Jest kilka potraw, których na wielkanocnym stole zabraknąć po prostu nie może. To rzecz jasna żurek, jajka przygotowane na różne sposoby, baba wielkanocna, a także mazurek.

To dość specyficzne i typowe dla polskiej kuchni ciasto - bardzo słodkie, pięknie udekorowane i zrobione na kruchym spodzie. Ewa Wachowicz co roku piecze spody na mazurek na Wielkanoc ze swojego własnego, sprawdzonego przepisu. 

Sekret kruchego ciasta Ewy Wachowicz

Ciasto w mazurku powinno być idealnie kruche i chrupiące. Aby osiągnąć taki efekt, dobrze jest użyć do niego dobrze schłodzonego masła i szybko wymieszać składniki, by nie zdążyły się rozgrzać od ciepła naszych dłoni. Ewa Wachowicz ma swój sposób na to, by dodatkowo obniżyć temperaturę ciasta kruchego w trakcie wyrabiania.

Zanim je wymiesza, dodaje 2 łyżki bardzo zimnej wody. Później wystarczy ciasto zagnieść, schłodzić i brać się za przygotowanie słodkiej masy do mazurka. Po upieczeniu taki spód jest idealny - kruchy, ale nie bardzo miękki. Po prostu w sam raz. 

Zobacz także:

Przepis na mazurek kajmakowy Ewy Wachowicz

Składniki:

  • 200 g maki pszennej tortowej
  • 100 g zimnego masła
  • 1 jajko
  • 1 puszka kajmaku
  • 2 łyżki cukru pudru
  • 2 łyżki bardzo zimnej wody
  • dżem z czarnej porzeczki
  • szczypta soli

Oraz pestki dyni, prażone migdały i kandyzowana skórka pomarańczy do dekoracji. 

Przygotowanie:

  1. Przesiejcie mąkę na stolnicę. Wsypcie cukier puder, szczyptę soli. Dodajcie zimne masło i zagniećcie.
  2. Z powstałej kruszonki zróbcie kopczyk, a następnie wgłębienie na środku. 
  3. Oddzielcie żółtko od białka. Do dołka w kopczyku wlejcie żółtko oraz 2 łyżki bardzo zimnej wody.
  4. Wymieszajcie wstępnie nożem, a następnie wyróbcie je szybko. Owińcie ciasto w folię spożywczą i odłóżcie do lodówki na pół godziny lub do zamrażalnika na 10 minut. 
  5. Po tym czasie rozwałkujcie ciasto na stolnicy podsypanej mąką. Połóżcie na nim spód tortownicy i wytnijcie tak, by dopasować ciasto do jej kształtu. Ułóżcie na spodzie tortownicy. 
  6. Resztę ciasta uformujcie w cienki wałeczek i posmarujcie go białkiem jajka. 
  7. Białkiem posmarujcie także brzegi ciasta znajdującego się na spodzie. Ułóżcie na nim wałeczek i delikatnie przyciśnijcie. Ponownie posmarujcie białkiem.
  8. Nakłujcie spód widelcem, połóżcie na nim papier do pieczenia i wysypcie np. fasolę, która dociąży papier.
  9. Pieczcie spód przez 15 minut w 180 stopniach Celsjusza na złoto.
  10. Gotowy spód posmarujcie dżemem porzeczkowym, a następnie wyłóżcie masę kajmakową. Udekorujcie z wierzchu wybranymi dodatkami. Smacznego!