Jesteście wielbicielami przetworów, ale nie wiecie, jak i gdzie je przechowywać? Najlepszym miejscem do przechowywania gotowych słoików z przetworami są chłodne, suche i ciemne piwnice – najlepiej ze specjalnymi drewnianymi półkami. Co jednak, gdy mieszkamy w bloku i nie mamy dostępu do własnej piwnicy?

Jak przechowywać przetwory, gdy nie mamy piwnicy?

Marmolady, dżemy, kompoty, kiszone ogórki, grzyby, czosnek czy kalafior. Przetwory smakują najlepiej, gdy robione są w domu własnymi rękami. Mieszkając w domu najlepiej przechowywać je w piwnicy, ale nie wszyscy z nas mają do niej dostęp. Gdzie jeszcze można przechowywać słoiki z przetworami?

  • Garaż. W garażu jest chłodno, zatem to bardzo dobre miejsce na przetwory. Układając je na półkach kierujcie się zasadą - im niżej — tym chłodniej.
  • Balkon. Jeśli mieszkacie w bloku — możecie wystawić zimą słoiki na balkon, na przykład w kartonie. Problemem może okazać się jednak szybko zmieniająca się za oknem aura, więc ten pomysł to raczej krótkoterminowe rozwiazanie.
  • Schowek na narzędzia. Mieszkańcy starych domów na pewno wiedzą, czym jest ogrodowy schowek na narzędzia. Miejsce to zwykle znajduje się pod schodami lub na terenie posesji. Z powodzeniem możecie trzymać w nim przetwory. 

Gdzie przechowywać przetwory bez piwnicy?

Jeśli jednak nie dysponujecie tego typu miejscami ani piwnicą czy komórką lokatorską, trzeba szukać innych rozwiązań. W tym celu, warto rozważyć schowanie swoich przetworów do... garderoby.

Zacienione, suche miejsce, z dala od źródeł ciepła i światła - czyż nie brzmi to właśnie jak opis szaf na ubrania i płaszcze? Co prawda mało kto z nas dysponuje specjalnym pomieszczeniem na odzież, to jednak do przechowywania kilku słoiczków świetnie nada się nawet zwykła szafa na ubrania w domu w bloku.

Zobacz także:

Warunków jest niewiele. Pierwszy z nich dotyczy tego, że miejsce to nie powinno sąsiadować z grzejnikami. Chłodna szafa w takim wypadku sprawdzi się znacznie lepiej nawet niż szafka w kuchni tuż przy kuchence gazowej, gdzie średnie temperatury są znacznie wyższe.

Po drugie warto zabezpieczyć przetwory, by nie doszło do rozbicia słoików i rozlania zawartości na ubrania. W tym celu warto pokusić się o wstawienie do szafy z ubraniami przetworów w specjalnej skrzynce.

Czy przetwory są zdrowe?

Mimo iż najzdrowsze są świeże owoce i warzywa, naszą polską tradycją jest robienie wszelkiego rodzaju przetworów. Czy są one zdrowe? 

Pasteryzacja to proces, który utrwala produkty bez konieczności dodawania do nich substancji chemicznych. Proces ten nie niszczy całkowicie witamin, ale zmniejsza ich zawartość procentową. Dlatego warto poddawać przetwory jak najkrótszej pasteryzacji lub skróconemu czasowi gotowania.