Orędowniczka zdrowego żywienia Katarzyna Bosacka regularnie publikuje na swoim Instagramie edukacyjne wpisy dotyczące odżywiania. Często bierze pod lupę znane smakołyki, jak na przykład lody Ekipy, i uważnie analizuje ich skład.

Bywa, że werdykt mrozi krew w żyłach. W związku z rosnącymi temperaturami i apetytem na lody, Bosacka znów postanowiła poddać je analizie. Tym razem sprawdziła nie lody Ekipy, lecz zwykłe lody waniliowe - i to aż od 6 producentów! Zobaczcie, co o nich sądzi. 

Katarzyna Bosacka sprawdza skład lodów waniliowych

Jak pisze Katarzyna Bosacka w wpisie na Instagramie, czasy tanich lodów „minęły bezpowrotnie”, dlatego trzeba „cieszyć się tym, co mamy”. Najwyraźniej takie przemyślenia zainspirowały ją do wzięcia pod lupę składników lodów, które można kupić w supermarketach.

Zobacz także:

Analizie poddane zostały lody o smaku waniliowym od sześciu producentów: Zielona Budka, Grycan, Bracia Koral, Carte D’or, Magnum i Haagen-Dazs. 

Okazało się, że większość z nich zawiera tani zamiennik śmietanki:

- W większości przypadków na pierwszym miejscu w składzie jest „odtworzone odtłuszczone mleko”. Co to takiego? To niesłodzone, zagęszczone mleko do którego dodaje się odpowiednią ilość wody. W dwóch przypadkach na pierwszym miejscu w składzie była śmietanka - pisze Katarzyna Bosacka na Instagramie. 

Tanie i niezdrowe składniki lodów

W lodach znalazł się też inny, tani zamiennik cukru - syrop glukozowo-fruktozowy oraz sztuczne aromaty. Bosacka skrytykowała zwłaszcza stabilizatory:

- Na czerwono zaznaczyłam też stabilizatory, zazwyczaj jest to mączka chleba świętojańskiego i guma guar. Nie są substancje szkodliwe, ale wcale nie są obowiązkową pozycją w składzie. Ich zadaniem jest nadanie lodom kremowej konsystencji. Da się znaleźć w sklepie lody waniliowe bez tych składników, chociaż nie ma ich dużo - przyznała Bosacka.

Alergia na stabilizatory zawarte w lodach nie jest wcale rzadkością. Jedna z obserwatorek profilu Katarzyny Bosackiej podziękowała za zwrócenie na to uwagi:

- Mnie szkodzą te nieszkodliwe stabilizatory, dlatego nie spożywam tych lodów. Dobrze, że Pani o tym wspomina.

Najlepiej w zestawieniu wypadły lody Haagen-Dazs, które są przy okazji najdroższe ze wszystkich sześciu  wybranych i analizowanych produktów. Znajduje się w nich śmietanka, mleko zagęszczone odtłuszczone, żółtka jaj, cukier i naturalny ekstrakt waniliowy. Cóż, wychodzi na to, że znów cena idzie w parze z jakością. 

Źródło: katarzynabosacka/Instagram