Choć za PRL-u było jak było i nie sposób zapomnieć o nieustannych brakach w spożywczym zaopatrzeniu, to wielu z nas wciąż wraca do tych czasów z nutą rozrzewnienia i miłych wspomnień.

I nic w tym dziwnego. To przecież naturalna, zwykła ludzka skłonność do nostalgii. W ten sposób wracamy właśnie do dawnych przepisów z okresu tak zwanej komuny. Z rozrzewnieniem przypominamy sobie, jak gotowały nasze mamy i babcie w tych trudnych latach 60., 70. i 80. 

W tym to właśnie okresie cała sztuka kulinarna polegała na czymś zupełnie innym niż dzisiaj. Gospodynie walczyły ze wszystkich sił nie z brakiem pomysłów czy czasu na gotowanie, ale za to z brakami podstawowych produktów żywnościowych. Przez to wymyślały różne dania z tego, co po prostu było dostępne.

Skąd wziął się przepis na parówki w sosie pomidorowym?

W czasach PRL-u brakowało zwłaszcza mięsa, więc na drugie dania często szykowało się np. tanie kotlety z mortadeli panierowane w jajku i mące i bułce albo choćby parówki w sosie pomidorowym.

Zobacz także:

To proste i zawiesiste danie na kształt gulaszu nie wzbudzi z pewnością uznania kulinarnych szefów kuchni.  Nie takie było jednak główne założenie podczas wymyślania tego dania przez nasze pomysłowe mamy – chodziło przecież o nakarmienie domowych głodomorów. I to zadanie sos na koncentracie z parówkami spełnia także i dziś, o czym nadal dobrze wiedzą choćby wygłodniali studenci…

Przepis na parówki w sosie pomidorowym

Składniki:

  • 1 opakowanie parówek (ok. 20-25 dag)
  • 1 mała cebula
  • 1-2 ząbki czosnku
  • 1 łyżka oleju
  • 2-3 łyżki koncentratu pomidorowego
  • Odrobina wody
  • 1 łyżka mąki
  • Sól
  • Pieprz

Przygotowanie:

  1. Cebulę obierzcie z łupin i pokrójcie najdrobniej jak się da. 
  2. Rozgrzejcie na patelni olej i wrzućcie cebulę. Smażcie na średnim ogniu, by się zeszkliła.
  3. Następnie dodajcie obrane ze skórek i pokrojone w małe i cienkie talarki parówki.
  4. W tym czasie obierzcie ząbki czosnku i przeciśnijcie je przez praskę. Dodajcie do smażących się parówek i cebulki.
  5. Następnie dodajcie na patelnię koncentrat pomidorowy. Doprawcie sos do smaku pieprzem i solą, a w razie chęci i możliwości także i innymi przyprawami – np. ostrą papryką w proszku lub papryką wędzoną.
  6. Przegotujcie razem wszystkie składniki, dodajcie odrobinę wody. Następnie zagęśćcie sos mąką.
  7. Podawajcie taki sos z parówkami do gotowanych ziemniaków, ryżu lub makaronu. Gotowy sos warto przyozdobić drobno siekaną świeżą pietruszką.