Każdej wiosny czosnek niedźwiedzi wraca w glorii i chwale, a liczne grono smakoszy zachwyca się jego smakiem i aromatem. Mnóstwo osób, mając świadomość, że roślina nie pozostanie z nami długo, przerabia taki czosnek na pesto lub zasala go i wekuje. Można go też kisić i suszyć, dzięki czemu zachowa pełnię właściwości. Z czosnkiem niedźwiedzim wiąże się jednak kilka zasad. Jeśli lubicie łamać je w kuchni, istnieje zastępstwo za taki czosnek. Wystarczy się rozejrzeć 

Czosnek niedźwiedzi - gdzie i pod jakim warunkiem można go zrywać? 

Czosnek niedźwiedzi ma powodzenie na bazarkach i jest coraz bardziej poszukiwany. Uprawiać i zbierać można go jednak jedynie pod pewnymi warunkami, bo roślina od 2012 r. jest pod częściową ochroną. Całymi kępami rośnie m.in w bieszczadzkich lasach i puszczach, a także w Puszczy Białowieskiej i w mazowieckim Kampinosie.

Aby go stamtąd zebrać, potrzebne jest jednak zezwolenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Można to też robić legalnie wyłącznie w województwie śląskim, małopolskim i podkarpackim, są też ograniczenia ilościowe. Brak zezwolenia w razie przyłapania na gorącym uczynku, skutkuje mandatem nawet do 5 tys. złotych. 

Czosnek niedźwiedzi można jednak uprawiać na własny użytek, ale nie wszyscy mają do tego miejsce i dryg. Jeśli wolelibyście go po prostu zebrać, istnieje zamiennik dla czosnku niedźwiedziego. Jest to niepozorny czosnaczek. 

Zobacz także:

Czosnaczek - nieznana alternatywa dla czosnku niedźwiedziego 

Czosnaczek to roślina pospolita z rodziny kapustowatych, która rośnie powszechnie w lasach i w parkach. Ma sztywne, kwadratowe w przekroju łodygi o dużej ilości liści. Dolne liście mają długie ogonki i nerkowaty kształt. Górne rosną na krótszych ogonkach i mają kształt serca z ząbkowatymi brzegami. Białe kwiaty czosnaczku kwitną od kwietnia do lipca. Mają po 4 płatki i rosną w gronach na krzyż. 

Czosnaczek samą swoją nazwą podpowiada wszystkim, jaki ma smak. W języku angielskim ma nazwę garlic mustard (pol. musztarda czosnkowa). Rozcierając liść, poczujecie zapach czosnku. Jest on podobny do tego, który wydziela czosnek niedźwiedzi, ale niektórzy wyczuwają też w nim aromat gorczycy. 

Sezon na zbiór czosnaczku zaczyna się wiosną i trwa do sierpnia. Podobnie jak w przypadku czosnku niedźwiedziego, najmocniejszy zapach i smak ma na surowo. Najlepiej smakuje młody. Im starszy, tym bardziej gorzki może się stawać. 

Roślina zawiera sporą ilość witaminy C, prowitaminę A, a także związki siarki, żelazo, fosfor i wapń. Poza tym, podobnie jak czosnek, ma właściwości odkażające i antybakteryjne. Działa też wykrztuśnie i wspiera trawienie.

Do czego wykorzystywać czosnaczek w kuchni? 

Czosnaczek możecie używać do dokładnie tych samych dań, do których stosujecie czosnek niedźwiedzi. Jest to więc jego zamiennik w wersji 1:1. Doskonale podkreśli smak purée ziemniaczanego na obiad lub w farszu do gołąbków czy też w kotletach ziemniaczanych. Czosnaczek nadaje się też do doprawiania:

  • jajecznicy
  • pasty jajecznej
  • omletów
  • owsianek i ryżanek na słono
  • twarożku 
  • masła czosnkowo-ziołowego

Pasuje również do sałatek i do surówek, w tym np. do mizerii, surówki z buraczków, botwinki, a także do sosów, w tym do tzatzików, sosu koperkowego i innych sosów ziołowych na jogurcie.