Sernika nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jeżeli lubicie to ciasto, koniecznie musicie spróbować syrniczków (lub też serniczków), czyli twarogowych placuszków z patelni.

Są bardzo popularne u naszych sąsiadów ze Wschodu i tradycyjnie robi się je z tłustego twarogu w kostce. Takie placki są mięciutkie, słodkie i pięknie pachną. A do tego są bardzo pożywne - w końcu zawarte w twarogu białko zapewnia na długo uczucie sytości.

Jak zrobić serniczki z wiaderka?

Placuszki można zrobić ze zwykłego twarogu w kostce, ale my polecamy wam wypróbować przepis na syrniczki w nieco innej odsłonie.

W poniższym przepisie wykorzystuje się drobno zmielony twaróg do sernika, zwany potocznie twarogiem z wiaderka. Jego konsystencja sprawia, że placuszki są po usmażeniu niezwykle delikatne i aksamitne. Kupując taki twaróg upewnijcie się, że jest on wysokiej jakości, bez niepotrzebnych ulepszaczy, aromatów i innych tego rodzaju „dodatków”. 

Zobacz także:

Przepis na serniczki z wiaderka

Składniki:

  • 1 kg twarogu z wiaderka
  • 200 g kaszy manny
  • 100 g cukru
  • 4 jajka
  • mąka do obtoczenia placuszków
  • olej do smażenia

Z podanych składników wyjdzie wam bardzo duża porcja, czyli ok. 20 sporych serniczków. Możecie ich przygotować oczywiście mniej - zamysł naszego przepisu jest taki, by wykorzystać od razu całe opakowanie sera z wiaderka, by nic się nie zmarnowało. 

Przygotowanie:

  1. Do miski przełóżcie całą zawartość wiaderka z serem. Dodajcie cukier, jajka oraz kaszę (można ją zastąpić mąką pszenną). 
  2. Wymieszajcie ciasto i wyróbcie. Będzie dość rzadkie, ale nie musicie się tym przejmować. 
  3. Do osobnej miski wsypcie mąkę. Za pomocą łyżki nabierzcie porcję ciasta, wrzućcie do miski z mąką. Wyjmijcie je i w dłoniach uformujcie z ciasta zgrabny placuszek. 
  4. Połóżcie serniczki na patelni, na rozgrzanym oleju. Smażcie je po 2-3 minuty z każdej strony na złoty kolor.
  5. Odłóżcie je na talerz wyłożony papierowymi ręcznikami - wchłoną nadmiar oleju ze smażenia.
  6. Gotowe serniczki podajcie z ulubionymi dodatkami - na przykład cukrem pudrem, dżemem, śmietaną albo świeżymi owocami. Smacznego!

Źródło: Madame Edith