Wyobrażenie o idealnym biszkopcie dla większości z nas jest takie samo. Powinien być przede wszystkim wspaniale wyrośnięty. Kierując się takim przekonaniem, wiele osób za bardzo z nim kombinuje.

Czy można dodać do biszkoptu tłuszcz?

Idealny biszkopt nie powinien zawierać proszku do pieczenia czy sody. Zamiast tego warto dodać do niego inny składnik. Chodzi o odrobinę roztopionego masła. Tłuszcz dodany do delikatnego biszkoptowego ciasta nie sprawi, że stanie się ono twarde. 
Odrobina masła spowoduje za to, że biszkopt będzie długo świeży, zachowa sprężystość, a dodatkowo będzie po prostu smaczniejszy od zwykłego, raczej suchego biszkoptu.

Co zrobić, by biszkopt wyrósł?

Przystępując do przygotowania delikatnego biszkoptu, trzeba wziąć sobie do serca jedną rzecz. Chodzi o to, by bardzo delikatnie postępować z ubitą już masą jajeczną, niezależnie od tego, że nie ma w niej typowej piany z białek.
Długo ubijana masa jajeczna z całych jaj i cukru także zawiera w sobie całą masę pęcherzyków powietrza. To właśnie one, a nie spulchniacze (jak wiadomo tych w naszym biszkopcie nie ma) sprawiają, że ciasto rośnie bardzo duże nawet pomimo zawartości tłuszczu.

Przepis na biszkopt genueński

Składniki: 

  • 6 dużych jaj
  • Nieco ponad pół szklanki cukru (220 g)
  • 1 cukier waniliowy, aromat waniliowy lub ekstrakt z wanilii
  • 1 szklanka mąki pszennej (170 g)
  • 2 łyżki masła (40 g)

Przygotowanie:

  1. Przed przystąpieniem do pracy, wyłóżcie wszystkie składniki na blat – powinny być w temperaturze pokojowej.
  2. Rozpuście masło.
  3. Przygotujcie tortownicę o średnicy 24 cm. Wyłóżcie ją papierem do pieczenia lub wysmarujcie masłem.
  4. Wbijcie całe jajka do miski i ubijajcie mikserem z cukrem i cukrem waniliowym do uzyskania jasnego koloru masy jajecznej przez ok. 10-15 min.
  5. Stopniowo dodawajcie do masy przesianą mąkę i delikatnie mieszajcie ją z jajkami i cukrem za pomocą rózgi lub drewnianej łyżki. Na końcu wlejcie do ciasta roztopione masło.
  6. Przelejcie ciasto do tortownicy i wyrównajcie z góry.
  7. Pieczcie przez ok. 35 min. w temp. 175 stopni Celsjusza. Stopień upieczenia można sprawdzić pod koniec drewnianym patyczkiem.
  8. Po wystudzeniu przekrójcie biszkopt na 2 lub 3 blaty. Taki biszkopt nada się zarówno do nasączania i przekładania kremem, jak i do przekładania bez nasączania.

Źródło: Moje Wypieki

Zobacz także: