Zdrowa przekąska na liście produktów zakazanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego? Tym razem nie chodzi o trujące dodatki. Szkodliwość dotyczy jednej grupy klientów. Osoby cierpiące na alergie pokarmowe, powinny w szczególny sposób podejść do tego ostrzeżenia.

Mieszanka orzechów i suszonej żurawiny w czekoladzie zawiera mleko

Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany przez dystrybutora, firmę Aldi, o prowadzonym przez nią wycofaniu jednej partii produktu. Problem dotyczy użycia do produkcji czekolady mlecznej, a nie gorzkiej, jak wskazano na opakowaniu. W rezultacie w przekąsce pojawił się alergen – mleko, który nie został zadeklarowany w składzie produktu widocznym dla klienta.

Zagrożenie dotyczy osób uczulonych na laktozę i mleko. Zjedzenie orzeszków w mlecznej czekoladzie modzie wywołać u nich reakcję alergiczną.

Szczegóły dotyczące produktu:

  • Produkt: Gourmet Finest Cuisine Mieszanka prażonych orzechów pekan, prażonych i solonych migdałów oraz słodzonej, suszonej żurawiny w czekoladzie gorzkiej
  • Data minimalnej trwałości: 24.08.2022 oraz 05.09.2022
  • Numer partii: 05PA02208
  • Producent: Bösch Boden Spies Import GmbH
  • Dystrybutor w Polsce: Aldi Sp. z o.o., ul. Murckowska 16, 40-265 Katowice

Działania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli:

Dystrybutor w Polsce, Aldi Sp. z o.o niezwłocznie po otrzymaniu informacji o błędzie w składzie użytym do produkcji wycofał ze sprzedaży wspomnianą wyżej partię produktu oraz poinformował klientów na swojej stronie internetowej o zagrożeniu dla osób z alergią na mleko.

Zobacz także:

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują wycofanie tej partii produktu z obrotu w Polsce, czyli wszystkich sklepów, do których mógł trafić. Zostały przedstawione także przez Głównego Inspektora Sanitarnego zalecenia dla konsumentów:

- Osoby z alergią bądź nietolerancją na mleko nie powinny spożywać wskazanej w komunikacie partii produktu.

Źródło: gis.gov.pl