Kuchnia to wsze królestwo i sądzicie, że nie zdarzają się wam błędy? Mamy nadzieję, że faktycznie tak jest. Upewnijcie się jednak, że nie popełniacie tego błędu.

Gotowanie Polaków

Nie od dziś wiadomo, że jesteśmy narodem kombinatorów. Polacy są bardzo kreatywni i potrafią poradzić sobie z większością sytuacji. Nasze dania są zazwyczaj bardzo proste i opierają się na różnorodnym przetwarzaniu tradycyjnych składników: ziemniaków, cebuli, mąki. Wiele polskich dań składa się z naprawdę prostych składników, które połączone w różny sposób tworzą różnorodne dania. O ile pomysłowość jest naszą dużą zaletą, czasem jest to dość spora wada…

Grzech w kuchni

O ile nie ma nic złego w dostosowywaniu potraw pod własne kubki smakowe i upodobania, czasem robimy to zbyt mocno, aż do przesady… Czym innym jest podmiana natki pietruszki z przepisu na koperek albo pominięcie jakiegoś warzywa, jeśli go nie lubicie, ale to, co robą czasami Polacy w kuchni przechodzi granice dobrego smaku…

Wymienniki w kuchni

Stosowanie składników zastępczych to coś, co robimy zazwyczaj, aby dostosować przepis do swoich upodobań. Powodem stosowania składników zastępczych może być na przykład: 

Zobacz także:

  • Chęć przygotowania posiłku szybko, bez konieczności wyjścia do sklepu
  • Chęć zaoszczędzenia na dodatkowych produktach lub przyprawach
  • Bardzo tradycyjne podejście do kuchni, niechęć do próbowania nowych składników

Składniki zastępcze nie zawsze dobre

Zazwyczaj takie elastyczne podejście nie jest niczym złym, ale czasem doprowadza to do nieciekawych sytuacji. Niektóre narody chętnie zakazałyby Polakom tworzenia wariacji na podstawie ich dań narodowych…

Modyfikacja narodowych potraw i tradycyjnych przepisów

Wiele narodów zarzuca nam, że nie szanujemy ich kuchni, przez modyfikację przepisów. Włosi na przykład nie mogą patrzeć na to, jak polewamy pizzę ketchupem. Jest to dla nich absolutna profanacja tego klasycznego dania.

Dania są mniej zdrowe

Przez nadmierne kombinowanie, niektóre dania wychodzą o wiele mniej smaczne, a nawet niezdrowe! Lubimy modyfikować, dodawać dostępne składniki, a inne odejmować. Posłużymy się znowu przykładem Włoch. Prawdziwa włoska carbonara, czyli makaron z sosem z żółtek, podgardla, czarnego pieprzu i parmezanu, w Polsce jest bardzo często przygotowana z dodatkiem śmietany, dużych ilości boczku i słabej jakości żółtego sera. Takie danie nie tylko jest mniej smaczne i przyprawia Włochów o zawroty głowy, ale jest też mocno niezdrowe! Śmietana, boczek, ser żółty to prawdziwe bomby tłuszczowe, które bardzo źle wpływają na układ sercowy. Polacy zaś lubią polewać obficie makaron takim sosem.

Niektóre połączenia produktów nie pozwalają też na wykorzystanie potencjału odżywczego dania! Mało kto wie, że na przykład żelazo zawarte w szpinaku, po połączeniu z nabiałem (serem, śmietaną, mlekiem), praktycznie wcale się nie wchłonie.