„Mniej opakowań, mniej odpadów, ograniczenia dotyczące niektórych rodzajów opakowań” – pod takim hasłem Unia Europejska wprowadza nowe przepisy w zakresie redukcji użycia plastiku. Sporo zmian czeka nas w zakresie produktów spożywczych.

Unia Europejska zakaże użycia niektórych plastikowych opakowań

Według unijnych danych w tej chwili średnie zużycie plastiku na 1 mieszkańca wspólnoty to ok. 190 kg rocznie. Państwa członkowskie mając na uwadze ekologiczne uwarunkowania postanowiły więc działać w kierunku ograniczenia tych liczb. 

Wśród podjętych działań wyróżnić możemy m.in. Zakaz stosowania niektórych jednorazowych opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych od 1 stycznia 2030 roku.

Nowe przepisy przeszły już przez głosowanie w Parlamencie Europejskim. Formalnością wydaje się dalsze procedowanie nowego prawa przez inne unijne instytucje z Radą Unii Europejskiej na czele. 

Zobacz także:

Jakie opakowania będą nielegalne w UE?

Co nas czeka w praktyce? Przyjęte pod koniec kwietnia zapisy mają spowodować sytuacje, w której opakowania produktów staną się znacznie bardziej przyjazne dla środowiska. 

Jak czytamy w informacjach zamieszczonych na unijnych serwisach informacyjnych:

- Producenci i importerzy będą zobowiązani zredukować do minimum wagę i objętość opakowań.

To z kolei przyczynić się do redukcji  ilość opakowań (o 5% do 2030 roku, o 10% do 2035 roku i o 15% do 2040 roku). W tym celu od 2030 roku zakazane zostanie użycie wielu powszechnych dotąd plastikowych opakowań. Ambitne plany ograniczenia użycia dotyczą takich produktów jak:

  • opakowania na nieprzetworzone świeże owoce i warzywa
  • jednorazowe naczynia i kubki wykorzystywane w kawiarniach i restauracjach pojedyncze opakowania sosów, ketchupów, przypraw, śmietanek, cukru, używanych zwłaszcza w punktach gastronomicznych
  • lekkie plastikowe torby na zakupy (poniżej 15 mikrometrów grubości), czyli tak zwane jednorazówki lub zrywki

Ponadto w nowym prawie pojawiły się zapisy o zakazie stosowania i używania tak zwanych wiecznych chemikaliów, niepodlegających biodegradacji. 

Nowe unijne wytyczne sprawią, że wszystkie opakowania plastikowe będą musiały spełniać rygorystyczne wytyczne nie tylko w kwestii kontaktu z żywnością, ale także pod kątem przyszłego ich recyklingu. 

Źródło: europarl.europa.eu