękna. Wiele kobiet dąży do osiągnięcia tego ideału poprzez stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety, a także regularne uprawianie ulubionej aktywności fizycznej. Nie inaczej jest w przypadku El Dursi.

Aktywność fizyczna

Klaudia El Dursi przyznaje, iż główny wpływ na taką sylwetkę po dwóch ciążach miała aktywność fizyczna, która towarzyszy modelce od najmłodszych lat. Prowadząca „Hotel Paradise” regularnie uprawia sport i to właśnie on przygotował jej ciało do ciąży. Dzięki temu udało się jej również szybko dojść do formy po porodach. Choć celebrytka nie odmawia sobie słodkich czy słonych przekąsek, później nadprogramowe kilokalorie spala na siłowni. 

Dieta Klaudii El Dursi

Klaudia zdradziła, że formę zawdzięcza diecie, a przede wszystkim wyeliminowaniu dwóch grup produktów. Modelka nie je węglowodanów ani nabiału. Jak sama przyznała: „Ogólnie tak na co dzień unikam węglowodanów, jakby nie są one mi potrzebne, nauczyłam się żyć omijając te wszystkie bułeczki, chlebeczki, ziemniaczki. Stawiam na warzywa, na owoce, ale to nie jest jakaś konkretna dieta. Ja też specyficznie jem przez wzgląd na to, że mam dużo nietolerancji pokarmowych (...) nie jem żadnych mlecznych rzeczy, ale jakby wszystko w ramach rozsądku” [pisownia oryg. - przyp. red.]

Kariera telewizyjna Klaudii El Dursi

Klaudia El Dursi jest znana szerokiej publiczności z udziału w jednej z edycji programu „Top Model”. Mimo iż nie zajęła w nim pierwszego miejsca, podbiła serca widzów swoim uśmiechem i charyzmą. Po zakończeniu przygody w tym programie brała udział w wielu różnych projektach, a z czasem dostała wielką szansę na samodzielne poprowadzenie reality show „Hotel Paradise”.

Zobacz także:

Nietolerancje pokarmowe

Klaudia nie jest sama ze swoim problemem. Coraz więcej osób cierpi na nietolerancje pokarmowe. Najczęściej występujące to nietolerancja glutenu czy laktozy. Objawiają się one poprzez:

  • przewlekłe zmęczenie
  • zaburzenia koncentracji
  • zaburzenia hormonalne
  • otyłość
  • nadciśnienie
  • reumatyzm
  • choroby skórne. 

Po zauważeniu, któryś z tych znaków należy skontaktować się z lekarzem i wykluczyć szkodzące produkty z diety.

Czytaj także: