GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy

GIS: Wykryto groźne substancje w ciastkach. Lepiej sprawdźcie szafkę ze słodyczami

W najnowszym komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny informuje o wykryciu w ciastkach substancji, które mogą być groźne dla zdrowia.

Główny Inspektorat Sanitarny znów donosi o nieprawidłowościach wykrytych w jednym z popularnych produktów spożywczych. Co istotne, jest on kierowany do dzieci, dlatego ostrzeżenie należy potraktować bardzo poważnie. Poznajcie szczegóły. 

Substancje groźne dla zdrowia w ciastkach

Na oficjalnej stronie gov.pl Główny Inspektorat Sanitarny donosi, że w ramach Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) wpłynęła informacja na temat wykrycia wysokiej zawartości estrów glicydowych kwasów tłuszczowych i estrów 3-monochloropropanodiolu (3-MCPD) w ciasteczkach przeznaczonych dla dzieci. Chodzi dokładnie o produkt o nazwie Unicorn wheels 220 g marki Aldiva. Ciasteczka można było kupić w sklepach sieci TEDi.

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, że wymienione w komunikacie substancje wykryte w ciastkach są genotoksyczne i kancerogenne. Podkreślono, że ze względu na fakt, iż produkt ten kierowany jest do dzieci, zjedzenie go przez najmłodszych może się wiązać z poważnymi konsekwencjami.

Poniżej podajemy szczegóły na temat wycofywanego produktu:

  • Nazwa produktu: Unicorn wheels, 220g, marka Aldiva
  • Numery partii:
  • 10792002021000000255, Data minimalnej trwałości: 23.12.2023
  • 12252002021000000150, Data minimalnej trwałości: 04.09.2023
  • Producent: Modern Chocolate GmbH Robert-Bosch-Straße 32, 63303 Dreieich, Niemcy
  • Dystrybutor w Polsce: TEDi Sieć Handlowa Sp. z o.o. ul. 11 Listopada 11 40-387 Katowice

GIS: Groźne substancje wykryte w ciastkach. Przejrzyjcie szafkę ze słodyczami
gov.pl

Zobacz także
GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go

GIS: w tym produkcie przekroczono najwyższy dopuszczalny poziom aflatoksyn. Nie wolno go spożywać

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go

GIS ostrzega przed substancją o działaniu toksycznym w tym produkcie. Sprawdźcie zapasy w szafkach

Zalecenia i podjęte działania 

Produkt Unicorn wheels, 220g jest już wycofywany ze sklepów sieci TEDi, o czym informuje jej właściciel na swojej stronie internetowej. Osoby, które kupiły ciastka z wycofanych partii, mogą je zwrócić do jednego ze sklepów TEDi lub wymienić je na inny produkt o tej samej wartości.  Zaleca się, by osoby, które kupiły ciastka Unicorn wheels, 220g nie spożywały ich. 

Źródło: gov.pl

Magda Gessler odpowiada na pytania

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS ostrzega: wykryto rakotwórcze substancje w ciastkach. Te często kupuje się dzieciom
Z informacji podanych przez Główny Inspektorat Sanitarny wynika, że w ciastkach przeznaczonych dla dzieci wykryto niebezpieczne dla zdrowia substancje. Sprawdźcie szczegóły.

