Pierogi są daniem, które uznano już za polską potrawę narodową. Każdy cudzoziemiec, który odwiedza nasz kraj dowie się z przewodnika, że nie może wrócić do domu nie próbując ruskich pierogów. Danie to ma bardzo długą historię.

Pierwsza wzmianka o pierogach pojawiła się już w XIII wieku. Wówczas przyrządzano je głównie na święta i inne specjalne okazje. W XVII zadomowiły się już w polskiej kuchni i przyrządzano je w każdym domu.

Przepis na pierogi można znaleźć nawet w najstarszej polskiej książce kucharskiej z 1682 roku! Przez lata sposoby przygotowywania się jednak nieco zmieniały.

Dziś prezentujemy wam przepis na bliższą współczesnej wersji pierogów recepturę z 1920 roku na idealne, miękkie ciasto na pierogi. 

Zobacz także:

Czy do ciasta na pierogi powinno dodawać się jajko?

Może was zdziwić brak jajka w przepisie. Właśnie w tym tkwi sekret tego ciasta. Jajko sprawi, że pierogi wyjdą twarde, dlatego nie powinno się go w ogóle dodawać. Natomiast tym, co gwarantuje delikatność i miękkość ciasta jest wymieszanie mąki z letnią (nie gorącą!) wodą i mały dodatek. Chodzi o odrobinę oleju. Wystarczy tylko 1 łyżeczka.

Przepis na ciasto na pierogi z 1920 roku

Składniki:

 • Pół kilograma mąki pszennej typ 450
 • Ponad 1 szklanka letniej wody
 • 1 łyżeczka oleju
 • 1 łyżeczka soli

Przygotowanie:

 1. Przesiejcie mąkę na sitku patrząc uważnie, czy nie ma w niej żadnych zanieczyszczeń. Bardzo ważne jest, byście użyli mąki typu 450 (lub 480).
 2. W osobnym naczyniu wymieszajcie ze sobą letnią wodę, sól i olej. Dodajcie całość do przesianej mąki.
 3. Następnie zabierzcie się do wyrabiania – ugniatajcie ciasto tak długo, aż zacznie samo odchodzić od brzegów miski.
 4. Przełóżcie ciasto na podsypaną mąką stolnicę i wyrabiajcie przez około 15 minut. Długie wyrabianie sprawi, że pod wpływem ciepła dłoni ciasto będzie miękkie i bardziej elastyczne.
 5. Wyrobione ciasto podzielcie na kilka części i przykryjcie. Każdą z nich rozwałkujcie wałkiem.
 6. Za pomocą kubka, szklanki lub specjalnego wykrawacza do pierogów wycinajcie kółeczka. W środek każdego nakładajcie przygotowany wcześniej farsz i zwilżonymi dłońmi zlepcie brzegi pierogów.
 7. W garnku zagotujcie osoloną wodę i partiami gotujcie pierogi. Powinny się gotować przez 2-3 minuty od momentu, gdy wypłyną na powierzchnię. Smacznego!