koronawirus węch
AdobeStock
Zdrowie

Jednym charakterystycznym znakiem możesz odróżnić COVID-19 od grypy. Naukowcy przeprowadzili badania

Jeden z możliwych skutków zakażenia koronawirusem SARS-Cov2 to m. in. utrata węchu. Zaburzenia w tym obszarze w przypadku zachorowania na COVID-19 są jednak inne. Jak rozpoznać tę różnicę?

COVID-19 i grypa - mylące objawy

Nadal można spotkać osoby, które twierdzą, że COVID-19 to "trochę groźniejsza grypa". Nie brakuje również tych, które twierdzą, że COVID-19 to wymyślony twór polityczny, na którym zyskają wszyscy oprócz nas. W gąszczu domysłów, ale już i mnogości faktów, zgodzić można się co do jednego. Obie choroby są zakaźne i atakują układ oddechowy. Zakażenie jest przenoszone drogą kropelkową, ale możliwe jest także zakażenie poprzez kontakt osobisty jak i również ze skażonymi przedmiotami.

Wszędzie apeluje się o mycie rąk i unikanie dotykania twarzy. Czy słusznie?

Mając na uwagę dbałość o siebie i innych, a także znane "lepiej zapobiegać niż leczyć", zasadne wydaje się każdy z proponowanych środków ostrożności. Szczególnie, że podobne mogą być pierwsze objawy zakażenia: kaszel, gorączka, bóle gardła, biegunka. Do tego z czasem dochodzą duszności płytki oddech, przy COVID-19. Przy przeziębieniu zauważamy coś innego - katar i zatkany nos. Obydwa zakażenia mogą jednak przebiegać także  bezobjawowo. Nie znaczy to jednak, że nie mając objawów, nie zarazimy innych.

Utrata węchu przy COVID-19 różni się od tej charakterystycznej dla grypy 

Światowa Organizacja Zdrowia wymienia utratę węchu (anosmię) jako mniej powszechny objaw zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zaburzenia powonienia wystąpić mogą również w przypadku grypy i przeziębienia. Jak zaznacza BBC, utrata węchu towarzysząca koronawirusowi różni się od tej, która występuje przy znanej bardziej powszechnie grypie. Rodzaj utraty węchu niejako decyduje o rodzaju zakażenia, którą może być COVID-19 (nagła utrata węchu, swobodne oddychanie) lub sezonowe przeziębienie (stopniowa utrata węchu, zatkany nos).

Jak podkreślają badania, u pacjentów z COVID-19 utrata węchu jest zazwyczaj nagła. Osoby te zwykle nie mają zatkanego nosa ani kataru - większość nadal może swobodnie oddychać. Podstawowa różnica uwydatnia się w pierwszych dniach zakażenia. Ponadto pacjenci z koronawirusem dotknięci utratą smaku  - co również uważa się za jeden z charakterystycznych objawów zakażenia, naprawdę nie potrafią odróżnić gorzkiego od słodkiego. To niektóre z dających się zaobserwować objawów, na które warto zwrócić uwagę przy pierwszych chorobowych symptomach.

 

Źródło: Medonet.pl

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak długo trwa utrata węchu i smaku przy koronawirusie? Wyniki najnowszych badań są niepokojące
Adobe Stock
Newsy
Jak długo trwa utrata węchu i smaku przy koronawirusie? Wyniki najnowszych badań są niepokojące
Utrata zmysłu węchu i smaku to jedne z objawów zakażenia się koronawirusem. Naukowcy postanowili przeprowadzić badania odnośnie tendencji trwania tego zaniku. Niestety, opublikowane wyniki mogą co niektórych dość mocno zaniepokoić.

