Woda
Pixabay/Somchai Chitprathak
Zdrowie

Picie tej wody może zrujnować twoje zdrowie. Przeczytaj zanim będzie za późno 

Eksperci od zdrowego odżywiania zalecają częste picie wody. Jest ona głównym budulcem organizmu człowieka, ale i najprostszą substancją we wszechświecie. Czy może nam zagrażać?

Woda jest rozpowszechniona na całej powierzchni Ziemi. Występuje głównie w oceanach, które pokrywają prawie 71% powierzchni globu, ale także w rzekach, jeziorach i w postaci stałej w lodowcach.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czysta chemia

Znacząca część wody zatrzymuje się w atmosferze, jako chmury i para wodna. Niektóre związki chemiczne zawierają cząsteczki wody w swojej budowie. Woda występująca w przyrodzie jest roztworem soli i gazów. Najwięcej soli mineralnych zawiera woda morska i woda mineralna.

Z biologicznego punktu widzenia

Woda jest rozpuszczalnikiem związków ustrojowych i niezbędnym uzupełnieniem pokarmu wszystkich znanych organizmów. Uczestniczy w przebiegu większości reakcji metabolicznych. To główny środek transportu produktów przemiany materii, substancji chemicznych, hormonów.

Stanowi średnio 70% masy dorosłego człowieka, w przypadku noworodka ok. 15% więcej. Jest potrzebna w codziennym funkcjonowaniu organizmu. Najczęściej spożywamy ją w formie butelkowej, z zaleceniem picia minimum 1,5 litra. Gdzie zatem popełniamy błąd?

Rodzaj ma znaczenie

Woda nie gasi wyłącznie pragnienia. Także ona definiuje świat, w którym żyjemy. Od jej globalnych zasobów zależy życie na ziemi. Jeśli chcemy pomóc planecie, ale również i zdrowiu, zrezygnujemy z wody w plastikowych butelkach. Powodów odstawienia jest co najmniej kilka. 

1. Plastik zanieczyszcza planetę

Trudno przewidzieć, czy tworzywa sztuczne są rzeczywiście i w całości poddawane recyklingowi. Biorąc pod uwagę przeciążenie przemysłu na całym świecie, jednoznaczna odpowiedź jest raczej niemożliwa.

Kraje, które nie są poddane recyklingowi, ulegają bardzo powolnej biodegradacji. Kilka minut picia zamienia się bowiem w 1000 lat rozkładu plastiku. To właśnie butelek trzeba unikać w pierwszej kolejności.

2. Woda kranowa a'la z butelki

Etykiety na wodzie butelkowanej mogą być kuszące. Najczęściej przedstawiają spokojny, górski strumień. Nie znaczy to jednak każdorazowo, że woda w środku jest czysta i dziewicza. Raport Rady Obrony Zasobów Naturalnych podaje, że nawet 25% wody butelkowanej pochodzi z kranu.

W sklepie płacimy za marżę i opakowanie, dostając to, co mamy w domu. Zdarza się również, że w butelce znaleźć można ślady ftalanów i pleśni. Obydwie substancje zagrażają zdrowiu człowieka.

3. Chemikalia obecne w plastiku

Firmy produkujące wodę butelkowaną coraz częściej używają plastiku wolnego od BPA. Inne potencjalnie szkodliwe substancje chemiczne są w niej nadal obecne. Co gorsze, mogą przenikać do wody. Niektóre z tych substancji zaburzają wręcz pracę układu hormonalnego. 

4. Odzyskiwanie wody z kranu

Lokalne restauracje i gastronomia korzysta z lokalnej wody. Woda z kranu w wielu częściach kraju jest niestety daleka od krystalicznie czystej. Jednym z pomysłów na jej uzdatnianie są coraz bardziej popularne filtry do wody. Często gminy prowadzą też otwarte i bezpłatne programy jej uzdatniania. 

Przefiltrowaną wodę wystarczy przechowywać w butelkach wielorazowego użytku. Proste a pomocne dla planety i waszego zdrowia!

 

Woda pita z plastikowych butelek nie jest zdrowa. Nowe badanie pokazuje co dokładnie w niej nam szkodzi
Adobe Stock
Newsy
Woda pita z plastikowych butelek nie jest zdrowa. Nowe badanie pokazuje, co dokładnie w niej nam szkodzi
Pijąc wodę z plastikowej butelki wielokrotnego użytku, czujecie posmak tworzywa sztucznego? To może być bardzo niebezpieczny sygnał.

