Czym jest witamina D?

Witamina D to witamina, która pomaga naszemu organizmowi wchłaniać wapń, który jest niezbędny dla utrzymania zdrowych kości. Wspiera ona również prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, mięśniowego i nerwowego. Większość witaminy D powstaje, gdy nieaktywna forma składnika odżywczego jest aktywowana w skórze, gdy jest wystawiona na działanie promieni słonecznych. Mniejsze ilości witaminy D znajdują się w mleku i innych produktach spożywczych, takich jak np. tłuste ryby i jajka. Z uwagi na fakt, że większość z nas spędza sporą część dnia w pracy, przebywając poza bezpośrednim działaniem promieni słonecznych lub będąc na słońcu używa filtrów przeciwsłonecznych, produkcja witaminy D jest niestety ograniczona.

Jak niedobór witaminy D wpływa na ludzki organizm?

Panuje błędne przekonanie, że tylko dzieci i osoby starsze potrzebują suplementacji witaminą D. Niestety, to nieprawda. Tak naprawdę wszyscy potrzebujemy witaminy D. Niedobór witaminy D wpływa negatywnie na cały ludzki organizm – m.in. na układ nerwowy i sercowo-naczyniowy oraz zwiększa ryzyko wystąpienia wielu nowotworów.

Większość badań wykazała związek między wystarczającym poziomem witaminy D a niższym ryzykiem raka. Dowody sugerują, że wysiłki zmierzające do poprawy poziomu witaminy D, na przykład poprzez suplementację witaminy D, mogą zmniejszyć zachorowalność na raka i śmiertelność przy niewielkich kosztach oraz przy niewielkich lub zerowych skutkach ubocznych - czytamy na stronie Narodowej Biblioteki Medycyny Stanów Zjednoczonych.

Liczne badania wykazały, że niedobór witaminy D wiąże się również z wyższą częstotliwością chorób psychicznych i zakaźnych, w tym gruźlicy, chorób autoimmunologicznych: stwardnienia rozsianego, cukrzycy typu 1 i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Nie bez powodu wiele rządowych programów na świecie dąży do wzbogacania żywności w witaminę D, co tylko świadczy o ogromnym znaczeniu tej substancji.

Gdzie znajdziemy źródło witaminy D?

Istnieją trzy kroki, które możemy podjąć w celu zwiększenia poziomu witaminy D w organizmie.

Zobacz także:

1. Wystawienie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych

Jak wykazały liczne badania, chcąc zwiększyć poziom witaminy D w organizmie, wystarczą krótkie okresy bezpośredniej, szczytowej ekspozycji na słońce – przykładowo 15 minut 3 razy w tygodniu. Taka ekspozycja zapewni nam więcej witaminy D niż zalecana dzienna ilość tej witaminy. Tak naprawdę nie da się przedawkować witaminy D pochodzącej z naturalnego słońca. Należy jednak pamiętać, że zwiększona ekspozycja na promienie słoneczne zwiększa ryzyko raka skóry, w tym czerniaka.

2. Przyjmowanie suplementów witaminy D3

Dobrym sposobem na zwiększenie poziomu witaminy D w organizmie jest również suplementacja. Jeśli zamierzasz zacząć przyjmować suplement witaminy D, większość ekspertów zaleca przyjmowanie formy D3, a nie formy D2. Jeżeli zaś chodzi o przyjmowaną dawkę, zaleca się, aby wszyscy ludzie otrzymywali 600 jednostek międzynarodowych (IU) witaminy D dziennie, bez względu na wiek.

3. Jedzenie produktów bogatych w witaminę D

Istnieje wiele pokarmów bogatych w witaminę D, jak chociażby tłuste ryby oraz jaja.

Pokarmy bogate w witaminę D:

  • łosoś
  • śledź
  • węgorz
  • tuńczyk
  • ostrygi
  • makrela
  • sardynki
  • pstrąg stalogłowy
  • masło
  • żółtko jajka
  • ser

Przy wyborze tych ryb należy jednak zachować ostrożność i starać się wybrać te, które nie zawierają w sobie rtęci. Przyjmowanie 1 do 3 łyżeczek oleju z wątroby dorsza dziennie jako suplementu, również może pomóc w zaspokojeniu zapotrzebowania na witaminę D.

Jak sprawdzić czy mamy niedobór witaminy D?

Zanim rozważysz suplementację witaminy D, ważne jest, abyś poznała poziom witaminy D w surowicy. Odbywa się to za pomocą prostego badania krwi, które zleci ci twój lekarz.

 

Źródło: Breastcancer.org, Narodowa Biblioteka Medycyny Stanów Zjednoczonych