arszenik w ryżu
Adobe Stock
Zdrowie

Źle ugotowany ryż może poważnie zaszkodzić zdrowiu. Sprawdź, czy nie przygotowujesz go w ten sposób

Badania nad zawartością arszeniku w pożywieniu już wiele lat temu wykazały, że związek ten powszechnie występuje w jedzeniu. Jego największe ilości gromadzą się między innymi w ryżu. Można je jednak zmniejszyć poprzez prawidłowe gotowanie produktu.

Arszenik to silnie trujący i toksyczny związek chemiczny. Niestety, powszechnie występuje w spożywanym przez nas jedzeniu. Jednak w większości produktów jego ilości są śladowe i nie zagrażają życiu w sposób bezpośredni. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana w przypadku ryżu. Ten niewłaściwie przygotowany i jedzony zbyt często może bardzo źle wpłynąć na nasze zdrowie.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Arszenik w ryżu

Faktem jest, że arszenik można znaleźć w każdym ryżu dostępnym na sklepowych półkach. Jednak najwięcej tego toksycznego związku zawiera przede wszystkim odmiana brązowa. Bowiem w powszechnie spożywanym ryżu białym jest aż 80 proc. mniej arszeniku. To jednak wciąż dużo. 

Należy pamiętać, że ta szkodliwa substancja znajduje się nie tylko w czystym ryżu, ale również w produktach z niego zrobionych, takich jak mleko, kaszki, kleiki czy przekąski. Na jego działanie są więc narażone zarówno dzieci, jak i dorośli. 

Ryż w zbyt dużych ilościach szkodzi zdrowiu

Zbyt częste spożywanie ryżu i jego pochodnych może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Zatrucie arszenikiem objawia się bowiem między innymi krwiomoczem, utratami przytomności, bólami głowy, a także metalicznym posmakiem w ustach. 

Długotrwałe faszerowanie się tego typu daniami może z kolei podwyższyć ryzyko zachorowania na raka płuc, pęcherza oraz skóry, a nawet śmierci. Na szczęście istnieje łatwy sposób, aby zmniejszyć ilość arszeniku w tak uwielbianym przez Polaków ryżu.

Jak zmniejszyć zawartość arszeniku w ryżu?

Przede wszystkim przed rozpoczęciem gotowania ryż, bez względu na jego odmianę, należy bardzo dokładnie wypłukać pod zimną bieżącą wodą. Następnie umieść go w garnku w proporcji 1:6. Oznacza to, że na każdą szklankę ryżu powinno przypadać aż 6 szklanek wody, a nie dwie, tak jak z reguły zaleca producent. Pamiętaj również że woda, w której jest gotowany ryż powinna być czysta i najlepiej przefiltrowana. 

Tak przygotowany ryż, jedzony stosunkowo rzadko, raz na jakiś czas, nie powinien stanowić zagrożenia dla naszego zdrowia.

Gotowanie ryżu
Adobe Stock
Triki kulinarne
Jak prawidłowo ugotować ryż? Niby proste, niby oczywiste, ale większość Polaków ma z tym problem
Za twardy albo sklejony – wydawać by się mogło, że bardzo trudno trafić w punkt jeśli chodzi o gotowanie ryżu. By wyszedł idealny wystarczy jednak zastosować kilka prostych zasad.

