Najzdrowsze narody w Europie to Hiszpanie, Włosi i Islandczycy. Te kraje znalazły się też w pierwszej dziesiątce najzdrowszych narodów na świecie za 2019 rok. Polska zajęła w tym samym rankingu 40 miejsce i spadła o 1 pozycję od poprzedniego badania. Co powoduje, że Hiszpanie są najzdrowszym narodem w naszym regionie?

Hiszpanie najzdrowszym narodem na świecie

Obecnie długość życia i zdrowie obywateli w Hiszpanii są najlepsze w Europie, a na świecie ustępują tylko takim krajom jak Japonia i Szwajcaria. Według szacunków ONZ, do 2040 roku średnia długość życia w Hiszpanii ma wzrosnąć do 86 lat.

Instytut Ewaluacji i Pomiaru Zdrowia przy Uniwersytecie w Waszyngtonie przewiduje, że wówczas naród hiszpański znajdzie się na pierwszym miejscu na świecie pod kątem długości życia, wyprzedzając Japonię i Singapur.

Europejskiego Obserwatorium Systemów i Polityk Zdrowia tak opisywało hiszpański system opieki zdrowotnej:

Zobacz także:

- Podstawowa opieka zdrowotna jest świadczona przez podmioty publiczne, wyspecjalizowanych lekarzy rodzinnych i pielęgniarki, zapewniających dzieciom, kobietom i seniorom zapobiegawcze usługi w zakresie zdrowia oraz stałą opiekę.

Jednak jak zauważają badacze, na długość życia w Hiszpanii wpływa nie tylko profilaktyka zdrowia świadczona przez lekarzy i pielęgniarki, ale przede wszystkim regionalne nawyki żywieniowe. To one mają największy wpływ na zdrowie całego narodu.

Co jedzą Hiszpanie, żeby zdrowo i długo żyć?

Kuchnia hiszpańska jest jedną z regionalnych kuchni stosujących tzw. dietę śródziemnomorską. Naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu w Navarze ocenili, że najważniejszy wpływ na zdrowie ma szerokie wykorzystanie w daniach hiszpańskich oliwy z oliwek i orzechów. To one przyczyniają się do wyraźnie niższej niż w innych regionach świata zapadalności na choroby układu krążenia.

Oto jak i co jedzą Hiszpanie. W odróżnieniu od Włochów, którzy są najszczuplejszym narodem w Europie i jedzą wiele, ale za to małe porcje na jeden posiłek, Hiszpanie jedzą dużo i późno. Typowy hiszpański obiad zjadany jest w godzinach 14:00 -17:00, a do kolacji siadają po 22:00.

Hiszpanie jadają między innymi:

  • Ryby i owoce morza ( w tym kalmary, ośmiornice i krewetki)
  • Oliwki i oliwę z oliwek, którą często wykorzystują do chleba zamiast masła
  • Warzywa, w tym papryki i pomidory w dużej ilości
  • Jagnięcinę i wieprzowinę
  • Rośliny strączkowe

Najpopularniejsze hiszpańskie potrawy to:

  • Tapas. To potrawa składająca się z wielu przekąsek, najczęściej spożywana przy barze, popijana winem albo piwem. Najpopularniejsze tapas to: pieczarki z czosnkiem, smażona ryba, hiszpański omlet, oliwki z serami, owoce morza, patatas bravas, - pokrojone, usmażone ziemniaki podane z ostrym sosem
  • Paella. To nazwa zarówno dania jak i patelni, na której się je przyrządza. Bazą do paelli jest ryż z dodatkiem mięsa i warzyw m.in.: pomidorów, papryki, fasoli. Wyjątkowy kolor nadaje jej szafran
  • Gazpacho. To zupa krem przypominająca polski chłodnik, tyle że przyrządzona jest z pomidorów. Podaje się je w upalne dni

Źródło: Bloomberg.com, forsal.pl, breakplan.pl