Regularne picie wody w ciągu dnia, jest ważne dla zachowania zdrowia. Woda nawadnia wszystkie komórki organizmu, oczyszcza z toksyn, wpływa na przemianę materii, a także poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci. Lekarze zalecają spożywanie od 2 do 3 litrów wody dziennie. Jeszcze więcej należy jej uzupełniać w upalne dni, oraz w czasie dużego wysiłku fizycznego. Nie bez znaczenia jednak jest to, jaką wodę pijecie i w czym ja ze sobą zabieracie. Coraz częściej bierzecie ją do pracy, na spacer czy na siłownie w plastikowych butelkach. Czy to zdrowe? Co ustalili duńscy naukowcy w sprawie plastikowych butelek? Ciekawe badane przeprowadzili chemicy z Uniwersytetu w Kopenhadze. Naukowcy wyniki swoich ustaleń opublikowali łamach „Journal of Hazardous Materials”. Sami nie mogli uwierzyć jak wiele nieznanych substancji znajduje się w plastiku, z którego wykonane są popularne butelki na wodę: - Obecne tam były setki substancji, w tym takie, których nigdy wcześniej nie wykrywano w plastiku, również związki potencjalnie szkodliwe dla zdrowia. Prof. Jan H. Christensen, jeden z autorów publikacji, bardzo się też zdziwił, co się stało po umyciu butelki w zmywarce. Myślicie, że butelka została umyta, a więc po wyjęciu ze zmywarki była czysta? Nic podobnego: - Po umyciu butelki w zmywarce, substancji były natomiast tysiące – wyjaśniał prof. Jan H. Christensen. Naukowcy stwierdzili, że o ile substancji pochodzących z plastiku butelek było 400, to już tych, które pojawiły się wraz z kostkami z detergentem używanymi podczas zmywania, było ponad 3,5 tys. Do tego znaczna część tych substancji w ogóle nie została jeszcze zidentyfikowana, nie wiadomo więc, jak bardzo są one szkodliwe dla zdrowia. Tajemnicza zawartość plastiku, z którego produkuje się modne butelki na...

Skupy butelek były kiedyś normą. Popieracie kaucję za plastikowe i szklane butelki?
Pixabay
Newsy
Kupujecie wodę w plastikowej butelce? Na jej dnie znajduje się bardzo ważna informacja
Pewnie nie zwracacie uwagi na te oznaczenia. To błąd! Mogą być bardzo pomocne…

Choć eksperci mówią, że woda z kranu jest zdatna do spożycia w większości miejsc w Polsce, nie każdy jest do tego przekonany. Może też wolicie kupować wodę w plastikowych butelkach. Nawet jeśli na co dzień pijecie wodę z kranu lub filtrowaną wodę, pewnie czasem zdarza się wam kupić wodę w plastikowej butelce. Niewielki procent z was zwróci pewnie uwagę na oznaczenie umieszczone na dnie butelki. To błąd! Dzięki dokładnemu przeczytaniu tego oznaczenia, możecie dowiedzieć się więcej na temat tego, czy butelka nie jest zrobiona ze szkodliwego plastiku… Oznaczenia plastiku na opakowaniach do żywności Plastik dopuszczony do kontaktu z żywnością w Unii Europejskiej, jest z reguły bezpieczny, Jest jednak cienka granica pomiędzy tym, by coś było uznane za bezpieczne, a czymś, co jest już szkodliwe. Najlepiej więc unikać szkodliwych substancji, nawet w minimalnych ilościach. Przy wybieraniu zdrowych produktów spożywczych, ważne jest nie tylko czytanie ich składów, ale też zwracanie uwagi na rodzaj opakowań z jakich są zrobione. W wypadku wody to jedyny czynnik, który może czynić ją szkodliwą. Różne dostępne na rynku wody, będą się różniły jedynie ilością i rodzajem zawartych minerałów oraz opakowaniem, w którym są przetrzymywane. Oznaczenia na butelkach wody W przypadku wody, na dnie butelki znajduje się małe oznaczenie. Szukajcie znaku trzech zapętlonych strzałek. Gdy go znajdziecie, zwrócicie uwagę na litery znajdujące się w środku. PET lub PETE to politereftalan etylenu, najczęstsze tworzywo do produkcji butelek. Mogą uwalniać do wody ksenogeny, które niekorzystnie działają na układ hormonalny. Koniecznie chrońcie takie butelki przed promieniami słonecznymi, bo wtedy naprawdę uwalniają do wody szkodliwe substancje. Nie używajcie tych butelek ponownie! Nie są do...

Takiej wody nigdy nie pijcie! To trucizna dla waszego organizmu
unsplash.com/@jon_chng
Newsy
Pijecie wodę butelkowaną? Zastanówcie się dwa razy, czy nie lepsza będzie kranówka
Kranówka czy woda butelkowana? Przed takim dylematem stali przez lata Polacy. Wygląda na to, że pora wracać do korzeni i zaprzestać picia wody z plastikowych butelek. Nie tylko ze względu na ekologię.

