pilne
Newsy

3 produkty spożywcze skażone tlenkiem etylenu. Kupiliście je ostatnio? Lepiej od razu wyrzućcie do śmieci

Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące trzech produktów marki Finn Crisp dystrybuowanych przez Lantmannen Unibake Polska. Okazuje się bowiem, że zawarty w przekąskach sezam zawiera groźny dla zdrowia tlenek etylenu. Koniecznie sprawdźcie, czy macie którąś z nich w swojej kuchni.
Weronika Kępa
styczeń 20, 2021

Lantmannen Unibake to światowy lider pod względem produkcji wyrobów piekarniczych, zarówno świeżych, jak i mrożonych - przeznaczonych do odpieku w sklepach. Firma jest obecna na polskim rynku od początku lat 90. W tym czasie zdążyła uruchomić aż trzy ogromne i nowoczesne zakłady, w których wytwarza między innymi bułki do hamburgerów, hot-dogów i kebabów w przeróżnych rozmiarach i kształtach.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Groźne substancje w przekąskach Finn Crisp

Produkty wytwarzane, a także dystrybuowane przez Lantmannen Unibake można kupić w większości dużych sieci handlowych, małych sklepach osiedlowych, a także na stacjach benzynowych. Sprzedaje je między innymi Leclerc oraz Frisco. 

Niestety, okazuje się, że przez ostatnie tygodnie wymienione sklepy sprzedawały produkty zawierające groźny dla zdrowia, a ponadto zakazany w Unii Europejskiej, tlenek etylenu. Substancję wykryto w sezamie będącym składnikiem przekąsek od Finn Crisp.

Tlenek etylenu wywołuje raka

Tlenek etylenu jest czynnikiem rakotwórczym. Eksperci twierdzą, że może on wywoływać białaczkę, nowotwory tkanek limfatycznych i piersi, ale również powodować poronienia, uszkodzenia genetyczne, paraliż, osłabienie mięśni, zaburzenia myślenia oraz pamięci.

Substancja jest o tyle niepozorna, że objawy wymienionych chorób mogą wystąpić nawet po 9-20 latach od spożycia skażonej nią żywności. Dlatego też tlenek etylenu jest substancją zakazaną do stosowania w pokarmach na terenie całej Unii Europejskiej.

Firma wycofuje niektóre partie produktów

Wspomniany tlenek etylenu został wykryty łącznie w 3 partiach produktów o nazwie Finn Crisp Multigrain (z datą przydatności 16.04.2021), Finn Crisp Sesame (z datą przydatności 27.04.2021) i Finn Crisp Rye Snacks Seeds & Sea salt (z datą przydatności 1.02.2021). Jeśli któryś z nich macie w swojej kuchni, pod żadnym pozorem go nie spożywajcie.

tlenek etylenu w żywności
GIS

tlenek etylenu w żywności
GIS

tlenek etylenu w żywności
GIS

Komentarze