Jabłko i gruszka to nie tylko owoce. To także typy sylwetki używane przez ekspertów do oceny ryzyka wystąpienia chorób. Jeden z nich świadczy o poważnych problemach i szybko powinno się zacząć działać stosując odpowiednią dietę.

Gruszka czy jabłko?

Te typy figury wyróżnia nie tylko wygląd, ale też cały metabolizm. Nadmierne otłuszczenie sylwetki to nie tylko problem estetyczny. Otyłość prowadzi przede wszystkim do szeregu chorób. Okazuje się jednak, że nie tylko masa ciała jest wyznacznikiem tego, czy wasze ciało jest zdrowe. Równie ważny, o ile nie ważniejszy, jest sposób rozmieszczenia tkanki tłuszczowej.

Dwa typy otyłości: gruszka i jabłko

Sprawdź jaki masz typ sylwetki i dowiedz się co to oznacza.

Typ otyłości jabłko

Otyłość typu jabłko to inaczej otyłość brzuszna. Tkanka tłuszczowa osoby o tym typie otyłości gromadzi się głównie w okolicach talii i brzucha. Sylwetka takiej osoby charakteryzuje się okrągłymi ramionami, dość szeroka klatką piersiową, brakiem wyraźnie zarysowanej talii i dość szczupłymi nogami. Najczęściej taki typ sylwetki spotykany jest u mężczyzn i kobiet w okresie menopauzalnym.

Zobacz także:

Niestety, ten typ otłuszczenia wiąże się z szeregiem problemów zdrowotnych. Tłuszcz otacza narządy wewnętrzne i zwiększa ryzyko wystąpienia tych chorób:

  • Nadciśnienia tętniczego
  • Chorób układu krążenia
  • Cukrzycy
  • Innych chorób metabolicznych

Jeśli zidentyfikowaliście u siebie ten typ sylwetki, musicie zacząć działać, bo poważne problemy zdrowotne są tuż za rogiem.

Typ otyłości gruszka

Tłuszcz gromadzi się wam głównie na pośladkach, w udach i biodrach? Paradoksalnie, możecie się cieszyć. Ten rodzaj otyłości jest znacznie mniej groźny. Nie jest tak niebezpieczny jak występowanie otyłości brzusznej. Oczywiście, nadmierna masa ciała dalej może prowadzić do zwiększenia prawdopodobieństwa żylaków, problemów ze stawami i innych komplikacji, ale nie są to zazwyczaj sytuacje zagrażające życiu.

Jak sprawdzić swój typ sylwetki?

Zazwyczaj łatwo ocenić to wizualnie. Możecie jednak zastosować też specjalny wzór:

Policzcie WHR. Musicie w tym celu podzielić swój obwód talii przez obwód bioder. W zależności od otrzymanego wyniku:

  • U kobiet otyłość brzuszna rozpoczyna się przy WHR równym lub większym niż 0,8
  • U mężczyzn otyłość brzuszna identyfikuje się przy wyniku większym od 1