Walka z koronawirusem trwa nieprzerwanie od ponad roku. Rozprzestrzenia się on dość dynamicznie, a pojawiające się objawy są podobne do grypy. Jednak wirus jest zdecydowanie groźniejszy i niesie ze sobą poważniejsze konsekwencje. Kanadyjscy naukowcy postanowili przeanalizować zanik węchu oraz smaku.  Początek pandemii koronawirusa Po pojawieniu się pierwszych przypadków zakażenia nikt nie spodziewał się aż takiego przebiegu całej sytuacji. Na początku zakładano dwa tygodnie lockdownu, po których wszystko miało wrócić do normalności. Dziś, po ponad roku od wykrycia pacjenta zero na terenie Polski, pandemia trwa w najlepsze. Nadzieje z zakończeniem epidemii koronawirusa wraz z końcem ubiegłego roku, pękły jak bańka mydlana. Teraz dokładnie widać, że wirus pozostanie ze społeczeństwem na dłużej. Co jakiś czas pojawiają się nowe mutacje, a także kolejne fale, które uniemożliwiają powrót do rzeczywistości.  Trzecia fala zakażeń  Zgodnie z prognozami ekspertów oraz rządu, w marcu przyszła trzecia fala koronawirusa, która miała swój szczyt pod koniec marca. Wówczas można było zaobserwować rekordowe liczby zakażeń od początku pandemii. Przekraczały one nawet trzydzieści tysięcy nowych zakażonych osób dziennie. Wzrosła również liczba zgonów. Obecnie cała sytuacja się normuje, ale zdecydowanie nie można mówić o powrocie do normalności. Rządzący będą zmniejszać wprowadzone obostrzenia zgodnie ze stałym spadkiem zakażeń.  Świąteczne obostrzenia Ze względu na stały wzrost zakażeń, a także zbliżające się święta wielkanocne, rząd po konsultacji z ekspertami wprowadził obostrzenia. Miały one na celu zastopowanie rozwoju pandemii. Okres świąteczny jest powodem do licznych spotkań, a te mogły skutkować poważnymi konsekwencjami. Pod koniec marca...

Czy policja będzie kontrolować liczbę gości na Wielkanoc? Będą wystawiać mandaty
Adobe Stock
Newsy
Czy policja będzie kontrolować liczbę gości na Wielkanoc? Będą wystawiać mandaty
Rząd ogłosił nowe obostrzenia odnośnie zasad funkcjonowania podczas trwającej pandemii. Mimo wielkich nadziei tegoroczne święta wielkanocne będą powtórką zeszłorocznych.

Gwałtownie rosnąca liczba zakażeń zmusiła rządzących do wprowadzenia kolejnych obostrzeń. Mają one na celu uchronienie pozostałej grupy społeczeństwa przed zachorowaniem. Jedną z nowych zasad jest ograniczona ilość osób podczas spotkań, toteż zobowiązuje do świętowania Wielkanocy w mniejszym gronie.  Trzecia fala koronawirusa Mimo nieustannej walki z panującą od ponad roku pandemią do Polski dotarła trzecia już fala koronawirusa, która wiąże się również z różnymi mutacjami. Rozprzestrzenia się zdecydowanie dynamiczniej niż w przeszłości, co stanowi także większe zagrożenie dla społeczeństwa. Jego wyleczenie zajmuje dłuższy okres czasu oraz może być trudniejsze. Zgodnie z przewidywaniami szczyt trzeciej fali będzie pod koniec marca, a z początkiem kwietnia, czyli w okresie świątecznym. Objawy koronawirusa Wiele osób niestety bagatelizuje wstępne objawy zakażenia, gdyż są bardzo łudząco podobne do grypy. Może być to mylące, jednak koronawirus jest zdecydowanie poważniejszą chorobą, a jego leczenie nie jest łatwe i szybkie, dlatego też warto pamiętać o wszelkich zasadach bezpieczeństwa. Do pierwszych symptomów zarażenia koronawirusem zalicza się: ból gardła, ból głowy, utrata węchu i smaku, bóle mięśni, nudności, zmęczenie organizmu.  Wszelkich pojawiających się objawów nie wolno bagatelizować, aby zakażenie nie rozprzestrzeniało się i nie zarazić większej liczby osób. Nowe obostrzenia  Z dnia na dzień liczba osób zakażonych koronawirusem rośnie dynamicznie. W związku z rozwojem trzeciej fali pandemii, rząd podejmuje kolejne kroki związane z ochroną społeczeństwa. Wśród nowych zasad znajdują się, takie jak zamknięte hotele, galerie handlowe, fryzjerzy, kosmetyczki, obiekty sportowe, siłownie, kina,...