Produkty spożywcze dopuszczone do sprzedaży każdorazowo przechodzą szereg testów, które mają na celu potwierdzenie, że dana żywność może trafić do obrotu. Dzięki skrupulatnym procedurom mamy pewność, że jedzenie dostępne na półkach w sklepach jest bezpieczne do spożycia i się nim nie zatrujemy. Jednak nawet najlepsze systemy bywają zawodne i czasami do sprzedaży trafiają produkty, które absolutnie nie powinny się znaleźć w sklepie. Główny Inspektorat Sanitarny został niedawno poinformowany o wykryciu niebezpiecznych substancji w ciastkach dla dzieci. Poznajcie szczegóły.  Niebezpieczne substancje w ciastkach Unicorn wheels Najnowszy komunikat Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczy partii ciastek Unicorn wheels 220 g, produkowanych przez markę Aldiva, które są dostępne w sklepach TEDi. Jak podaje GIS, urząd został poinformowany o problemie przez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF). W ciastkach wykryto bowiem wysoką zawartość estrów glicydowych kwasów tłuszczowych oraz estrów 3-monochloropropanodiolu (3-MCPD).  Estry kwasów tłuszczowych to niebezpieczne substancje, które są kancerogenne (powodują nowotwory) i genotoksyczne. Jak podkreśla Główny Inspektorat Sanitarny w komunikacie, ciastka Unicorn wheels 220 g marki Aldiva to produkt kierowany do dzieci, a spożycie przez nie żywności zawierającej wymienione wyżej substancje może być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Poniżej szczegóły wycofanej partii produktu: Nazwa produktu: Aldiva Unicorn wheels, 220g Numer partii: 42 Data minimalnej trwałości: 21/04/2023 Numer artykułu: 78719002021000000200 Dystrybutor w Polsce: TEDi Sieć Handlowa Sp. z o.o. ul. 11 Listopada 11 40-387 Katowice Kraj pochodzenia: Turcja Podjęte działania i zalecenia dla konsumentów  Zgodnie z informacjami podanymi przez GIS,...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS ostrzega przed uczulającym składnikiem w chipsach. Przejrzyjcie szafki w kuchni
GIS informuje o wycofaniu z rynku produktu bezglutenowego, w którym wykryto obecność tego składnika. To ważna informacja dla osób z nietolerancją i alergią na gluten.

W ostatnim komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o obecności alergizującego składnika w chipsach kukurydzianych. Osoby, które kupiły ten produkt są narażone na wystąpienie u nich reakcji alergicznej po spożyciu. Poznajcie szczegóły.  Zagrożenie wykryte przez GIS Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny w najnowszym komunikacie, Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadziła badania, w wyniku których wykryto nieprawidłowości w produkcie o nazwie: Chipsy kukurydziane solone, produkt bezglutenowy marki Sonko. Znalazł się w nim gluten - składnik, który wywołuje (czasami ciężką) reakcję alergiczną u osób cierpiących na celiakię. Zagrożenie jest poważne, ponieważ w produktach wytworzonych z kukurydzy z założenia glutenu nie ma, dlatego sięgają po nie chętnie osoby z nietolerancją oraz alergią na ten składnik.  Poniżej podajemy szczegóły produktu: Nazwa produktu: Chipsy kukurydziane solone, produkt bezglutenowy Numer partii: 147.7 Data minimalnej trwałości: 14.08.2023 Producent: Sonko Sp. z o.o. Ryżowa 1 Bielany Wrocławskie, 55-040 Kobierzyce Podjęte działania i zalecenia dla konsumentów Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o tym, że producent chipsów dokładnie sprawdził partię chipsów, w których znalazł się gluten. Odbiorcy mają wycofać produkt z obrotu, a firma Sonko Sp. z o.o. przeprowadza dodatkowo postępowanie wyjaśniające i szczegółowe badania mające na celu znalezienie przyczyny pojawienia się glutenu w chipsach kukurydzianych.  Cały proces jest monitorowany przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zaleca się, by osoby, które kupiły ten produkt i mają alergię na gluten lub nietolerancję tego składnika, nie spożywały chipsów wymienionych w komunikacie.  Źródło: gov.pl 

