Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące partii sera mozzarella. Okazało się, że wykryto w niej niebezpieczne dla zdrowia bakterie Listeria monocytogenes. Poznajcie szczegóły. 

Ser mozzarella wycofany ze sprzedaży 

Na oficjalnej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o zagrożeniu dotyczącym wycofywanej partii produktów. Informację o wycofaniu partii sera ze sprzedaży przekazał do GIS sam producent, który w wyniku wewnętrznej kontroli wykrył w serze obecność bakterii Listeria monocytogenes. 

Poniżej podajemy szczegóły dotyczące wycofanego produktu, dostępne na stronie gov.pl:

Zobacz także:

Produkt – Ser Mozzarella Plastry 135 g

Numer partii: 01.22.1261

Data minimalnej trwałości: 20.06.2022

Producent: CEKO Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Goliszew 3a, 62-817 Żelazków, weterynaryjny numer identyfikacyjny 30071602

Główny Inspektorat Sanitarny wydał zalecenia dla osób, które kupiły ser mozzarella z wycofywanej partii - nie należy spożywać tego produktu, a w przypadku zjedzenia go i wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, należy skontaktować się z lekarzem. 

Objawy zakażenia bakterią Listeria monocytogenes

Gdy dojdzie do zakażenia, objawy pojawiają się stosunkowo szybko - już 4 godziny po zjedzeniu produktu, w którym znajdowała się bakteria Listeria monocytogenes. Mogą się pojawić następujące dolegliwości:

  • biegunka

  • nudności

  • wymioty

  • bóle mięśni i stawów

  • wysoka gorączka

  • drgawki

  • omdlenia

Bardzo ważna jest reakcja na te objawy i szybkie rozpoczęcie leczenia. Nieleczona listerioza może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet sepsy. 

Na czym polega leczenie listeriozy?

Bezwzględnie konieczna jest wizyta u lekarza w przypadku wystąpienia objawów, ponieważ listeriozy nie da się wyleczyć domowymi sposobami jak w przypadku np. zatrucia pokarmowego. U chorych stosuje się antybiotykoterapię. 

Najczęściej do zakażenia dochodzi na skutek spożycia produktów spożywczych, w których znalazła się bakteria. To mogą być niepasteryzowane produkty mleczne, jak ser czy mleko, a także surowe i gotowane mięso, ryby surowe i wędzone, pasztety, sałatki, a nawet lody. Bakteria ta jest wykrywana także w daniach gotowych i fast foodach. 

Źródło: gov.pl, poradnikzdrowie.pl