W ostatnich latach wielką popularność w internecie zyskał przepis na placki ziemniaczane bez tarki. Jak je zrobić? Pewnie większość z was doskonale wie, że ten poczciwy sprzęt może być z powodzeniem zastąpiony przez nowoczesny blender lub maszynkę do mięsa.

Efekt takiej zamiany jest łatwy do przewidzenia. Jedyna trudność w przygotowaniu wyśmienitych placuszków znika jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Parę minut i kilka kilogramów ziemniaków zostaje zmielone na gładką papkę, gotową do zmieszania z mąką, cebulą i jajkiem.

No właśnie. W tym momencie dotknęliśmy pięty achillesowej tego przepisu. Chodzi oczywiście o papkowatą konsystencję masy ziemniaczanej, która ma jednak spory wpływ i znaczne przełożenie na końcowy efekt, czyli smak placków ziemniaczanych. 

Jak wyglądają i smakują placki ziemniaczane z blendera?

Postanowiliśmy sprawdzić jak w rzeczywistości różnią się placki z tarki od placków z blendera. Niestety różnica na korzyść tych pierwszych jest wyczuwalna jeszcze przed zrobieniem pierwszego „gryza”.

Zobacz także:

Chodzi o wygląd placków ziemniaczanych. Starte na miazgę ziemniaki po wymieszaniu z mąką i pozostałymi dodatkami po usmażeniu staną się nieco bardziej podobne do gładkich, mącznych racuchów. A nie taki efekt chcemy przecież osiągnąć.

To jednak nie wszystko. Szczególnie odczuwalną różnicę trzeba wskazać w smaku placków. Niestety tarty gładko ziemniak będzie smażył się w nieco inny sposób niż choćby najmniejsze, ale jednak tarte kawałki ziemniaków.

Na jakich oczkach ścierać ziemniaki na placki ziemniaczane?

Funkcjonuje wiele przepisów na placki ziemniaczane z kartofli tartych na najdrobniejszych oczkach. Za granicą popularne są placki z ziemniaków tartych z kolei na oczkach dużych. Ani jeden, ani drugi wybór nie jest jednak wyborem optymalnym.

Ten może być tylko jeden – chodzi oczywiście o średnie oczka. To idealny kompromis między właściwym smakiem smażonych placków i stopniem trudności. Tarcie ziemniaków na takich właśnie oczkach potrwa znacznie krócej niż na tych małych i zapewni odpowiednią teksturę ziemniaków.

Przepis na tradycyjne placki ziemniaczane

Składniki:

  • 1 kg ziemniaków
  • Ok. 1 łyżka mąki pszennej
  • 1 jajko
  • 1 mała cebula
  • Sól, pieprz
  • Olej do smażenia

Przygotowanie:

  1. Ziemniaki obierzcie, zetrzyjcie na tarce o średnich oczkach.
  2. Dodajcie mąkę, startą cebulę, doprawcie solą i pieprzem.
  3. Wymieszajcie wszystko razem.
  4. Smażcie na dobrze rozgrzanym oleju rzepakowym i odsączajcie gotowe placki na ręcznikach papierowych.

Smacznego!