Imbir ma wiele zalet prozdrowotnych. Jego korzeń posiada właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, które są korzystne w leczeniu niektórych dolegliwości i chorób. Woda imbirowa może nam pomóc spalić niechciany tłuszcz i obniżyć poziom tzw. złego cholesterolu. Jak ją przygotować?

Właściwości zdrowotne imbiru

Głównym winowajcą wielu chorób, takich jak choroby serca, cukrzyca, zapalenie stawów i nowotwory jest przewlekłe zapalenie. Korzeń imbiru kryje w sobie potężne właściwości przeciwutleniające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, które mogą pomóc w zwalczaniu tych dolegliwości.

Imbir jest również bogaty w fitochemikalia, które wspomagają trawienie i uspokajają żołądek. Jego właściwości trawienne pomagają stymulować naturalny proces oczyszczania i odtruwania organizmu poprzez eliminację toksyn i odpadów. Właściwości te mogą również rozrzedzać krew, poprawiać krążenie i zapobiegać krzepnięciu krwi.

Korzyści zdrowotne imbiru znane są od wieków. Oto tylko niektóre z nich!

Zobacz także:

  1. Leczy nudności. Korzeń imbiru jest bardzo skuteczny w zwalczaniu nudności, zarówno tych związanych z chorobą morską, chorobą lokomocyjną, jak i ciążą (tzw. poranne mdłości).

  2. Zwalcza infekcje. Gingerol (6-gingerol) to kluczowy związek znajdujący się w imbirze, który ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Związek ten może pomóc obniżyć ryzyko infekcji i pomóc w hamowaniu rozwoju bakterii. Imbir może również pomóc w zapobieganiu infekcjom dróg oddechowych.

  3. Pomaga utrzymać zdrowy mózg. Przewlekłe stany zapalne i stres oksydacyjny mogą przyspieszyć proces starzenia mózgu. Przeciwutleniacze znajdujące się w imbirze mogą zapobiegać reakcjom zapalnym, które mogą wystąpić w obrębie tego narządu. Te same silne związki mogą również poprawiać funkcjonowanie mózgu a nawet poprawiać pamięć.

  4. Obniża poziom "złego" cholesterolu. Podwyższony poziom cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu) jest łączony ze zwiększonym ryzykiem chorób serca. Regularne spożywanie imbiru (świeżego lub sproszkowanego) może pomóc obniżyć poziom LDL.

  5. Skuteczny w leczeniu bólu. Choroba zwyrodnieniowa stawów to zwyrodnienie stawów w organizmie, które powoduje ból i sztywność stawów. Spożywanie imbiru może pomóc złagodzić ból związany z tą przypadłością.

Rola imbiru w odchudzaniu

Imbir zawiera prawdziwe bogactwo składników antyoksydacyjnych takich jak: witaminy A, E i C, beta-karoten. Dzięki wysokiej zawartości krzemu, magnezu, fosforu, żelaza, wapnia i cynku, wzmacnia odporność organizmu i chroni go przed infekcjami. A co z odchudzaniem? Tu imbir również może odegrać ważną rolę.

Imbir zmniejsza stany zapalne, stymuluje trawienie i hamuje apetyt. To z kolei, jak wiadomo, sprzyja utracie wagi. Literatura medyczna wskazuje, że imbir może świetnie współgrać ze zdrową dietą i ćwiczeniami, pomagając nam osiągnąć prawidłową masę ciała.

Zawarte w korzeniu imbiru gingerole pobudzają organizm do pewnych aktywności biologicznych. Pomagają w szybszym trawieniu pokarmu i zachęcają organizm do przyspieszenia trawienia pokarmu. Niektóre badania sugerują, że gingerole mogą stabilizować poziom cukru we krwi. Utrzymanie stabilnego poziomu cukru we krwi może być kluczem do utraty wagi.

Jak przygotować wodę imbirową?

Przygotowanie wody imbirowej jest bardzo proste a niezbędne składniki znajdziesz w swojej lodówce.

Składniki:

  • Kilka plasterków świeżego korzenia imbiru
  • 1,5 litra wody
  •  Sok z cytryny

Przygotowanie:

Zagotujcie w garnku wodę i dodajcie do niej pokrojony w plasterki korzeń imbiru.

Następnie pozostawcie napój na wolnym ogniu przez około 10-15 minut.

Po upływie tego czasu odstawcie go na bok, aby nieco się ostudził.

Odcedźcie mieszaninę i dodajcie do niej odrobinę soku z cytryny i – jeśli lubicie - miód.

Tak przygotowany napój pijcie rano przed śniadaniem oraz jedną szklankę przed kolacją.

Główne korzyści wody imbirowej:

  1. Dobra na trawienie. Codzienne picie szklanki wody imbirowej może wzmocnić układ trawienny i zapobiec niestrawności, nudnościom i zgadze. Łyżeczka soku miętowego soku z cytryny i łyżka miodu zmieszanego z wodą imbirową może złagodzić poranne mdłości podczas ciąży.

  2. Chroni przed cukrzycą. Picie wody imbirowo-cytrynowej zmniejsza ryzyko uszkodzenia nerek, a nawet zmniejsza skutki cukrzycy. Korzeń imbiru jest bogatym źródłem cynku, który odgrywa ważną rolę w wydzielaniu insuliny.

  3. Wspomaga odchudzanie. Wysoki poziom cukru we krwi może wywoływać głód i prowadzić do przejadania się. Woda imbirowa reguluje poziom cukru we krwi, a tym samym kontroluje naszą chęć do jedzenia. Poprawia także zdolność wchłaniania tłuszczu przez organizm, co pomaga w odchudzaniu.

  4. Zdrowe włosy i skóra. Dzięki przeciwutleniaczom i witaminom zawartym w imbirze picie wody imbirowej dodaje skórze naturalnego blasku. Ponadto obecność witamin A i C poprawia strukturę włosów. Woda imbirowa oczyszcza krew i ma właściwości antybakteryjne, które pomagają w leczeniu i zapobieganiu chorobom skóry.

  5. Regeneracja mięśni po wysiłku. Kiedy ćwiczycie , wasze mięśnie są aktywowane i z czasem mogą się zmęczyć. Jednym ze sposobów na przyspieszenie regeneracji mięśni jest wypicie szklanki wody imbirowej.

Źródło: Healthline, Foodndtv, YouTube