Stegt flæsk, bo tak właśnie nazywa się po duńsku to danie, to sztandarowa propozycja mało znanej w Polsce kuchni duńskiej. Co ciekawe, Duńczycy lubują się w jedzeniu tej potrawy nie w czasie konkretnych świąt państwowych czy religijnych, ale za to podczas… wyborów.   

Tomasz Strzelczyk poleca boczek po duńsku

W sprawie tego wieprzowego smakołyku rodem z Kopenhagi i okolic oddajmy głos prawdziwemu ekspertowi w dziedzinie duńskiej kuchni, czyli znanemu i lubianemu Tomkowi Strzelczykowi z kanału Youtube „Oddasz Fartucha”.

Mało kto wie bowiem, że pan Tomek przez wiele lat mieszkał i pracował właśnie w tym skandynawskim kraju. Strzelczyk nie tylko poznał i przyswoił w znakomitym stopniu trudny dla Polaków duński język, ale także stał się znawcą w dziedzinie tamtejszego jedzenia.

Co zatem Strzelczyk sądzi o duńskim sposobie na podawanie boczku na drugie danie?

Zobacz także:

– Plasterki boczku pieczone lub smażone na patelni. Tylko i wyłącznie z solą. Do tego młode ziemniaki i pietruszkosy sos, który w Danii jest po prostu hitem – powiedział pan Tomasz w jednym z odcinków swojego programu „Oddasz Fartucha”.

No cóż. Komu jak komu, ale panu Tomkowi łatwo zaufać w dziedzinie dobrego, rzetelnego jadła. Pora więc przetestować przepis na stegt flæsk, czyli duński boczek na chrupiąco samemu, w swojej kuchni.

Przepis na duński boczek na chrupiąco (stegt flæsk)

Składniki:

  • Ok. 50 dag surowego, nie wędzonego boczku (najlepiej użyć boczku uprzednio solonego)
  • Sól gruboziarnista
  • Pieprz
  • Gałka muszkatołowa
  • Pęczek pietruszki
  • 2-3 łyżki masła
  • 2-3 łyżki mąki
  • 1 szklanka mleka
  • Ok. 1 kg młodych ziemniaków

Przygotowanie:

  1. Pokrójcie kawałek boczku na plastry o grubości ok. 1 cm. 
  2. Wyłóżcie pokrojony boczek na suchej, zimnej jeszcze patelni, lekko posólcie i zacznijcie podsmażanie na małym ogniu, pilnując, by nie przypalić boczku. Wytopcie boczek z tłuszczu smażąc go przez kilka-kilkanaście minut. Nadmiar tłuszczu zlejcie do innego naczynia i wykorzystajcie do zupy lub do innych celów.
  3. Młode ziemniaki ugotujcie z niewielką ilością soli.
  4. Pietruszkę umyjcie i posiekajcie bardzo drobno.
  5. W rondlu rozpuśćcie masło, dodajcie mąkę i zróbcie zasmażkę. Następnie do zasmażki dodawajcie stopniowo mleko, przygotowując lekko gęsty sos. Doprawcie do smaku pieprzem, gałką muszkatołową i solą. Na koniec wrzućcie do sosu posiekaną pietruszkę.
  6. Podawajcie boczek z ugotowanymi młodymi ziemniakami polanymi sosem pietruszkowym.

Smacznego!