Straciliście węch z powodu Covid-19? Rozpocznijcie trening, potrzebne będą: pomarańcza, róża, goździk i eukaliptus
Adobe Stock
Newsy
Z powodu COVID-19 utraciliście węch? Odzyskacie go poprzez trening. Potrzebne będą 4 produkty
Laryngolog radzi jak ćwiczyć węch: „Trzeba to robić regularnie i nie zniechęcać się, bo na efekt można czekać tygodniami”

Czy obecny wariant koronawirusa nadal powoduje powikłania w postaci utraty węchu i smaku? Zdania specjalistów są podzielone. Będzie to można stwierdzić dopiero po upływie dłuższego czasu. Jednak jeszcze dziś czas lekarze mają pacjentów, którzy nie odzyskali węchu po przechorowaniu poprzednich wariantów. Wg. szwedzkich naukowców nawet połowa pacjentów cierpiących uprzednio na chorobę wywołaną COVID-19 skarży się na zaburzone odczuwanie zapachów, a 4% na całkowitą utratę tego zmysłu. Czy są sposobu na jego przywrócenie? Jak działa węch i dlaczego przechorowanie COVID-19  upośledza go? Jedną z najczęstszych przyczyn anosmii, czyli utraty węchu są infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych. O utracie węchu dużo się mówi od czasu pandemii COVID-19, jednak przypomnijcie sobie czy wcześniejsze infekcje, jakie przechodziliście, np. zwykła grupa, nie wywoływały utraty węchu i smaku?  Wiele osób twierdzi, że doświadczyło już tego w przeszłości. Po ustaniu objawów chorobowych, w przypadku zwykłych przeziębień, poczucie węchu z reguły wraca do normy. Gdy mówimy o utracie węchu z powodu koronawirusa, okazuje się, że ta anomalia pozostaje na dłużej. Laryngolog z uniwersytetu w Londynie Simon Gane i profesor chemii smaków Jane Parker zbadali, na czym polega różnica w utracie węchu przy przeziębieniu i przy koronawirusie. Najczęściej problemy z powonieniem są wynikiem zatkanego nosa, co uniemożliwia cząsteczkom aromatów dotarcie do receptorów węchowych. Mechanizm związany z koronawirusem jest inny: stwierdzono, że wirus uszkadza komórki, co powoduje obrzęk i upośledzenie funkcjonowania neuronów węchowych. Właśnie to, a nie po prostu zatkany nos powoduje utratę węchu. Po ustąpieniu choroby komórki...

czystek
Adobe Stock
Newsy
Ekstrakty roślinne z czystka chronią przed koronawirusem? Badania naukowców są jasne
Pandemia koronawirusa trwa już od ponad roku. Uporanie się z nim, czasem przynosi lepsze, a czasem gorsze efekty. Przeprowadzone badania jednoznacznie wskazują produkt chroniący przed wirusem.

SARS-CoV-2, czyli koronawirus to niebezpieczny czynnik, z którym społeczeństwo walczy od ponad roku. Mimo wielu obostrzeń czy zachowaniu wszelkich środków ostrożności wciąż choruje na niego wiele osób. Przeprowadzone badania wskazują, iż skutecznym składnikiem chroniącym przed zakażeniem jest ekstrakt z czystka. Pandemia koronawirusa Historia związana z wirusem rozpoczęła się już ponad rok temu. Od tego czasu w kraju wciąż obowiązują mniejsze lub większe obostrzenia, które nieco utrudniają codzienne życie. Godziny dla seniorów, zamknięte restauracje, kina, teatry, muzea czy galerie handlowe, limit pasażerów w komunikacji miejskiej, zakaz przeprowadzania wszelkich imprez oraz nakaz zasłaniania ust oraz nosa w przestrzeni publicznej. To tylko część zasad, jakie w tym czasie zostały wprowadzone. W zależności od liczby zakażeń były znoszone lub wznawianie. Szybkość rozprzestrzeniania się wirusa, a także wysoka liczba zachorowań przeszła najśmielsze oczekiwania wszystkich. Sposób zakażenia Covid-19 Koronawirus podobnie jak i inne tego typu wirusy wnika do organizmu poprzez dostanie się do śluzówek, nosa, ust bądź oczu. Zazwyczaj odbywa się to poprzez dotknięcie zanieczyszczonymi dłońmi. Dlatego też zaleca się jak najczęstszego, dokładne mycie oraz regularne dezynfekowanie. Jest również prawdopodobne, by przenosił się poprzez drogę kropelkową, jak kichnięcie bądź kasłanie. Objawy Pierwsze skutki zakażenia się wirusem są już widoczne po kilku dniach do tygodnia od momentu zetknięcia się z osobą zakażoną. Wśród najczęściej występujących objawów należy wyróżnić, takie jak: brak smaku oraz węchu, gorączka, ból głowy, zmęczenie czy ból mięśni. Są dość podobne do zwykłej grypy, aczkolwiek niosą ze sobą zdecydowanie gorsze konsekwencje. Produkt...