Na wielkanocnym stole królują majestatyczne, puszyste babki – drożdżowe, ucierane, piaskowe, biszkoptowe. Od wszystkich tych wypieków oczekujemy tego samego. Mają być lekkie i sprężyste, każdy kęs powinien przypominać o dawnych pysznych wypiekach z babcinej, rodzinnej kuchni. Wypróbujcie ten przepis na babkę wiszącą, który zawsze wychodzi. Możecie zapomnieć o zakalcu. 

Co to jest babka wisząca? 

Receptura na ten wyjątkowy wypiek jest bardzo prosta, wystarczy kilka podstawowych składników na babkę piaskową, które każdy niemal zawsze ma w swojej kuchni.

Ciasto pięknie rośnie oczywiście dzięki mieszance jajek, mąki i tłuszczu (w naszym przepisie jest to olej rzepakowy), a do tego pachnie cytrusową świeżością za sprawą soku z cytryny (można też dodać otartą z owocu skórkę).

W odróżnieniu od innych babek, z babką wiszącą wiąże się jeszcze jeden element. Chodzi właśnie o wieszanie, czyli właściwe obracanie babki i sprawienie, by właściwie odparowała po upieczeniu.

Zobacz także:

Na czym polega wieszanie babki?

Po wyjęciu babki z piekarnika należy ją od razu odwrócić do góry nogami i postawić na słoiku lub butelce. Naczynie powinno być ciężkie, żeby konstrukcja była stabilna. Można wypełnić je na przykład grochem. Całkowicie wystudźcie wiszącą babkę, zanim wyjmiecie ją z formy. Dzięki temu, że ciasto nie spoczywało płasko na blacie, nie zaparzy się i wyjdzie idealnie sprężyste, puszyste i lekkie.

Pamiętajcie, żeby odruchowo nie posmarować blaszki tłuszczem przed pieczeniem, inaczej jej zawartość może się wysunąć, kiedy wisi do góry nogami. Kiedy babka jest już wystudzona, oddzielcie ją od ścianek za pomocą cienkiej szpatułki lub nożyka. 

Przepis na babkę wiszącą 

Składniki:

  • 1,5 szklanki mąki pszennej 
  • 7 jajek 
  • 0,5 szklanki oleju 
  • 0,5 szklanki wody 
  • 1 szklanka drobnego białego cukru 
  • 2 łyżki soku z cytryny 
  • szczypta soli 
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia 

Przygotowanie:

  1. Wyjmijcie jajka z lodówki odpowiednio wcześniej, żeby miały temperaturę pokojową, zanim zaczniecie pracę nad ciastem. Oddzielcie białka od żółtek. Rozgrzejcie piekarnik do 180°C (tryb góra-dół). 
  2. Ubijcie białka ze szczyptą soli na sztywno. Pod koniec miksowania wsypcie połowę cukru. Piana stanie się gęsta i lśniąca. Żółtka utrzyjcie z pozostałym cukrem na jasną, puszystą masę. Stopniowo dodajcie olej, wodę i sok z cytryny. Miksujcie do połączenie składników. 
  3. Przesiejcie mąkę z proszkiem do pieczenia do masy jajecznej. Wymieszajcie silikonową szpatułką. Na koniec partiami dodawajcie białko. Delikatnie połączcie je z pozostałym składnikami, żeby piana nie opadła. 
  4. Przelejcie ciasto na babkę wiszącą do foremki z kominem lub tortownicy (wtedy trzeba umieścić żaroodporną szklankę na środku). Pieczcie przez 40 minut lub do suchego patyczka. 

Babka wisząca – czym ją ozdobić? 

Wisząca babka jest ucieleśnieniem delikatności i można się nią rozkoszować w jej czystej formie, do kawy. Wystarczy oprószyć ją z wierzchu cukrem pudrem. Jeśli jednak zamierzacie podać ją na Wielkanoc, przyda się polewa i dekoracja. Można wykorzystać na przykład: 

  • lukier królewski – śnieżnobiały i plastyczny, idealny do puszystej babki, 
  • polewę czekoladową – najlepiej z białej czekolady, w postaci kremu ganache, 
  • różne posypki – kolorowe cukierki lub bakalie (wiórki kokosowe, kandyzowaną skórkę pomarańczową), a także pralinki w kształcie pisanek.