Koronawirus wywołujący chorobę COVID-19 to schorzenie, o którym nadal uczą się lekarze. Metody leczenia w dalszym ciągu są opracowywane i nie ma jednego remedium, które uleczyłoby wszystkich pacjentów w różnym wieku i przy różnych stopniach zaawansowania infekcji.

W sieci pojawił się jednak nowy sposób, który spopularyzowali internauci z Indii ceniący sobie naturalne sposoby leczenia np. za pomocą przypraw i produktów kulinarnych. Fakt faktem, ich lokalne dania często komponowane są z uwzględnieniem ich prozdrowotnych, a nawet leczniczych właściwości. Teraz pojawiła się koncepcja leczenia objawów COVID-19 za pomocą… cebuli z solą. Czy ta metoda jest jednak skuteczna?

Cebula z solą na COVID-19 – czy to działa?

Chociaż cebula zawiera cały szereg korzystnych dla zdrowia właściwości takich jak zwalczanie bakterii, działanie kojące i uspokajające oraz przeciwzapalne, działanie antybakteryjne oraz regenerujące – lekarzom nie udało się uzyskać dowodów na to, że warzywo w połączeniu z solą kamienną to faktycznie skuteczna metoda w walce z COVID-19. 

Eksperci i epidemiolodzy w dalszym ciągu twierdzą, że stosowanie zalecanych przez rząd środków ostrożności takich jak utrzymywanie dystansu społecznego, zakrywanie nosa i ust oraz częsta dezynfekcja dłoni i przedmiotów powszechnego użytku to najskuteczniejsze metody, które mogą zapobiec zakażeniu. 
Wzbogacenie diety o produkty bogate w witaminy i przeciwutleniacze oraz te podnoszące poziom odporności to oczywiście dobry pomysł, który również może znacząco wpłynąć na zmniejszenie ryzyka zakażenia - nie zniweluje go jednak do zera.

Zobacz także:

Dieta w czasie pandemii

Zwłaszcza w pandemii, zachowanie zbilansowanej diety i zdrowego trybu życia jest szczególnie ważne, jednak kiedy do zakażenia już dojdzie, nie należy stosować domowych metod leczenia bez konsultacji z lekarzem oraz odpowiednio dobranej terapii farmakologicznej (jeśli zostanie ona przepisana przez specjalistę). 

Uwaga! Powyższy tekst nie ma na celu propagowania alternatywnych metod leczenia. Jeśli podejrzewasz u siebie COVID-19, jak najszybciej poddaj się testowi. Jeśli uzyskasz wynik pozytywny, skonsultuj się z lekarzem i zaufaj jego poleceniom. Choroba wywoływana przez koronawirusa nie powinna być leczona samodzielnie – zwłaszcza w przypadku wystąpienia ciężkich objawów takich jak silne duszności, bardzo wysoka temperatura czy ból w klatce piersiowej.

Czytaj też: