Łyżka szumówka, czyli go wyławiania szumu z zupy podczas gotowania, okazała się niebezpieczna dla zdrowia. Dystrybutor wycofuje ją ze sklepów w całym kraju. Sprawdźcie, czy macie taką w kuchni.

GIS wycofuje łyżkę, z której toksyny przenikają do żywności

W wyniku kontroli przeprowadzonej przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono, że w łyżkach używanych od gotowania, a dokładnie do zdejmowania tzw. szumu z zupy, następuje migracja pierwszorzędowych amin aromatycznych z przedmiotu, do jedzenia. Pierwszorzędowe aminy aromatyczne to substancje szkodliwe dla zdrowia, które nie powinny znajdować się w żywności.

Szczegóły dotyczące produktu:

  • Produkt: Szumówka Altom Desing
  • Numer partii: KZ/20/643
  • Kod kreskowy: 5904252305287
  • Dystrybutor: ALTOM Sp. z o.o. Sp. K., ul. Franklina Roosevelta 116A , 62-200 Gniezno

Zdjęcie produktu:

Działania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli

Producent, firma Altom Sp. z o.o. Sp. K. rozpoczęła proces wycofywania łyżek do szumowania ze sprzedaży. Zobowiązał się poinformować wszystkich odbiorców o zaistniałej sytuacji i konieczności wycofania produktów z obrotu. Spółka przyjmie ewentualne zwroty oraz przekaże je do likwidacji.

Zobacz także:

Z kolei organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą postępowanie wyjaśniające w przedmiotowej sprawie. Zaleciły też konsumentom:

- Nie należy używać produktu wskazanego w komunikacie do kontaktu z żywnością.

Czym są pierwszorzędowe aminy aromatyczne?

Pierwszorzędowe aminy aromatyczne, zwane PAA, to grupa związków chemicznych wykorzystywanych do produkcji pestycydów, wyrobów farmaceutycznych, materiałów wybuchowych, gumy, polimerów epoksydowych, tuszów — barwników azotowych. PAA mogą być obecne i migrować z materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, np. wycofywanej łyżki.

Wiele PAA ma działanie rakotwórcze; z tego powodu są uznawane za substancje niebezpieczne w materiałach przeznaczonych do kontaktu z żywnością, zabawkach i innych produktach konsumenckich.

Źródło: gis.gov.pl, merieuxnutrisciences.com