Każdy sos powinien mieć idealną konsystencję. Niestety często zdarza się jednak, że jest za rzadki i zwyczajnie spływa z talerza. Wtedy warto zastosować jedną z poniższych wskazówek na zagęszczenie sosu.

Czu można zagęścić sos mąką lub bułką tartą?

Sosy, szczególnie te ciemne, można zagęszczać na przykład bułką tartą. Należy jednak pamiętać, by dodawać ją stopniowo. Każdy tego typu składnik użyty w nadmiarze może sprawić, że sos szybko stanie się zbyt gęsty, a na powierzchni patelni lub garnka zacznie unosić się tak zwana klucha.

Popularnym sposobem na zagęszczanie jest również użycie mąki lub skrobi ziemniaczanej. Wystarczy 1 łyżeczka, by sos w mgnieniu oka zmienił konsystencję. Zanim jednak to się stanie, nabierzcie niewielką ilość sosu i umieśćcie w małej miseczce. Dopiero wtedy dodajcie mąkę lub skrobię i dokładnie wymieszajcie. Tak przygotowaną miksturę połączcie z resztą sosu na patelni.

Zagęszczanie sosu mąką nie do końca wszystkim jednak pasuje. Niektórzy nie lubią jeść gulaszu ze świadomością, że został on obciążony dodatkową porcją kalorii. Inni nie przepadają z kolei za tym, że użycie mąki do zagęszczania sosów może skutkować powstaniem grudek. Jeżeli należycie do jednej z tych grup, koniecznie zastosujcie jeden z naszych znacznie ciekawszych patentów.

Zobacz także:

Jak zagęścić sos żółtkiem?

Sosy, przede wszystkim te delikatne, można zagęścić żółtkiem jajka. Należy jednak uważać, by nie powstała z tego jajecznica... Najlepiej będzie jeśli przerwiecie gotowanie sosu i zdejmiecie go na chwilę z ognia. Dopiero wtedy powoli dodawajcie do niego rozkłócone wcześniej żółtko. Tak zagęszczony sos nie będzie skutkował zmianą smaku, ani nie sprawi, że po odstawieniu patelni z gazu danie nagle zgęstnieje na amen.

Innym doskonałym sposobem (a właściwie sposobem uzupełniającym) na zagęszczanie sosu jest obok żółtka redukcja. Polega ona na gotowaniu sosu na dużym ogniu aż do momentu, w którym nadmiar wody całkowicie z niego odparuje. Po kilku minutach gotowania powinniśmy zauważyć, że sos zaczyna naturalnie gęstnieć. Należy jednak pamiętać, żeby go mieszać, inaczej szybko się przypali i będziecie musieli robić go od nowa.

Gotowane warzywa

Do zagęszczania sosów możecie również używać... warzyw. Oczywiście jeśli uznacie, że nie zaszkodzi to waszej potrawie. Miękkie, uduszone, upieczone lub ugotowane warzywa wraz z rzadkim sosem należy umieścić w blenderze. Całość zmiksować na gładką masę.