Uwielbiacie białą kiełbasę, ale wasz entuzjazm pohamowuje fakt, że nieraz wychodzi zbyt sucha i zbita? Istnieje na to sposób i jest banalnie prosty. Wystarczy moczyć ją przed obróbką termiczną w składniku, który z pewnością macie w kuchni.

To trik, który często wykorzystuje się do przyrządzania schabu, ale nie wpadliście na to, żeby użyć go też do tego wielkanocnego przysmaku. Sprawdźcie, co daje moczenie białej kiełbasy w mleku.   

Jak zrobić białą kiełbasę, żeby była soczysta? 

Wielkanocna uczta nie może obejść się bez białej kiełbasy. Najprostszym, wyjściowym sposobem jej przyrządzenia jest parzenie. Nie gotujcie jej jednak tak, jak zrobilibyście parówki.

Nie wystarczy wrzucić białej kiełbasy do gorącej wody. Obróbka termiczna powinna odbywać się powoli. Dobrze, żeby pęta białej kiełbasy spędziły w garnku około 20-30 minut, ale nie gotujcie ich mocno. Woda ma być na granicy wrzenia, podgrzewajcie ją na bardzo małej mocy palnika. Innym pomysłem jest użycie parowaru – takie urządzenie pozwala na lepszą kontrolę temperatury.  

Zobacz także:

Żeby osłonka kiełbasek nie pękała pod wpływem ciepła, można ją wcześniej ponakłuwać wykałaczką. Są jednak także przeciwnicy tej metody. Istnieje niebezpieczeństwo, że mięso straci w ten sposób cenne soki, które sprawiają, że jest miękkie, delikatne i po prostu smaczne.

Jeśli zastanawiacie się, ile gotować białą kiełbasę, odpowiedź jest prosta – do czasu, kiedy zmieni kolor z różowego na szarawy i będzie sprężysta w dotyku. Zbyt długa obróbka termiczna sprawi, że stanie się twarda. Tak dzieje się z każdą proteiną, także z jajkami, więc uważajcie, kiedy gotujecie je na twardo do żurku.  

Co daje moczenie białej kiełbasy w mleku? 

Jeśli obawiacie się, że wszystkie znane wam metody pieczenia lub parzenia białej kiełbasy zawiodą i zostaniecie ze smutnym pętkiem suchego mięsa, namoczcie ją wcześniej w wodzie z mlekiem (najlepiej pełnotłustym). Wystarczy nawet pół godziny. Produkt bogaty w wapń reaguje z enzymami w mięsie i zmiękcza zawarte w nim białka. Podobnie zadziała śmietanka, a nawet maślanka (ta ma większy poziom kwasowości, co dodatkowo wpłynie na strukturę gotowanej później kiełbasy).  

Mleko możecie też dodać do parzenia białej kiełbasy. Wymieszajcie je pół na pół z wodą lub użyjcie wyłącznie nabiałowej „kąpieli”. Często gotuje się w ten sposób także schab i wszyscy wiedzą, że wychodzi soczysty i delikatny. Nikogo nie zaskakuje także cielęcina duszona w mleku. Także i pierś kurczaka nieraz marynuje się przecież w jogurcie przed grillowaniem.  

Kiedy już przekonaliście się do moczenia białej kiełbasy w mleku, teraz wystarczy ją jeszcze odpowiednio przyrządzić i podać. Niektórzy lubią ją pałaszować od razu po ugotowaniu z ćwikłą lub sosem chrzanowym, inni wolą upiec ją z różnymi aromatycznymi dodatkami.

Przepisy na białą kiełbasę z piekarnika najczęściej zakładają użycie dużej ilości cebuli i musztardę, a także aromatyczne przyprawy i zioła. Sprawdźcie, jak ją zrobić. 

Przepis na białą kiełbasę pieczoną w cebuli

Składniki: 

  • 1 kg białej kiełbasy 
  • Smalec lub olej
  • 500 g czosnkowej lub żółtej cebuli 
  • 3 łyżki musztardy francuskiej 
  • Szczypta majeranku 
  • Słodka i ostra papryka 
  • Sól i pieprz do smaku 

Przygotowanie: 

  1. Obierzcie cebule i pokrójcie je w piórka. Podsmażcie je na oleju, smalcu lub maśle klarowanym do zeszklenia.  
  2. Umieśćcie połowę cebuli (tłuszcz odłóżcie) w szklanym naczyniu żaroodpornym lub brytfance. Ułóżcie na niej białą kiełbasę (można ją dodatkowo owinąć plastrami wędzonego boczku). Posypcie przyprawami. Rozprowadźcie po wierzchu musztardę. Przykryjcie pozostałą cebulą. Polejcie odłożonym tłuszczem od smażenia. 
  3. Zapiekajcie potrawę przez około godzinę w 180°C – na początku pod przykryciem, potem bez folii, żeby wierzch miał szansę się ładnie zarumienić. Podajcie z ziemniakami lub pieczywem. Biała kiełbasa z piekarnika świetnie smakuje z ogórkiem kiszonym i chrzanem.