Łyżka Fiskars
Pixabay/GOV.pl
Zdrowie

Używasz łyżek znanej firmy w kuchni? Lepiej się ich pozbądź. Zawierają bardzo groźne dla zdrowia substancje

Główny Inspektorat Sanitarny od lat nadzoruje działania mające na celu dobro publiczne obywateli. Zgodnie z ustawą podaje do powszechnej wiadomości informacje o produktach szkodliwych dla zdrowia. Tym razem na czarną listę trafiła łyżka kuchenna firmy Fiskars.
Aleksandra Jaworska
listopad 18, 2020

GOV informuje, GOV edukuje

Nie zawsze możemy zdać sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie kryje się w przedmiotach codziennego użytku. Nie zawsze też możemy taką wiedzę posiadać. Wady produkcyjne wychodzą w użytkowaniu danej rzeczy lub przy rutynowych kontrolach z zewnątrz.

Jedną z jednostek powołanych do tego typu działań jest GOV, mający na uwadze zdrowie obywateli. W ciągu roku przeprowadza setki, jak nie tysiące, kontroli w zakładach produkcyjnych. Informując następnie na stronie o przebiegu swoich prac. 

Aktualne ostrzeżenia

Zdarza się, że firmy same zgłaszają usterki swoich produktów. Tak jak firma Fiskars. Nie dalej jak wczoraj opublikowano ostrzeżenie dotyczące wyrobu do kontaktu z żywnością. Oficjalnie oświadczenie GOV w sprawie łyżki marki Fiskars informuje:

“Wycofanie jednej partii łyżek z tworzywa sztucznego Fiskars Functional Form™ ze względu na migrację pierwszorzędowych amin aromatycznych.”

Główny Inspektor Sanitarny o wadliwym produkcie został poinformowany poprzez system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF). Firma Fiskars Finland Oy Ab prowadzi już postępowanie, które ma na celu wycofanie produktu. Informacja trafiła do wiadomości publicznej.

Tym razem od konsumentów odsunięto wskazany poniżej produkt,  ze względu na stwierdzenie migracji pierwszorzędowych amin aromatycznych do żywności mającej kontakt z produktem. Pierwszorzędowe aminy aromatyczne to substancje szkodliwe dla zdrowia człowieka.

Aminy są grupą związków chemicznych powszechnie wykorzystywanych w produkcji pestycydów, wyrobów farmaceutycznych, materiałów wybuchowych, gumy, polimerów epoksydowych, czy tuszów. Wiele z nich ma udowodnione działanie rakotwórcze. Głównie dlatego są uznawane za substancje niebezpieczne.

Łyżka Fiskars
GOV.pl

Szczegóły dotyczące łyżki wycofanej z obiegu:

Nazwa produktu: Fiskars Functional Form™ Spoon

Numer artykułu: 1027299

Numer partii: 200620

Kod EAN: 6424002009665

Zakwestionowana partia produktu nie powinna umknąć waszej uwadze. Można ją rozpoznać po wytłoczonych na produkcie symbolach „2↑0”, przy czym „↑” wskazuje cyfrę „6” jak na zdjęciu poniżej.

Obecnie organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują proces wycofywania prowadzony przez producenta. Konsumentom podpowiadamy, by od tej pory nie używali produktu wskazanego w oficjalnym komunikacie GOV. 

 

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny

 

Komentarze