Zgodnie z tradycją, na wigilijnym stole pojawi się makowiec z bakaliami, sernik, a także szarlotka i inne ciasta, jakie zwykle z tej okazji przyrządza się w waszych domach. Wszystkie te wypieki wymagają sporo czasu, ale my mamy pomysł na to, jak skrócić czas przygotowań.

Możecie zrobić na przykład karpatkę w wersji ekspresowej - ciasto będzie gotowe, zanim się obejrzycie. I to bez włączania piekarnika. Ten przepis przyda się na święta, ale też na inne okazje, gdy macie ochotę na smaczne i szybkie ciasto. 

Jak zrobić karpatkę bez pieczenia?

Karpatka to na pozór nic skomplikowanego. Dwa upieczone blaty z ciasta parzonego przełożone delikatnym kremem. Wierzch jest pofałdowany i układa się w charakterystyczny kształt, który przypomina górskie pasma - stąd też prawdopodobnie nazwa „karpatka”. Co do tego nie ma jednak pewności, a pierwszy raz słowo to w kontekście ciasta pojawiło się w 1972 roku, w skrypcie dla studentów polonistyki. 

Karpatkę o wiele łatwiej można też zrobić w wersji bez pieczenia. Blaty ciasta zastępuje się wówczas groszkiem ptysiowym lub słomkami ptysiowymi. Taka karpatka jest lekko chrupiąca, delikatna i ekspresowa w przygotowaniu. 

Zobacz także:

Przepis na karpatkę w 15 min

Składniki:

  • 1 kostka masła
  • 150 g groszku ptysiowego lub słomki ptysiowej
  • 2,5 szklanki mleka
  • ¼ szklanki cukru
  • 2 paczki budyniu o smaku śmietankowym lub waniliowym 

Przygotowanie:

  1. Odlejcie z mleka pół szklanki. Resztę wlejcie do rondelka, wsypcie cukier i zagotujcie, co jakiś czas mieszając.
  2. Do kubka wlejcie pozostałe pół szklanki, wsypcie oba budynie i wymieszajcie. Wlejcie do mleka, gdy zacznie wrzeć. 
  3. Zmniejszcie ogień i mieszajcie do uzyskania konsystencji gęstego, gładkiego budyniu.
  4. Przykryjcie go folią spożywczą i odłóżcie na bok do ostudzenia.
  5. Wyłóżcie tortownicę papierem do pieczenia. Podzielcie porcję groszku ptysiowego na pół. Jedną część wysypcie na dno tortownicy tak, by groszek utworzył spód.
  6. W misce ubijcie masło na puch. Następnie, powoli i cały czas mieszając, dodawajcie do niego ostygnięty budyń. Całość należy mieszać do momentu, aż powstanie gładki krem.
  7. Wyłóżcie go szpatułką do tortownicy, na spód z groszku i przykryjcie drugą porcją kulek. 
  8. Przykryjcie tortownicę folią i odłóżcie do lodówki na całą noc. Na końcu całość można posypać cukrem pudrem.