Bez kolorowych pisanek koszyczek wielkanocny i stół są niekompletne. Odkąd pamiętam, czekałam na malowanie pisanek (co najmniej tak, jak na Mikołaja kilka miesięcy wcześniej). To była jedna z moich ulubionych atrakcji na Wielkanoc w dzieciństwie. Nie mówiąc już o zanikającym w ostatnich latach zwyczaju śmingusa-dyngusa w poniedziałek. Jajka są symbolem życia i odrodzenia. Trudno wyobrazić sobie bez nich te wyjątkowe, radosne święta.

Kiedyś farbowaliśmy je głównie cebulą, wodnymi kalkomaniami (pamiętacie?) lub farbkami, ale istnieją też inne naturalne sposoby na barwienie jajek. Naturalnych sposobów na barwienie jajek jest znacznie więcej. Wystarczy rozejrzeć się w kuchni. Niezależnie od sposobu, który wybierzecie, efekty najlepiej będzie widać na jajkach z białą skorupką. 

Czym zabarwić jajka?

Starym, ludowym sposobem jest farbowanie jajek na pisanki łupinami cebuli. Dobrze jest dzień wcześniej zrobić sobie gar zupy cebulowej lub syrop z cebuli i zachować łupiny, bo potrzeba ich sporo. Im więcej, tym intensywniejszy będzie kolor pisanek. Na warstwie łupin w garnku trzeba ułożyć delikatnie surowe jajka, zalać zimną wodą, dodać 2/3 łyżki octu i szczyptę soli. To wszystko przykrywamy 2. warstwą łupin i gotujemy 10 minut od zagotowania wody.

Im dłużej jajka będą się studzić, tym ciemniejszy będzie ich kolor. Zwykle są to kolory od złotego, przez karmelowy do ciemnopomarańczowego. Jeśli chcecie otrzymać intensywnie żółte pisanki, wymoczcie ugotowane na twardo jajka w gorącym roztworze kurkumy z wodą. 

Zobacz także:

Innym sposobem, dzięki któremu uzyskacie niebieskie i granatowe pisanki, jest moczenie jajek w wywarze z czerwonej kapusty. Pokrójcie kapustę, zalejcie wodą i dodajcie 2 łyżki octu. Gotujcie ok. 20 minut. Następnie trzeba włożyć ugotowane na twardo jajka do wywaru na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Im dłużej je zostawicie, tym bardziej intensywny kolor otrzymacie. Barwienie jajek kapustą, w zależności od czasu moczenia, da pisanki w odcieniach od błękitu przez turkus aż do granatu. 

Alternatywnym sposobem jest naturalne barwienie jajek hibiskusem. Ten sposób pozwala zabarwić je na różowo, niebiesko lub granatowo, ale bez wypełniania całego mieszkania zapachem gotowanej kapusty.. Na jajkach gdzieniegdzie pojawi się też subtelny marmurkowy wzór (gdzieniegdzie odcisną się rozwinięte płatki hibiskusa). 

Barwienie jajek hibiskusem - przepis

Składniki:

  • 8 jajek ugotowanych na twardo
  • 6 łyżek suszonego hibiskusa (herbaty z hibiskusa)
  • 800 ml wrzątku
  • 100 ml octu
  • 1 łyżka soli
  • Dodatkowo (opcjonalnie): odrobina oleju. 

Sposób przygotowania: 

  1. Ugotujcie jajka na twardo. 

  2. Do 2 osobnych misek (lub 1 dużej) wsypcie herbatę z hibiskusa. Zalejcie ją wrzątkiem i dodajcie ocet. Wymieszajcie.
  3. Włóżcie do środka jajka. Woda powinna całkowicie je przykrywać. 
  4. Odłóżcie do całkowitego wystygnięcia. Następnie wyjmijcie jajka i (opcjonalnie) posmarujcie skorupkę cieniutką warstwą oleju. Będzie pięknie błyszczeć. 

Aby osiągnąć jeszcze intensywniejszy kolor, wydłużcie czas moczenia jajek.