Weselna uroczystość dla pewnego poznaniaka mogła zakończyć się tragicznie. Połknięta wraz z przekąską wykałaczka, uszkodziła mu jelito cienkie, grube i moczowód. Niezbędne było operacyjne usunięcie ciała obcego. Chirurg uczestniczący w zabiegu ostrzegł przed niebezpieczeństwem i zaapelował o rozwagę.

Te przekąski są szczególnie niebezpieczne, gdy jecie je nieuważnie

Mieszkaniec Poznania przekonał się, że nie warto połykać przekąsek rozłożonych na biesiadnych półmiskach w całości, nie zwracając uwagi, że szynka czy śledź, żeby lepiej utrzymać farsz, są przekłute małym patyczkiem. Jedząc, nie zauważył, że wkłada do ust koreczki razem z wykałaczką. Cienki patyczek został połknięty i dopiero jakiś czas później dał o sobie znać. Wykałaczka przesuwała się wewnątrz przewodu pokarmowego, aż utkwiła w jelitach. Trudność zdiagnozowania takich dolegliwości polega na tym, ze drewniany patyczek nie jest widoczny ani podczas rezonansu magnetycznego, ani podczas tomografii komputerowej. Jedynie na podstawie objawów np. krwawień i wywiadu z pacjentem, lekarz może się domyślić, że w przewodzie pokarmowym utkwiło ciało obce. Co to jest za przedmiot, jak duży i jakie spustoszenie poczynił, może stwierdzić dopiero w czasie interwencji chirurgicznej.

Co się dzieje z wykałaczką w jelitach?

W przypadku pacjenta z Poznania szkody zdrowotne, jakie zrobił cienki, zaostrzony patyczek były ogromne. Jeden z lekarzy Oddziału Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej, na który trafił weselnik w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu, opisał całą sytuację na swoim Facebooku. Doktor Marek Karczewski ostrzegł tym wpisem wszystkich innych przed podobnymi wypadkami.

Obustronnie zaostrzony kawałek drewienka przesuwał się wraz z ruchami perystaltycznymi, aż utknął w końcowym odcinku jelita cienkiego, a następnie w trzech miejscach przedziurawił jelito cienkie oraz kątnicę. Ale to nie koniec podróży ostrego przedmiotu, który jednym końcem przebił dalej prawy moczowód i wbił się w tętnicę biodrową wewnętrzną.

Chirurg z poznańskiego szpitala zwrócił uwagę, że połknięcie cienkiej wykałaczki może mieć tragiczne skutki i stanowić nawet zagrożenie dla życia. Zaapelował o zachowanie ostrożności podczas spożywania przekąsek i koreczków podawanych na uroczystościach, jako wygodne kęski na raz.

Zobacz także:

Na jakie potrawy zwracać szczególną uwagę podczas wesel?

Są to wszystkie te przekąski i koreczki, w których drewnianym patyczkiem przytrzymywana jest zawartość.

Mogą to być:

  • Tartinki
  • Koreczki z sera z oliwkami i innymi dodatkami
  • Rulony śledziowe z farszem
  • Jajko w szynce czy szparagi zawijane w szynkę
  • Małe piętrowe kanapeczki, szczególnie te na 1 kęs
  • a nawet zrazy zawijanie podawane jako danie główne

Źródło: O2