Mizeria to jeden z najbardziej klasycznych polskich dodatków do drugiego dania zaraz obok zasmażanych buraczków, marchewki, kapusty, czy surówek z kapusty kiszonej i ogórków kiszonych.

Czy można robić mizerię z ogórków szklarniowych?

Tradycyjnie zajadamy się ją oczywiście w tak zwanym sezonie ogórkowym, czyli w lecie, począwszy od lipca. Jednak obecne możliwości upraw ogórków w szklarniach dają szansę na delektowanie się ich smakiem znacznie wcześniej, nie tylko czekając na zbiór pierwszych ogórków gruntowych.

Już wczesną wiosną w sklepach i na ryneczkach znaleźć możemy względnie tanie ogórki różnego rodzaju. Dlaczego więc nie zrobić z tego użytku i nie przygotować od razu pysznej mizerii do schabowego czy mielonych?

Zanim zabierzecie się do krajania ogórków na plasterki, zastanówcie się, jakiego rodzaju mizerię chcielibyście zjeść. Oczywiście hołd i uznanie należą się mizerii tradycyjnej, czyli tej z koperkiem, śmietaną, cebulą lub szczypiorkiem. Jednak istnieje wiele sposobów, by nadać naszej narodowej sałatce z ogórków ciekawszego i po prostu lepszego smaku.

Zobacz także:

Czy czosnek pasuje do mizerii?

Jedną z ciekawszych propozycji jest starcie na tarce lub w przeciśnięcie w prasce kilku ząbków czosnku.

O tym że czosnek idealnie komponuje się ze świeżymi ogórkami wiedzą zarówno rodowici Grecy, jak i wszyscy fani kuchni greckiej. To właśnie pod Akropolem i w okolicach namiętnie jada się do wszystkiego słynne tzatziki. Grecka mizeria z tartych ogórków wymaga wręcz użycia czosnku.

Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by wkroić, zetrzeć lub wycisnąć czosnek do pokrojonych ogórków na mizerię jeszcze zanim wlejecie do środka śmietanę. Tak sporządzona mizeria podbije kubki smakowe każdego fana tego pysznego obiadowego dodatku!

Co można dodać do mizerii?

Jakie jeszcze dodatki pasują do mizerii? Nie ograniczajcie się tylko do soli, pieprzu, śmietany czy cebulki. Wybierzcie dla siebie coś spośród takich składników jak:

  • Por zamiast cebuli
  • Jogurt naturalny lub jogurt grecki zamiast śmietany
  • Pieprz ziołowy zamiast czarnego
  • Natka pietruszki zamiast koperku
  • Cukier puder lub cukier kryształ dla podbicia smaku
  • Odrobina octu lub soku z cytryny