Jeden z polskich klasyków, czyli zupa pomidorowa, to danie które uwielbiają chyba wszyscy. Najlepsza jest oczywiście gdy ugotuje się ją na rosole, podana z makaronem lub ryżem oraz odrobiną śmietany. Wówczas pomidorowa staje się kremowa i jeszcze bardziej apetyczna.

Zdarza się niestety, że przez drobny błąd w zupie pojawią się nieestetyczne grudki. Nie dość, że wygląda ona wtedy mało zachęcająco, to ma też trochę gorszy smak. Sprawdźcie, co powoduje, że w zupie pojawiają się grudki, jak im zapobiec oraz co można zrobić, by się ich pozbyć. 

Skąd biorą się grudki w zupie?

Takie nieestetyczne i mało apetyczne grudki to oczywiście po prostu śmietana, która zwarzyła się w zupie. Dlaczego tak się dzieje? Śmietana zawiera białko, a gdy jest zimna i zetknie się z gorącą zupą, wówczas białko się ścina i powstają grudki.

Takie samo zjawisko ma miejsce w sytuacji, gdy pęknie jajko podczas gotowania - znajdujące się w nim białko natychmiast wypływa i zaczyna ścinać w gorącej wodzie. Co więcej, im zupa jest kwaśniejsza, tym białko szybciej się zwarzy. Dotyczy to więc głównie zupy ogórkowej, ale także pomidorowej. 

Zobacz także:

Jak pozbyć się grudek z zupy pomidorowej? 

Takiej kulinarnej wpadce można na szczęście zapobiec, a także ją naprawić gdy już się zdarzy. Macie do wyboru kilka sposobów które sprawią, że zupa pomidorowa z dodatkiem śmietany będzie miała jednolitą konsystencję bez grudek:

  • Hartowanie śmietany - należy to zrobić jeszcze przed zabieleniem zupy. Do miseczki lub kubka włóżcie kilka łyżek śmietany. Wlejcie następnie kilka łyżek gorącej zupy i dobrze wymieszajcie. Następnie wystarczy powoli wlać tak przygotowaną śmietanę do garnka z wrzącą zupą, cały czas mieszając. 
  • Blendowanie - w sytuacji gdy grudki już są w zupie, możecie je zlikwidować za pomocą blendera. Należy po prostu zmiksować zawartość garnka i gotowe. Po grudkach nie będzie śladu. 
  • Przecedzanie - jeżeli nie chcecie korzystać z blendera, możecie przecedzić zupę z grudkami na gęstym sitku. „Złapie” ono wszystkie grudki i zupa będzie idealnie jednolita. 

Najprostszym sposobem jest blendowanie i ten właśnie polecamy. Możecie jednak skorzystać z sitka, jeśli nie chcecie zmieniać konsystencji ugotowanej zupy.