COVID-19 i grypa - mylące objawy

Nadal można spotkać osoby, które twierdzą, że COVID-19 to "trochę groźniejsza grypa". Nie brakuje również tych, które twierdzą, że COVID-19 to wymyślony twór polityczny, na którym zyskają wszyscy oprócz nas. W gąszczu domysłów, ale już i mnogości faktów, zgodzić można się co do jednego. Obie choroby są zakaźne i atakują układ oddechowy. Zakażenie jest przenoszone drogą kropelkową, ale możliwe jest także zakażenie poprzez kontakt osobisty jak i również ze skażonymi przedmiotami.

Wszędzie apeluje się o mycie rąk i unikanie dotykania twarzy. Czy słusznie?

Mając na uwagę dbałość o siebie i innych, a także znane "lepiej zapobiegać niż leczyć", zasadne wydaje się każdy z proponowanych środków ostrożności. Szczególnie, że podobne mogą być pierwsze objawy zakażenia: kaszel, gorączka, bóle gardła, biegunka. Do tego z czasem dochodzą duszności płytki oddech, przy COVID-19. Przy przeziębieniu zauważamy coś innego - katar i zatkany nos. Obydwa zakażenia mogą jednak przebiegać także  bezobjawowo. Nie znaczy to jednak, że nie mając objawów, nie zarazimy innych.

Utrata węchu przy COVID-19 różni się od tej charakterystycznej dla grypy 

Światowa Organizacja Zdrowia wymienia utratę węchu (anosmię) jako mniej powszechny objaw zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zaburzenia powonienia wystąpić mogą również w przypadku grypy i przeziębienia. Jak zaznacza BBC, utrata węchu towarzysząca koronawirusowi różni się od tej, która występuje przy znanej bardziej powszechnie grypie. Rodzaj utraty węchu niejako decyduje o rodzaju zakażenia, którą może być COVID-19 (nagła utrata węchu, swobodne oddychanie) lub sezonowe przeziębienie (stopniowa utrata węchu, zatkany nos).

Jak podkreślają badania, u pacjentów z COVID-19 utrata węchu jest zazwyczaj nagła. Osoby te zwykle nie mają zatkanego nosa ani kataru - większość nadal może swobodnie oddychać. Podstawowa różnica uwydatnia się w pierwszych dniach zakażenia. Ponadto pacjenci z koronawirusem dotknięci utratą smaku  - co również uważa się za jeden z charakterystycznych objawów zakażenia, naprawdę nie potrafią odróżnić gorzkiego od słodkiego. To niektóre z dających się zaobserwować objawów, na które warto zwrócić uwagę przy pierwszych chorobowych symptomach.

Zobacz także:

 

Źródło: Medonet.pl