Ryż to wspaniały, smaczny i zdrowy dodatek do wielu dań na ciepło, ale również na zimno. Jego prawidłowe przyrządzenie od lat spędza sen z powiek niejednej pani domu. Bowiem, między za twardym, a rozgotowanym ryżem istnieje bardzo cienka granica. Odmiany ryżu Na rynku mamy do dyspozycji ogrom odmian ryżu. Ze względu na samą długość jego ziaren wyróżniamy aż trzy rodzaje: ryż krótkoziarnisty , który świetnie nadaje się chociażby do risotto, średnioziarnisty pasujący do sałatek i deserów oraz długoziarnisty - najbardziej popularny w Polsce. Jak nietrudno się domyślić każdy z nich ma inne właściwości, a co za tym idzie inny sposób i długość gotowania. Na tym jednak nie koniec. Sklepowe półki pękają w szwach również od gatunków ryżu. Możemy na nich znaleźć chociażby ryż basmati, arborio czy jaśminowy. Nie można też zapomnieć o mnogości jego barw – biały, brązowy, czarny, czerwony, a nawet żółty – do wyboru, do koloru! Trzeba jednak przyznać, że taki stan rzeczy niczego nie ułatwia. Ale nie załamujcie się! W końcu praktyka czyni mistrza! Dlaczego sypki ryż jest lepszy? Gotowanie ryżu w woreczkach jest o wiele prostsze niż gotowanie ryżu sypkiego. Warto jednak pamiętać, że drugi sposób jest o wiele zdrowszy. Bowiem zboża pakowane luzem potrzebują znacznie mniej wody do gotowania, dzięki czemu zachowują swoje wartości odżywcze. W przypadku woreczków wszystko co cenne zostaje w wodzie, którą następnie wylewamy do zlewu. Jak prawidłowo ugotować sypki ryż? Przede wszystkim pamiętaj, że przed gotowaniem należy go dokładnie wypłukać , nawet kilkukrotnie, pod bieżącą zimną wodą. W ten sposób pozbędziesz się nadmiaru skrobi, która jest odpowiedzialna za sklejanie. Najpopularniejsza metoda gotowania sypkiego ryżu...

ryż
Adobe Stock
Newsy
Jak uratować przypalony ryż? To prostsze niż myślicie. Wystarczy kawałek...
Ryż ma wiele zastosowań w kuchni. Jest nie tylko zdrowy, ale posiada również wiele wartościowych składników odżywczych, które skłaniają, aby wprowadzić produkt do swojej diety. Ważne jest jednak, aby zachował cenne właściwości, musi być odpowiednio ugotowany.

Ryż jest uwielbiany na całym świecie, jako podstawa do różnego rodzaju deserów (mango stickie rice, pieczony ryż z jabłkiem) czy zamiennik produktów skrobiowych na talerzu. Jest doskonałym artykułem dla osób chorujących na celiakię bądź choroby układu trawiennego.  Produkcja ryżu Głównym producentem na świecie tego produktu są Chiny. Nie jest to zaskoczenie, gdyż stanowi on podstawę chińskiej kuchni. Wiele ich dań opiera się bowiem na tym składniku. Ryż jest uprawiany w Azji od ponad 7000 lat. Do uprawy potrzebuje odpowiednich warunków, a przede wszystkim wilgoci.  Do wyboru, do koloru W sprzedaży występuje wiele odmian tego produktu. Między innymi podział występuje na długość ziarenek (długoziarnisty, średnioziarnisty czy krótkoziarnisty) czy rodzaj. Do najpopularniejszej odmiany należy ryż biały, jednak jest on również najmniej wartościowy ze wszystkich dostępnych na sklepowych półkach. Swój smak, wygląd jest winnym procesowi produkcji, jaki przechodzi po zbiorze. Usuwa się warstwę wierzchnią, która zawiera najcenniejsze składniki odżywcze. Bardziej wartościową odmianą jest ryż brązowy. Charakteryzuje się dłuższym procesem gotowania, a także większą ilością wartości korzystnych dla zdrowia. Wśród dostępnych produktów na rynku należy wyróżnić także ryż parboiled, ryż basmati, ryż arborio, ryż czarny, ryż jaśminowy czy dziki. Odpowiednie gotowanie Wiele osób idzie prostszą drogą i częściej kupuje porcjowany ryż w plastikowych torebkach. Nie jest to wyjście ani ekologiczne, ani dobre dla zdrowia. Jak powszechnie wiadomo, tego tworzywa powinno unikać się jak najbardziej. Dlatego warto zaopatrzyć się większe opakowania tego produktu. Wówczas przygotowanie może być nieco trudniejsze, gdyż należy pilnować gotowanego ryżu....

mrożenie rosołu
Adobe Stock
Newsy
Jak i kiedy mrozić rosół? Ten sprytny sposób znają tylko nieliczni
Odpowiednio zamrożony rosół to klucz do sukcesu. Aby zachował wszystkie, cenne wartości odżywcze nie powinniście bagatelizować żadnych zaleceń dotyczących tego procesu. W innym przypadku produkt może stanowić niemałe zagrożenie dla waszego zdrowia.

