Polska kuchnia stoi różnego rodzaju mącznymi daniami. Poczynając od potraw wytrawnych takich jak pierogi czy różnego rodzaju kluski, aż po desery i słodkie przekąski, takie jak choćby pączki czy wreszcie racuchy.

Kuchnia śląska jako składkowa kuchni ogólnopolskiej nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Także i na Górnym Śląsku uwielbiane są tego typu dania. Na wyróżnienie z pewnością zasługuje przepis na ajerkuchy. 

Pod tą śląską nazwą funkcjonuje tamtejszy przepis na jabłkowe racuchy. Czym różni się ten przepis od klasycznych „ogólnopolskich” racuszków? Można z marszu wymienić tutaj trzy zasadnicze rzeczy.

Czym różnią się ajerkuchy od racuchów?

Po pierwsze ciasto na śląskie ajerkcuchy nie wymaga czekania na to, aż wyrośnie. Dotyczy to przynajmniej wersji na te placuszki bez drożdży. Nie znajdziecie w nich też sody. Spulchniaczem jest zwykle proszek do pieczenia.

Zobacz także:

Jaka jest druga różnica między śląskimi placuszkami z jabłkiem a racuchami? Swoją puszystość ajerkuchy zawdzięczają także jajkom, które są obok mąki i jabłek ich podstawowym składnikiem, w przeciwieństwie do zwykłych racuchów, gdzie dodatek jajek jest raczej zbyteczny. Ma to swoje odbicie w nazwie tego przysmaku (ajer – pochodzące z języka niemieckiego określenie jajek, patrz niem. Eier).

Po trzecie, do ajerkuchów nie dodaje się tartych jabłek. Zamiast tego kroi się je na niewielkie plastry lub kawałki i zanurza w cieście, które potem zostaje usmażone na złoty kolor.

Przepis na ajerkuchy

Składniki:

  • 1 szklanka mąki
  • 3 jabłka
  • 2 jajka
  • 1 niecała szklanka mleka
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • Olej lub smalec do smażenia
  • Cukier puder do posypania

Przygotowanie:

  1. Wymieszajcie jajka z cukrem, mąką, proszkiem do pieczenia i mlekiem za pomocą mikserem, do powstania ciasta gęstszego niż na naleśniki.
  2. Jabłka obierzcie, usuńcie ze środka gniazda nasienne i pokrójcie w plastry.
  3. Rozgrzejcie tłuszcz na patelni.
  4. Kawałki jabłek zanurzajcie w cieście i od razu wkładajcie na rozgrzany olej. Smażcie na złoty kolor z obu stron.
  5. Gotowe ajerkuchy kładźcie na papierowym ręczniku do odsączenia z tłuszczu.
  6. Odsączone placuszki posypujcie cukrem pudrem i podawajcie do spozycia.

Smacznego!