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS ostrzega: wycofano partię czekoladek ze względu na obecność alergenu
W wegańskich czekoladkach wykryto popularny alergen. Nie tylko alergicy nie powinni ich spożywać.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące partii czekoladek (trufli) z powodu wykrycia w nich obecności popularnego alergenu. Poznajcie szczegóły. Alergen w wegańskich czekoladkach Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, alergen w postaci mleka został wykryty w wegańskich czekoladkach Keats London Wegańskie trufle o smaku Irish Cream 140g. Poniżej wszystkie informacje dotyczące wadliwej partii produktu: Nazwa produktu: Keats London Wegańskie trufle o smaku Irish Cream 140g Numer partii: 16673332100 Data minimalnej trwałości: 29.11.2023 Dystrybutor: TJX Poland Sp. z o.o., ul. Chmielna 19, 00-021 Warszawa Czekoladki z wadliwej partii można było kupić w sklepach sieci TK Maxx.  Podjęte działania i zalecenia dla konsumentów Zdecydowano o natychmiastowym wycofaniu wadliwej partii czekoladek ze sprzedaży. Ponadto, w sklepach sieci TK Maxx oraz na stronie internetowej producenta znalazła się informacja o możliwości zwrotu dla osób, które kupiły wycofane czekoladki.  Zaleca się, by osoby z alergią oraz nietolerancją na mleko nie spożywały tego produktu, ponieważ mogłoby to wywołać reakcję alergiczną. Mleko a dieta wegańska Informacja o tym alergenie znajdującym się w czekoladkach jest niezwykle istotna nie tylko dla osób z nietolerancją i alergią na mleko, ale też dla wegan. W końcu produkt ten jest wegański, a to oznacza, że nie powinny się w nim znajdować składniki pochodzenia zwierzęcego - w tym mleko.  Weganie w ogóle nie piją mleka oraz nie jedzą żadnych przetworów mlecznych. Zamiast tego, wybierają „mleka” roślinne, na przykład migdałowe, ryżowe czy sojowe. W diecie wegańskiej nie jada się bowiem mięsa (tak samo, jak w diecie wegetariańskiej) oraz produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak: mleko jogurty kefiry sery...

GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go
Newsy
GIS ostrzega przed nadchloranem w partii herbaty. Jest szczególnie niebezpieczny przy chorej tarczycy
W partii herbatek ziołowych wykryto niebezpieczną dla zdrowia substancję. Sprawdźcie, jakie działania podjęto w tej sprawie.

Główny Inspektorat Sanitarny został poinformowany przez RASFF, czyli System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach o tym, że austriacki producent m.in. kaw i herbat Julius Meinl Austria GmbH wycofuje ze sprzedaży partię herbaty miętowej. Powód? Zanieczyszczenie niebezpieczną dla zdrowia substancją. Poznajcie szczegóły.  Nadchloran w herbacie miętowej W partii herbaty miętowej produkowanej przez Julius Meinl Austria GmbH wykryto nadchloran - substancję, której działanie jest szkodliwe dla zdrowia. A zwłaszcza dla osób, które cierpią na choroby tarczycy. Nadchloran hamuje bowiem wychwyt jodu przez ten organ. Uważać powinny szczególnie kobiety w ciąży, ponieważ nadchloran bez trudu dostaje się do krwi płodu przez łożysko, co może prowadzić do przerostu tarczycy i innych problemów endokrynnych. Poniżej podajemy szczegóły dotyczące wycofanych produktów: Producent: Julius Meinl Austria GmbH Dystrybutor: Julius Meinl Polska Sp. z o.o., ul. Pogodna 10, 05-850 Piotrkówek Mały   Nazwa produktu: BIG BAG HT ORGANIC REFRESHING MINT, Julius Meinl, 40 g Nr partii: L220326, L220618, L220136, L220619 Data minimalnej trwałości: 17/02/2024 Nazwa produktu: 95007 LEAF BAG HT ORGANIC REFRESHING MINT Julius Meinl, 32 g Nr partii: L220376, L220377, L220631, L220701, L220763 Data minimalnej trwałości: 17/02/2024 Działania podjęte przez producenta oraz zalecenia dla konsumentów W komunikacie opublikowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny poinformowano, że firma Julius Meinl Polska Sp. z o.o. nie dystrybuuje już wymienionych wyżej herbat, a te, które zostały w magazynie, są zabezpieczone. Ponadto, odbiorców poinformowano o skażeniu partii herbat nadchloranem, a ci wstrzymali sprzedaż.  Wszystkie podejmowane działania są monitorowane przez Główny Inspektorat Sanitarny....