Mrożenie jedzenia, a w szczególności zup może zaoszczędzić mnóstwo czasu. Tak więc ugotowanie niedzielnego rosołu w większej ilości, a następnie poddanie go działaniu bardzo niskiej temperatury to bardzo dobry pomysł. Bowiem wywar przyrządzony na bazie mięsa i warzyw może stanowić bazę dla wielu potraw. Kiedy jest potrzebny, wystarczy po niego sięgnąć. Najpierw lodówka, później zamrażalka Podczas mrożenia ciepłych produktów, zarówno mięsa, warzyw, owoców, jak i zup obowiązują pewne zasady. Przede wszystkim wkładana do zamrażalnika żywność powinna zostać uprzednio wystudzona na blacie, a następnie schłodzona w lodówce. Dopiero tak przygotowany rosół możecie umieścić w zamrażalniku. Opakowania nie mogą być byle jakie Niemniej ważne są opakowania. Do mrożenia rosołu wiele osób używa słoików pozostałych z innej żywności. Te oczywiście mają kilka plusów. Bowiem nie narażają was na żadne dodatkowe koszty i są gotową, odmierzoną porcją obiadową dla całej rodziny. Niestety na tym koniec. Minusów jest zdecydowanie więcej. Przede wszystkim słoiki zajmują bardzo dużo cennego miejsca w zamrażalniku. Okazuje się również, że umieszczona w nich zupa zdecydowanie dłużej się rozmraża. Decydując się na takie opakowanie należy także wziąć pod uwagę, że pod wpływem bardzo niskiej temperatury i zwiększenia objętości rosołu naczynie może pęknąć. W tym przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzą się spożywcze woreczki strunowe. Co prawda nie są zbyt ekologiczne i trzeba za nie zapłacić, jednak zajmują niewiele miejsca w zamrażalniku, a zawarty w nich produkt szybciej zmienia stan ze stałego w ciekły. Nie wszystko można mrozić W ten sposób zamrozicie nie tylko rosół, ale również wiele innych produktów spożywczych....

Dodajcie do ugotowanego ryżu 1 składnik i wstawcie go na 12 g. do lodówki. Ryż będzie mniej kaloryczny
Flickr
Newsy
Dodajcie do ugotowanego ryżu 1 składnik i wstawcie go na 12 g. do lodówki. Ryż będzie mniej kaloryczny
Według naukowców ze Sri Lanki taka obróbka ryżu zmniejsza jego kaloryczność nawet o 60%.

Ryż jest bardzo smaczny, ale jest też przy tym dość kaloryczny. Czy wiecie, że w 100 gramów klasycznego białego ryżu jest aż 130 kalorii? Naukowcy twierdzą, że znaleźli sposób na zmniejszenie kaloryczności ryżu - wystarczy ugotować go z olejem kokosowym, a następnie wstawić na 12 godzin do lodówki przed jedzeniem. Według ekspertów ze Sri Lanki, taka obróbka ryżu zmniejsza jego kaloryczność nawet o 60%. Węglowodany na zimno są mniej kaloryczne? Produkty bogate w skrobię, takie jak ryż, czyli po prostu węglowodany, są dobrym źródłem energii. Kiedy je spożywamy, nasz organizm rozkłada je na cukry proste. Wszelkie pozostałości będą przechowywane przez organizm i w razie potrzeby szybko przekształcane w glukozę. Jednak, gdy mamy do czynienia ze zbyt dużym poziomem glukozy krążącej we krwi, może ona zostać zmagazynowana przez nasz organizm w postaci tłuszczu. W toku badań naukowcy chcieli sprawdzić, czy da się zmodyfikować w jakiś sposób żywność, aby skłonić organizm do wchłaniania mniejszej ilości węglowodanów, aby utrzymać niższy poziom cukru we krwi i spożywanych kalorii. Już wcześniej brytyjscy badacze odkryli, że gotowanie, a następnie schładzanie makaronu, powoduje mniejszy skok glukozy - nawet jeśli następnie podgrzejemy zimny makaron. To samo dotyczy ryżu. Jak zmniejszyć kaloryczność ryżu? Zdaniem ekspertów, najlepszym sposobem jest gotowanie ryżu na wolnym ogniu przez 20 minut z dodatkiem łyżeczki oleju kokosowego, a następnie pozostawienie go do ostygnięcia i przechowywanie w lodówce przez 12 godzin. Dzięki tej metodzie wykształci się skrobia oporna. To z kolei sprawi, że ugotowany ryż będzie mniej kaloryczny i zdrowszy oraz będzie miał korzystny wpływ na glikemię. Naukowcy sprawdzają teraz, które odmiany...