Woda
Pixabay/Somchai Chitprathak
Zdrowie

Picie tej wody może zrujnować twoje zdrowie. Przeczytaj zanim będzie za późno 

Eksperci od zdrowego odżywiania zalecają częste picie wody. Jest ona głównym budulcem organizmu człowieka, ale i najprostszą substancją we wszechświecie. Czy może nam zagrażać?
Aleksandra Jaworska
listopad 27, 2020

Woda jest rozpowszechniona na całej powierzchni Ziemi. Występuje głównie w oceanach, które pokrywają prawie 71% powierzchni globu, ale także w rzekach, jeziorach i w postaci stałej w lodowcach.

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Czysta chemia

Znacząca część wody zatrzymuje się w atmosferze, jako chmury i para wodna. Niektóre związki chemiczne zawierają cząsteczki wody w swojej budowie. Woda występująca w przyrodzie jest roztworem soli i gazów. Najwięcej soli mineralnych zawiera woda morska i woda mineralna.

Z biologicznego punktu widzenia

Woda jest rozpuszczalnikiem związków ustrojowych i niezbędnym uzupełnieniem pokarmu wszystkich znanych organizmów. Uczestniczy w przebiegu większości reakcji metabolicznych. To główny środek transportu produktów przemiany materii, substancji chemicznych, hormonów.

Stanowi średnio 70% masy dorosłego człowieka, w przypadku noworodka ok. 15% więcej. Jest potrzebna w codziennym funkcjonowaniu organizmu. Najczęściej spożywamy ją w formie butelkowej, z zaleceniem picia minimum 1,5 litra. Gdzie zatem popełniamy błąd?

Rodzaj ma znaczenie

Woda nie gasi wyłącznie pragnienia. Także ona definiuje świat, w którym żyjemy. Od jej globalnych zasobów zależy życie na ziemi. Jeśli chcemy pomóc planecie, ale również i zdrowiu, zrezygnujemy z wody w plastikowych butelkach. Powodów odstawienia jest co najmniej kilka. 

1. Plastik zanieczyszcza planetę

Trudno przewidzieć, czy tworzywa sztuczne są rzeczywiście i w całości poddawane recyklingowi. Biorąc pod uwagę przeciążenie przemysłu na całym świecie, jednoznaczna odpowiedź jest raczej niemożliwa.

Kraje, które nie są poddane recyklingowi, ulegają bardzo powolnej biodegradacji. Kilka minut picia zamienia się bowiem w 1000 lat rozkładu plastiku. To właśnie butelek trzeba unikać w pierwszej kolejności.

2. Woda kranowa a'la z butelki

Etykiety na wodzie butelkowanej mogą być kuszące. Najczęściej przedstawiają spokojny, górski strumień. Nie znaczy to jednak każdorazowo, że woda w środku jest czysta i dziewicza. Raport Rady Obrony Zasobów Naturalnych podaje, że nawet 25% wody butelkowanej pochodzi z kranu.

W sklepie płacimy za marżę i opakowanie, dostając to, co mamy w domu. Zdarza się również, że w butelce znaleźć można ślady ftalanów i pleśni. Obydwie substancje zagrażają zdrowiu człowieka.

3. Chemikalia obecne w plastiku

Firmy produkujące wodę butelkowaną coraz częściej używają plastiku wolnego od BPA. Inne potencjalnie szkodliwe substancje chemiczne są w niej nadal obecne. Co gorsze, mogą przenikać do wody. Niektóre z tych substancji zaburzają wręcz pracę układu hormonalnego. 

4. Odzyskiwanie wody z kranu

Lokalne restauracje i gastronomia korzysta z lokalnej wody. Woda z kranu w wielu częściach kraju jest niestety daleka od krystalicznie czystej. Jednym z pomysłów na jej uzdatnianie są coraz bardziej popularne filtry do wody. Często gminy prowadzą też otwarte i bezpłatne programy jej uzdatniania. 

Przefiltrowaną wodę wystarczy przechowywać w butelkach wielorazowego użytku. Proste a pomocne dla planety i waszego zdrowia!

 

Komentarze
kurczak pieczony w całości przepis
Gotujmy.pl/szynszyla
Przepisy Soczysty kurczak pieczony w całości to najlepsze, co możesz zrobić na obiad
Pożywny i zdrowy kurczak pieczony w całości to idealny pomysł na obiad dla całej rodziny. Jego niepowtarzalny smak i unoszący się w całym domu aromat skradnie serce niejednego smakosza!
Weronika Kępa
listopad 27, 2020

Nie ma nic lepszego niż mięso przygotowywane w piekarniku. Mało tego, że robi się praktycznie samo, jest przyjazne dla żołądka, to jeszcze smakuje naprawdę wybornie!  Przepis na kurczaka pieczonego w całości Będziesz potrzebować 1 kurczaka w całości 2 czerwone papryki 6 ziemniaków 1 cebula 4 ząbki czosnku Olej Przyprawy: sól, pieprz, zioła prowansalskie, rozmaryn, ostra i słodka papryka Przygotowanie Ziemniaki obierz ze skórki, a następnie pokrój na ćwiartki i umieść w naczyniu żaroodpornym. W małej miseczce umieść ok. 5 łyżek oleju lub oliwy, pieprz, sól oraz rozmaryn. Całość wymieszaj. Tak przygotowaną miksturą polej pokrojone ziemniaki i również wymieszaj. Paprykę umyj, usuń pestki, a następnie pokrój w dużą kostkę i dodaj do ziemniaków. Cebulę obierz i posiekaj w pióra. Z kolei ząbków czosnku nie obieraj, a jedynie zmiażdż nożem, tak aby nieco się rozpadły. Oba składniki dodaj do ziemniaków. W nagrzanym do 220 st. C piekarniku umieść naczynie żaroodporne wypełnione warzywami i piecz pod przykryciem przez ok. 15 minut. W tym czasie zajmij się kurczakiem. Mięso dokładnie umyj i osusz przy pomocy ręcznika papierowego.  W małej miseczce umieść ok. 5 łyżek oleju, pieprz, sól, zioła prowansalskie, paprykę ostrą oraz słodką. Całość dokładnie wymieszaj. Tak przygotowaną miksturą natrzyj kurczaka. W piekarniku zmniejsz temperaturę grzania do 180 st. C. Na umieszczonych w nim warzywach ułóż zamarynowane mięso i zamknij. Kurczaka piecz przez ok. 1,5 godziny. Pamiętaj jednak by co kilka minut do niego zaglądać i podlewać pozostałą marynatą lub sokami, które wytworzyły się na dnie naczynia. Gotowe!

Przeczytaj