Przez całe lata woda z kranu kojarzyła się ze wszystkim, ale nie z podawaniem jej ludziom do bezpośredniego picia. W ostatnim czasie samorządy miejskie i cały szereg innych organizacji zrobiły jednak wiele, by przekonać Polaków do kranówki.  Wraz z popularyzacją picia wody bezpośrednio czerpanej z miejskich wodociągów, zaczęto mówić także o innej wodzie. I to niekoniecznie w samych superlatywach. Chodzi oczywiście o wodę butelkowaną, którą do tej pory wiele osób kupuje w supermarketach całymi zgrzewkami. Wielu uważa, że taka właśnie woda to bezpieczeństwo i pewność, że do organizmu nie przedostaną się żadne groźne drobnoustroje i bakterie. Niestety, ale wydaje się, że takie podejście do sprawy jest bardzo krótkowzroczne. Woda butelkowana w dalszej perspektywie może przynieść jeszcze poważniejsze skutki niż zatrucie pokarmowe w wyniku zarażenia bakteriami. Jak bardzo poważny jest problem nadprodukcji plastiku? Jako pierwsi larum podnieśli ekolodzy. O nadmiernych ilościach produkowanego i wyrzucanego plastiku powiedziano już wystarczająco dużo. I nie sposób się z tym nie zgodzić. Jeśli ktoś chciałby zgłębić problem zbyt dużej ilości plastikowych śmieci na świecie, powinien zacząć od lektury na temat Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. Pod tą wiele mówiącą nazwą kryje się całe śmietnisko dryfujące bezwładnie po Oceanie Spokojnym. Szacuje się, że to aż 120 mln ton plastiku, które zajmują na wodzie powierzchnię pięciokrotnie większa od terytorium Polski. Zgroza. Wystarczy ten prosty przykład, by uzmysłowić sobie jak bardzo palący jest problem nadprodukcji plastiku na globie. Oceaniczne wysypisko wpływa na żyjące tam organizmy wodne. Jeszcze w 2008 roku szacowano, że Plama Śmieci powoduje śmierć miliona ptaków i ok. 100 tys....

Czy filtrowanie wody z kranu ma sens? Sprawdźcie, czy lepiej wybrać dzbanek filtrujący, czy filtr nakranowy
Adobe Stock
Newsy
Czy filtrowanie wody z kranu ma sens? Sprawdźcie, czy lepiej wybrać dzbanek filtrujący, czy filtr nakranowy
Chcecie pić zdrową wodę, ale nie chcecie kupować jej w butelkach - czy rozważaliście zakup filtru do wody? Czasem to najlepsze rozwiązanie.

Zastanawiacie się, czy woda, którą macie w kranie jest czysta i nadaje się do spożycia bez gotowania? Najlepiej sprawdzić to w pobliskich wodociągach. Niektóre miasta szczycą się swoją „kranówką” i zachęcają mieszkańców do picia jej bez obaw. Choć to, czy woda jest na pewno zdrowa zależy także od instalacji, przez która przepływa, zanim pojawi się w waszych kranach. Podpowiadamy kiedy wodę warto dodatkowo filtrować. Na czym polega filtrowanie wody i kiedy warto je robić? Woda filtrowana smakuje lepiej niż zwykła „kranówka”. Można ją też bez obaw pić bez gotowania. To dlatego, że proces filtrowania usuwa z niej metale ciężkie, chlor, nieczystości i niepożądane substancje chemiczne. Wodę warto filtrować w kilku konkretnych sytuacjach: Gdy instalacja wodna w domu i doprowadzająca do domu ma już swoje lata i w rurach może pojawiać się rdza Gdy pobliskie stacje uzdatniania wody używają do oczyszczania chlor, który jest wyczuwalny w smaku i jesteście na niego wrażliwi Gdy chcecie zneutralizować smak, zapach czy kolor wody Gdy w waszych rurach płynie twarda woda, pełna substancji mineralnych i wytrącających się składników, takich jak magnez, żelazo, wapń, które wpływają na smak i mogą niszczyć sprzęty AGD Dzbanek filtrujący czy filtr nakranowy – jaki sposób filtrowania wybrać? Jeśli zdecydujecie się na filtrowanie wody, macie do wyboru kilka sposobów domowego oczyszczania. To, który z nich warto wybrać zależy od jakości wody i tego, na co chcecie zwrócić szczególną uwagę. Np. zbyt twarda woda bogata w minerały może powodować osadzanie się ich na instalacjach i uszkadzać sprzęty gospodarstwa domowego takie jak zmywarka. Mając twardą wodę warto montować filtry centralne, które ochronią instalację. Jaki...