Dostępność paracetamolu w aptekach i na sklepowych półkach sprawiła, że traktujemy go już niemalże jak chleb powszedni. Ból zęba? Tabletka. Ból głowy? Kolejna tabletka. Grypa? Bierzemy pigułkę. Wszystkie te Czas na refleksję.

Paracetamol jest szkodliwy?

Ta niewinna z pozoru substancja w dużych dawkach może powodować nieodwracalne, negatywne skutki dla naszego organizmu, a zwłaszcza dla organizmu naszego dziecka. Jak ustalili szwedzcy naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali – nadmiar paracetamolu jednoznacznie szkodzi! Ta substancja może upośledzać różne funkcje dziecięcego mózgu, jak i jego rozwój, a także opóźniać jego rozwój.

Co sądzi o podawaniu paracetamolu dzieciom ekspert? Jak powiedział dr Paweł Grzesiowski w wywiadzie dla Dzień Dobry TVN:

– Dawka, której użyli podczas badania Szwedzi, trzykrotnie przekraczała dawkę, która jest zalecana dla ludzi (…).  Nie jest to dowód na to, że lek jest toksyczny dla człowieka. Jest to jednak ostrzeżenie, że jeśli przekroczymy dawki , to należy spodziewać się działań szkodliwych w zakresie układu nerwowego.

Doktor Grzesiowski zaleca przede wszystkim bardzo ostrożne przyjmowanie paracetamolu dla kobiet w pierwszym okresie ciąży, a także dla noworodków w pierwszych trzech miesiącach życia. Nieuwaga i nieostrożność w stosowaniu paracetamolu w tych dwóch przypadkach może skończyć się tragicznie. Dlatego jak zwykle należy zaapelować o niezbędny umiar.

Zobacz także:

Paracetamol - jak stosować bezpiecznie?

Paracetamol jest wszechstronnie przebadany i nie trzeba wpadać w panikę i wyrzucać go do kosza. Chodzi tylko o to, żeby nie przekraczać dopuszczalnej dobowej dawki paracetamolu:

  • dorośli: jednorazowo 500 – 1000 mg co 4-6 godzin. Nie więcej niż 4000 mg paracetamolu na dobę.
  • dzieci: 10-15mg/kg masy ciała dziecka w odstępie 4-6 godzin i nie więcej niż 60 mg/kg masy ciała w ciągu doby.

Źródło: Dzień Dobry TVN, mamotoja.pl